Od té doby, co byla ve státě New York došlo v dubnu schválena legalizace rekreačního, se toho na první pohled příliš nezměnilo. Obyvatelé i nadále bez zábran pokuřují konopí na chodnících, jak byli odjakživa zvyklí. Ve vzduchu jsou ale cítit velké změny.
Vedle hromady konopných produktů by totiž do státu měl konopný průmysl přitáhnout také desítky tisíc pracovních příležitostí. Pandemie koronaviru New York tvrdě zasáhla, takže možnost uplatnit se v tomto odvětví místní bezpochyby ocení.
Guvernér Andrew Cuomo odhaduje, že legalizace rekreačního užívání konopí by měla postupně vytvořit mezi 30 až 60 tisíci pracovních míst, ovšem už neuvádí, do kdy by se tak mělo stát. Tamější univerzita The New School ale v únoru vydala hospodářskou zprávu, podle které by do fiskálního roku 2027 mělo vzniknout celkem 50 806 pracovních pozic a tržby průmyslu by měly dosáhnout 2,6 miliard dolarů (v přepočtu 54,5 miliard korun).
Colorado v roce 2012 jako vůbec první americký stát legalizovalo rekreační užívání a nesmírně na tom vydělalo.
V nabídce zaměstnání byste našli jak sklízeče palic a obsluhu pěstíren, tak dobře placená odborná místa pro chemiky, botaniky, techniky či experty na výrobu výtažků.
Místo věznice výrobna konopných produktů
Konopná spása není jen pouhá halucinace a americký stát se díky konopí začíná postupně hospodářsky zotavovat. Bohatá konopná společnost z Chicaga Green Thumb Industries (GTI), jež disponuje miliardovým kapitálem, zakoupila prostory bývalé věznice ve městě Warvick a plánuje v nich rozjet výrobu. Budoucí fabrika se bude nacházet asi 80 kilometrů od města New York poblíž oblasti, kudy přes pole, lesy a kopce vede Appalačská stezka směrem k národnímu parku Bear Mountain.
„Když v roce 2011 vězení zavřeli, 450 lidí přišlo o práci,“ zmínil starosta Warvicku Michael P. Sweeton, „ale lidi z GTI slíbili, že do nové výrobny o rozloze tří a půl hektaru, v níž bude moci pracovat 175 osob, investují 150 milionů dolarů (v přepočtu přibližně 3,1 miliard korun). Těší nás, že tak prospějí a nabídnou pracovní místa naší komunitě.“
Podle vedoucího strategie GTI Jena Dooleyho by měl celý projekt už na začátku vytvořit 100 pracovních pozic a k tomu ještě poskytnout práci i „stovkám stavebníků“. Do čtyř let by potom měl zaměstnávat zmiňovaných 175 osob. Počítá se s pěstiteli, úředníky i laboranty. Jako součást dohody obdržela firma GTI patnáctiletou daňovou úlevu.

Stovky zaměstnání pro Newyorčany
Licenci na prodej léčebného konopí ve státě New York obdrželo deset společností, z nichž některé operují i v jiných státech – Curaleaf, Citiva, Columbia Care, MedMen, Acreage, PharmaCann, Valley Agriceuticals, Etain, Vireo Health a Fiorella, firma ve vlastnictví GTI. Každá z uvedených má povolení k výrobě konopných produktů a čtyři k jejich prodeji, což znamená, že ve státě naleznete 40 výdejen, které obsluhují přibližně 148 tisíc pacientů.
Vedoucí provozu společnosti Etain Hillary Peckhamová poznamenala, že pokud se uzákoní současná podoba regulí, každá firma by mohla ve státě otevřít další čtyři výdejny určené čistě pro uživatele rekreačního konopí a najmout tak dalších 20 až 40 lidí, kteří by se přidali k momentálním 60 nebo 70 newyorským zaměstnancům firmy Etain. Jestli by navíc podle Peckhamové povolil rozšíření pěstíren a výroben, společnost Etain by mohla přijat další stovky pracovníků. Průměrná nástupní mzda se pohybuje mezi 15 až 30 dolary na hodinu (v přepočtu asi 314 až 628 korun), ale vedoucí pracovníci a chemičtí nebo techničtí odborníci by si mohli vydělávat až šestimístné částky.
V nabídce zaměstnání najdete sklízeče palic a obsluhu pěstíren, chemiky, botaniky a experty na výrobu výtažků.
Albe Zakes, zástupce ředitele pro korporátní komunikaci u firmy Vireo Health, uvedl, že jeho společnost momentálně zaměstnává 112 lidí, ale kvůli rekreačnímu konopí se hodlá rozrůst o dalších 250. Mají zájem především o odborníky na pěstitelské a zpracovatelské technologie, baliče zboží, experty na výzkum a vývoj, prodejce, řidiče a ochranku. Prodejci si u nich zpočátku přijdou na 18 dolarů za hodinu a pěstitelé a výrobci zase na 21 dolarů (v přepočtu přibližně 377 a 440 korun).
