Aktuální článek
Slavný irský spisovatel vyzývá politiky, aby zpřístupnili konopí k léčbě

Slavný irský spisovatel vyzývá politiky, aby zpřístupnili konopí k léčbě

  • Proveďme takový experiment: ať nějaký politik na týden okusí můj běžný léčebný „koktejl“ složený z antiflogistik a analgetik a já na týden zkusím užívat léčebné konopí. Uvidíme, kdo na tom pak bude lépe.

Už téměř padesát let trpím vysilujícím a mnohdy ochromujícím onemocněním jménem Stillova choroba. Jde o formu revmatoidní artritidy, která postihuje děti. Já s ní byl diagnostikován ve dvanácti letech. Kdybych měl svou chorobu k něčemu přirovnat, popsal bych ji jako „tvrdý mráz zalézající až do morku kostí“.

Konopí je čím dál tím více užíváno za účelem tlumení chronické bolesti, ale i léčby různých neurologických onemocnění.

Všechno něco stojí. To jsem zjistil během padesáti let zkušeností skoro se všemi léky na artritidu. Steroidy, zlato, nesteroidní antiflogistika, imunosupresiva, chemoterapie a v nedávné době i monoklonální protilátky. To vše, včetně mnoha druhů analgetik (od paracetamolu až po DF118), jsem vyzkoušel. Veškeré léky mají vedlejší účinky, některé dokonce poměrně závažné. Jeden lék, v té době velice oblíbený, mi přivodil perforaci střeva a tři týdny na morfinu a antibiotikách v londýnské nemocnici. Málem jsem zemřel. Steroidy mě ve dvaceti sedmi letech stály kyčle – šlo o vedlejší účinek známý jako kostní nekróza. Jeden z nich, Diclofenac, který má zmírňovat zánět a tlumit bolest, mi způsobuje sevření hrdla – potenciálně smrtelnou reakci.

Časem (a já takhle strávil hodně času) vám začne způsobovat vážné problémy téměř jakýkoli lék. S onemocněním, jako je to moje, vám zkrátka za chvíli začnou docházet možnosti a začnete si snižovat dávky, abyste minimalizovali vedlejší účinky. Druhou stranou mince však je, že musíte akceptovat větší míru bolesti, více odpočívat, nakládat si méně aktivit a poněkud zjednodušit svůj životní styl.

Užíváte-li léčebné konopí podle předpisu, žádné dlouhodobé negativní účinky vám nehrozí.

Když tedy politici starostlivě vyjadřují znepokojení nad možnými vedlejšími účinky legálního léčebného konopí, nemohu jinak a musím se smát. Jsem ochoten podstoupit s jakýmkoli politikem experiment: ona či on může na týden okusit můj běžný léčebný „koktejl“ složený z antiflogistik a analgetik a já na týden zkusím užívat léčebné konopí. Uvidíme, kdo na tom po týdenním zápřahu bude lépe.

Konopí jako analgetikum

Konopí je čím dál tím více užíváno za účelem tlumení chronické bolesti, ale i léčby různých neurologických onemocnění. Když před irským Výborem pro zdravotnictví hovořil neurolog Dr. Colin Doherty, uvedl, že účinky konopí by v tomto ohledu mohly být naprosto přelomové. Výzkumy se dosud zabývaly zejména účinky konopí v kontextu nelegálního rekreačního užití, nyní se však pozornost vědců začíná konečně upínat spíše na jeho účinky na poli medicíny. Především ve vztahu k zánětlivým onemocněním, jako je například artritida. Vědecký výzkum ale stále neprobíhá v dostačujícím množství, a to pravděpodobně i kvůli tlaku farmaceutických společností. Je totiž v zájmu korporací bránit lidem v pěstování vlastního léčebného konopí doma na zahradě. Já však vidím naději.

Když politici starostlivě vyjadřují znepokojení nad možnými vedlejšími účinky legálního léčebného konopí, nemohu než se smát.

Co bych tedy chtěl s léčebným konopím dělat? Už dlouho se snažím své léky kombinovat tak, abych co možná nejvíce snížil jejich vedlejší účinky. Naštěstí o mě pečují výteční lékaři, kteří mému onemocnění rozumí a podporují mou strategii. V ideálním případě bych chtěl léčebným konopím nahradit svá analgetika i nesteroidní antiflogistika. Efektivita takové léčby zůstává záhadou, rád bych ji však pod lékařským dohledem vyzkoušel.

