„Do protidrogové války jsem byl zapojený od roku 1978. A hned od první minuty jsem byl přesvědčen, že bychom měli drogy dekriminalizovat, protože vězení jsou akorát přeplněná drogově závislými, kteří nejsou obětí o nic méně než kdokoli jiný,“ vysvětluje své stanovisko bývalý policista v utajení Simon McLean.
Podle nedávno zveřejněných údajů zemřelo za rok 2018 ve Skotsku rekordním 1 187 v důsledku užívání drog nebo obchodování s nimi.
Čelíme absolutně neregulovanému průmyslu a vypořádáváme se s ním tak, že zatýkáme lidi, co jsou na ráně, za přechovávání nepatrných množství.
Jedním z nejhůře zasažených měst je největší skotské město Glasgow, kde před třemi lety přišlo o život ve spojitosti s drogami 290 lidí. Skotská organizace má plnou podporu britské LEAP UK a její činnost bude oficiálně zahájena 19. ledna právě v Glasgow.
Celosvětový konflikt
Jim Duffy, jeden z nejstarších členů LEAP UK, sloužil jako policejní inspektor a působil též jako předseda Strathclydské policejní federace, než roku 2007 odešel do výslužby. „Musíme využít každou příležitost na zvýšení veřejného povědomí o tomto problému, která se naskytne,“ je přesvědčen. „Nejen ve Skotsku, ale i po celém světě se dodnes vedou války proti drogám. A všude tragicky selhávají. Čelíme absolutně neregulovanému průmyslu a vypořádáváme se s ním tak, že zatýkáme lidi, co jsou na ráně, za přechovávání nepatrných množství. Chcete-li to změnit, musíte pro to něco udělat. My chceme, aby si to uvědomili zejména politici a změnili zákony.“
McLean strávil podstatnou část svých let ve službě bojem proti trhu s drogami v rodném městě Glasgow – to jen utvrdilo jeho přesvědčení, že tudy cesta nevede. „S každým dalším policejním zátahem jsou dealeři silnější. Jsou pak tvrdší, vyhledávají ve svých řadách policejní informátory a mstí se jim. Chceme změnu, a to ihned,“ vysvětluje jednašedesátiletý McLean.
My, policisté, manipulujeme veřejnost, aby si myslela, že slavíme úspěchy ve spojitosti s protidrogovými represemi.
Policejní inspektor ve výslužbě Ian Andrew věří, že prohibiční zákazy kriminální živly v rámci černého trhu pouze posílily. „Tam, kde je zákaz a zároveň poptávka, vyplní kriminální živly prázdné místo – a je v jejich nejvyšším zájmu svůj trh rozšiřovat. Musíme černý trh odstřihnout od zásobování a přistupovat k celému problému jako k problému veřejného zdraví. Je třeba drogově závislým zajistit léčbu a ochránit jak je, tak ty, kteří s nimi jsou pravidelně ve styku.“ Řady neziskové organizace rozšíří nejen policisté ve výslužbě, ale i politici a právníci.
Musíme změnit názor veřejnosti
Předseda britské verze LEAP UK Neil Wood dodává, že organizace složená zejména z vysloužilých pracovníků policejních složek má v úmyslu změnit názor veřejnosti na problémy spojené s drogami. Lidé jsou podle něj velice špatně informovaní ohledně dopadů protidrogové politiky.
„To my policajti kalíme vodu. Zmanipulovali jsme veřejnost, aby si myslela, že ví, jak vypadá úspěch ve spojitosti s protidrogovými zákony. Navykli si na scény vyrážených dveří a na novinové články o velkých zátazích.“ Přes veškerou snahu policie podle něj však k žádné redukci trhu s drogami nedošlo: „Lidi bez svých drog nikdy příliš dlouho nevydrží. My chceme změnit to, na čem organizovaný zločin tak vydělává.“
Wood považuje Duffyho za vysoce platného člena organizace LEAP. „Obdivuji Jima zejména kvůli tomu, že na rozdíl od většiny našich členů se ozval, ještě když byl ve službě. To chtělo pořádnou dávku odvahy.“
Spuštění skotské sekce Wood plně podporuje a dodává: „Skotsko má trochu jiný problém. Samo o sobě má nejvyšší počet úmrtí spojených s drogami v celé Evropě, a to i ve srovnání s předešlými extrémními příklady špatné protidrogové politiky, jakým bylo například Estonsko, které v těchto statistikách dříve dominovalo.“
Zástupce policejního náčelníka a vedoucí protidrogové strategie skotské policie Gary Ritchie zdůrazňuje, že strategie se soustředí na veřejné zdraví a jejím principem je „minimalizace škod“.
Přes veškerou snahu policie po celém světě k žádné redukci trhu s drogami nedochází.
To podle něj dokazuje například zavedení nosního spreje Naloxonu jakožto první pomoci pro případy předávkování. „Skotská policie chápe, že role moderní policejní služby se od dob staromódních protidrogových operací, které zažila předchozí generace policistů, změnila k nepoznání,“ vysvětluje Ritchie. „Naši policisté jsou plně odhodlaní zaměřit se na skupiny či jednotlivce zapletené do vážného organizovaného zločinu, kteří sobecky hledají způsob, jak se obohatit prostřednictvím zneužívání těch nejzranitelnějších lidí ve společnosti prodejem zakázaných látek. Jsme odhodláni vytvořit ve Skotsku pro takové skupiny a jednotlivce velice nepřátelské prostředí.“
„Klíčové úspěchy v narušování nelegálních aktivit, které jsme v nedávné době ve spolupráci s Národním kriminálním úřadem a Celní správou zaznamenali, jsou důkazem nejen našeho odhodlání, ale i toho, že plně podporujeme státní Strategii pro potlačování závažného organizovaného zločinu i její pracovní skupinu.“
Zdroj: Ex-cops bring initiative calling for change on ‘ineffective drug policies’ to Scotland