Francouzské protikonopné zákony patří v Evropě mezi nejpřísnější. Konopí je v zemi zakázáno již od roku 1970. Stát jej nepovoluje ani k léčebným účelům a na rozdíl od jiných zemí dokonce ani nerozlišuje mezi osobním užíváním a pašováním.
Přesto se konopí ve Francii užívá z celé Evropy nejvíce. Podle německé datové společnosti Statista se mezi lety 2015 až 2017 přiznalo ke konzumaci konopí až 11 procent obyvatel, což je nejvyšší podíl ze všech evropských zemí. Užívání konopí má mezi Francouzi tradici již od Napoleonova tažení do Egypta v roce 1798, kdy vojákům sloužilo jako náhrada nedostatkového alkoholu. Ačkoli Napoleon konopí záhy zakázal, i tak nadále stoupalo v oblibě.
Průzkum mezi starosty
Problematika legalizace se nyní ve Francie opět dostává do popředí. Deník Le Parisien provedl anketu mezi starosty z okolí Paříže a podle výsledků hlasovala polovina pro dekriminalizaci (z toho dokonce i někteří členové liberálně konzervativní strany Les Républicains), 22 procent proti a 28 procent by před rozhodnutím potřebovalo více informací.
Starostové, kteří podpořili legalizaci, se domnívají, že by se tak podařilo omezit moc narkobaronů.
Francouzští statistici pro pařížský deník uvedli, že podle nedávných průzkumů výsledky ankety zrcadlí také veřejné mínění.
Pokuty místo lochu
V posledních letech se postoj francouzských úřadů vůči konopí změnil k lepšímu. Prezident Emmanuel Macron v roce 2018 zavedl pokuty za užívání ve výši až 200 euro (v přepočtu přibližně 5 200 korun). Dříve po takovém „zločinu“ následoval soud a často i odnětí svobody. Systém pokut se nicméně nedá považovat za dekriminalizaci, protože soudci mohou dle uvážení za konopí udělovat i mnohem tvrdší tresty.
Díky tomu se ovšem Francie legislativně přiblížila ostatním zemím, především pak sousednímu Německu a Itálii. Francouzští občané tak do jisté míry omezili výjezdy za návykovými látkami do zahraničí. Přitom ve státech jako Belgie, Lucembursko a Švýcarsko již mohou obyvatelé konopí bez obav z trestu užívat i rekreačně.
Technika do čaje
Přístup Francouzů ke konopí se nicméně zlepšil nejen z politického, ale i kulturního a hospodářského hlediska. Za poslední roky se ve velkých městech otevřel bezpočet obchodů s nabídkou legální sušiny z technického konopí.
Zatímco na černém trhu se prodává konopí s obsahem THC mezi 10 až 15 procenty, maloobchodní prodejci nedávno začali využívat díry ve francouzském zákoně a nabízejí konopí s obsahem THC menším než 0,2 procenta. A aby se vyhnuli možnému trestnímu postihu, neprodávají ho ke kouření, ale do čaje. Francouzi si tak nyní mohou konopí koupit přímo u pokladny, a ještě k tomu dostat účtenku.
Za poslední roky se ve velkých městech otevřel bezpočet obchodů s nabídkou legální sušiny z technického konopí.
A co je nejdůležitější – v říjnu 2020 dala francouzská vláda zelenou testování léčebného konopí. Tento program dává naději příznivcům legalizace, že se Francie brzy stane dvacátou třetí evropskou zemí, která povolila užívání léčebného konopí. Výzkumu se během dvou let zúčastní celkem tři tisíce pacientů.
Legalizací proti narkobaronům
Starostové, které zpovídal deník Le Parisien, pocházeli z devíti departmentů z okolí Oise a Paříže, které „se považují za oblasti s vysokou mírou pašování drog“. Podle evropského internetového mediálního portálu The Local se návykové látky ve Francii dealují na 3 952 místech, z nichž 1 029, čili více než čtvrtina, se nachází právě v oněch departmentech. Starostové, kteří podpořili legalizaci, se domnívají, že by se tak podařilo omezit moc narkobaronů – a z toho by naopak mohl profitovat stát.