Podle toho, co jsem se dočetl, by konopí mohlo skutečně zabrat. A dokonce by mohlo nahradit obě léčiva. U určitých odrůd je tlumení bolesti (a potažmo ten psychoaktivní) a protizánětlivý účinek v rovnováze. Například v Itálii je k dostání odrůda s názvem Bediol, která obsahuje 6,5 % THC (coby složka tlumící bolest) a 8 % CBD (protizánětlivá složka).

Vedlejší účinky předepisovaných léků

Jedna z oblíbených námitek proti konopí mezi politiky a lékaři se týká právě jeho psychoaktivních účinků. Jako kdyby mé předepsané léky žádné psychoaktivní účinky neměly! Například tramadol. Silně psychoaktivní opioid, který s sebou přirozeně nese veškerá rizika opioidů, jako například vytvoření závislosti. Ve dnech, kdy si musím tramadol vzít (neberu ho každý den), zkrátka nejsem schopný pracovat. Jsem neorganizovaný a neschopný správně vyhodnocovat situace. Ovlivňuje moje nálady. A když si ho vezmu v pozdější části dne, nemohu usnout. Zhoršení vnímám i u svých kognitivních schopností. Když ho užívám několik dní za sebou, způsobuje mi těžkou zácpu, nespavost a vážný nedostatek spolehlivosti. Po jeho vysazení zažívám mimo jiné depresi. Nikdy se nemůžu dočkat, až ho budu moct přestat brát, ale i to je nakonec těžké. A čím déle ho beru, tím je to horší. I naproxen, skromné a poněkud staromódní antiflogistikum a zároveň jediné nesteroidní antiflogistikum, které mohu stále užívat, způsobuje změny nálad.

Pokud mi bude přístup k tomuto léčivu upřen, patrně jednoho krásného dne skončím u soudu kvůli zakoupení nelegální látky.

Oproti tomu užíváte-li léčebné konopí podle předpisu, žádné dlouhodobé negativní účinky vám nehrozí. Alespoň tedy výzkumníci dosud žádné neobjevili. To může být i kvůli tomu, že se v minulosti výzkumy soustředily zejména na nelegální užívání, v mnohých případech v kombinaci s jinou nelegální látkou. A je také možné, že vzhledem k nárůstu užívání konopí za léčebnými účely ještě výzkum nějaké vedlejší účinky objeví. Přesto si však myslím, že odpor k léčebnému konopí většinou plyne z prostého odmítnutí jeho psychoaktivních účinků – možná jde o nějaké pozůstatky averze vůči hippies. Psychoaktivní účinek tramadolu je ale s konopím srovnatelný, ne-li horší. Alespoň taková je má zkušenost.

Mám strach, že budu dění sledovat jen zpovzdálí

Domnívám se proto, že by konopí mohlo být přinejmenším zařazeno mezi běžně předepisované léky za účelem snížení potřeby předepisovat léky nepříjemnější, s horšími vedlejšími účinky. Je také možné, že je za nějakou dobu úplně nahradí.

Psychoaktivní účinek tramadolu je s konopím srovnatelný, ne-li horší.

Obávám se však, že vzhledem k pochopitelnému soustředění se na daleko vážnější a nebezpečnější onemocnění – jako epilepsie, rakovina, chronická bolest a další – by mohl někdo jako já, kdo si našel cestu ke konopí kvůli tomu, že ostatní možnosti již byly vyčerpány, sledovat dění v oblasti legální léčby konopím jenom zpovzdálí, jako nezúčastněný pozorovatel. Pokud mi bude přístup k tomuto léčivu upřen, patrně jednoho krásného dne skončím u soudu kvůli zakoupení nelegální látky. Tak nějak nemám na vybranou.

Artritida v Irsku

Podle stránky Arthritis Ireland (arthritisireland.ie) trpí určitou formou artritidy zhruba tisíc irských dětí. Celkově trpí v Irsku artritidou čtyřicet tisíc lidí. Nejběžněji se vyskytuje u žen (zhruba 70 procent celkových případů). Stránka také odhaduje, že zhruba 70 procent pacientů musí kvůli závažnosti onemocnění pracovat z domu.

Zdroj: A writer’s challenge to politicians over medical cannabis

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!