Patrik Jonsson, ředitel východoamerické pobočky firmy Curaleaf, zmínil, že společnost má v plánu k současným 220 zaměstnancům díky legalizaci rekreačního užívání přibrat další stovky lidi. Nabízí místa pro prodejce, pěstitele a výrobce. Curaleaf celosvětově zaměstnává 4 600 osob, ale podrobnosti o mzdě nikdo ze společnosti neuvedl.
Poptávka po rekreačním konopí pravděpodobně ve státě New York, kde žije 20 milionů obyvatel, předčí nabídku, kterou poskytuje existujících 40 výdejen. Allan Gandelman, ředitel výroby technického konopí firmy Head and Heal a předseda Newyorské asociace konopných pěstitelů a výrobců (NYCGPA), přiznal, že jeho společnost nyní zaměstnává 40 lidí ve městě Cortland poblíž Ithacy, ale předpokládá, že po dokončení legislativní legalizace jich přijme dalších 50 nebo 100. Zajímá se především o pěstitele, zastřihovače, výrobce, baliče, prodejce a také „další lidi do vedení“. Nástupní mzda činí 14,50 dolaru na hodinu (v přepočtu přibližně 300 korun), ale nejlépe zaplaceno dostávají laboranti, odborníci na výrobu výtažků, prodejci, grafici a designéři.
Legalizace rekreačního konopí by měla v New Yorku podle guvernéra Cuoma postupně vytvořit mezi 30 až 60 tisíci pracovních míst.
Kaelan Castetter, výkonný ředitel výroby technického konopí ve společnostech Empire Standard a Castetter Cannabis Group, se může pochlubit 15 zaměstnanci na plný úvazek a 70 námezdními pracovníky v období sklizně. Po legalizaci rekreačního užívání ovšem předpokládá, že se rozrostou o dalších 80 až 100 osob, které se budou starat o hnojení, zastřihování, výrobu, balení a přepravu. Vedle toho chystá přijmout také několik vedoucích pracovníků zaměřených na budování obchodní značky, výrobu a kontrolu kvality.
„Jestli obdržíme povolení, počet pracovních pozic rozhodně poroste,“ nechal se slyšet.
Nejde jen o pěstitele
Když guvernér Cuomo mluvil o vytváření pracovních míst, měl tím na mysli hlavně pěstitele, výrobce, řidiče, logistiku a prodejce. Mezi pěstitelem, který ve skleníku pracuje, a tím, kdo nechá skleník postavit, je ale rozdíl. Pomocných pracovníků by mohlo být nakonec víc než těch, kteří pracují přímo s konopím. To zahrnuje webové designéry, personalisty, právníky, odborníky na vztahy s veřejností, copywritery, tesaře, elektrikáře, ochranku, experty na bezpečnostní kamery, solární panely, zavlažování a tak dále.
Morgan Fox, mediální ředitel Národní asociace konopného průmyslu (NCIA), dospěl k závěru, že spolu s pomocnými pracovníky a všemi „od údržbářů po programátory“ by se mohl počet předpokládaných nových pracovních pozic až zdvojnásobit.
David Holland, spoluzakladatel Asociace konopného průmyslu města New York (NYCC) a ředitel konopné právní asociace NORML, odhaduje, že pomocných zaměstnání by mohlo být pětkrát až šestkrát tolik než těch ostatních.
„Lidé podle mě zájem a poptávku podceňují. Nebude to řetězová reakce, ale spíše přílivová vlna,“ poznamenal.
Pomocných pracovníků by mohlo být nakonec víc než těch, kteří pracují přímo s konopím.
Americký stát Colorado v roce 2012 jako vůbec první ve Spojených státech legalizoval rekreační užívání a nesmírně na tom vydělal. Další státy se nechaly inspirovat, což se zdaleka nevztahuje jen na pěstitele a prodejce. Jay Czarkowski, zakladatel a výkonný ředitel poradenské firmy Canna Advisors, uvedl, že než došlo k legalizaci, trh s nemovitostmi byl v Coloradu „úplně na dně“, a z recese mu údajně pomohl až právě konopný průmysl.
Podobný osud by mohl brzy potkat i nemovitosti ve státě New York, což naznačuje i osud bývalé věznice ve Warvicku. Přesto je důležité pamatovat, že stejně jako zlatá horečka ani ta zelená nezaručuje, že si každý přijde na své.
„Myslí si, že rychle zbohatnou a budou se topit v penězích, ale stejně jako v každém průmyslu se někomu bude dařit a někdo pohoří. Konopí není zárukou úspěchu,“ podotkl Czarkowski.
Zdroj: Legalization Means New Pot Jobs For New Yorkers, From Bud Trimmers to Master Extractors