Středomořský ostrůvek Malta se stal pátou členskou zemí Evropské unie, která oznámila, že bude řešit otázku legalizace konopí. Výčet evropských států, jejichž vlády se v současnosti zabývají legalizací rekreačního užívání nebo k ní již dokonce učinily nějaké kroky, zahrnuje kromě Nizozemska i Dánsko, Lucembursko a Švýcarsko.
Valentýnský zátah
Poslední kapkou bylo pro Maltu zatčení mladého milenecké páru v místním hotelu na Valentýna. Oba byli obvinění z držení a pašování návykových látek, což vyvolalo vlnu rozhořčení po celém státě, a to jak mezi politiky (včetně ministra vnitra), tak maltskými celebritami.
Jedním z nejpádnějších argumentů pro legalizaci na Maltě je fakt, že k převážné většině zatčení v zemi dochází kvůli držení konopí.
Premiér Robert Abela v reakci oznámil, že brzy zveřejní návrh zákona legalizace „zodpovědného užívání“ konopí. Od roku 2018 je na Maltě dostupná léčebná varianta, což na ostrov přivedlo řadu zahraničních investorů, zejména z Kanady. Důvodem je dlouhodobé kulturní napojení Malty na Velkou Británii a angličtina, která tam je oficiálním jazykem.
Maltské regulované pěstování léčebného konopí dnes představuje jeden z nejzajímavějších zahraničních trhů především pro Německo, ale i zbytek Evropy. Kanadsko-britská společnost Materia, která nedávno obdržela certifikaci osvědčené výrobní praxe GMP, na Maltě provozuje pěstírnu, jejíž rostliny následně zpracovává v Německu, což se, jak se už delší dobu zdá, pomalu stává zajímavým trendem. Malta nyní podobně jako Řecko a Portugalsko dělá mimo jiné z legislativního hlediska všechno pro to, aby se stala nejvýznamnějším pěstitelem léčebného konopí v Evropě.
Očekávání lepších zítřků
Na Maltě se ukončení prohibice nemohou dočkat členové nevládní nezisková organizace Releaf, která opakovaně konfrontuje zákonodárce ohledně nepraktických dopadů protikonopných zákonů v zemi. Kampani Releaf se nyní podařilo přitáhnou celostátní pozornost, díky čemuž by na ostrově konečně mohlo dojít k alespoň částečnému povolení rekreačního užívání konopí. Jedním z nejpádnějších argumentů pro legalizaci je fakt, že k převážné většině zatčení v zemi dochází kvůli držení konopí.
Malta si začíná uvědomovat, že pěstování a export léčebného konopí působí silně neeticky, když k této rostlině místní pacienti nemají dostatečný přístup a rekreační uživatelé jsou za ni zavíráni do vězení.
Od roku 2018 je na Maltě dostupná léčebná varianta, což na ostrov přivedlo řadu zahraničních investorů, zejména z Kanady.
Podobně jako ve Spojených státech je i v Evropské unii postupně legalizováno napřed léčebné a následně přichází na řadu diskuze o rekreačním konopí. K reformám ovšem dochází pozvolna. Zejména u největších států Francie a Německa nelze očekávat, že by v nejbližší době přistoupili na něco více, než je použití konopí v medicíně. Oproti tomu Lucembursko, Nizozemsko či Švýcarsko (to není členem EU) chtějí v tomto nebo příštím roce s rekreačním užíváním začít experimentovat, což by spolu s maltskou uvolněním prohibičních zákonů mohlo vést ke změně statu quo v celé Evropě, byť třeba zpočátku jen postupné.
Byznys je byznys
Vedle toho si středomořské země jako Malta, Řecko a Kanárské i jiné španělské ostrovy uvědomují, že jakmile se opět rozjede cestovní ruch, mnozí turisté budou na dovolené vyhledávat konopí – ať jako pacienti nebo kvůli zábavě.
Malta má i vlastní burzu, jež se zaměřuje i na kryptoměny, které jsou na rozdíl od klasických investorů mnohem méně skeptičtí vůči konopí. Lze přitom očekávat, že hodnota konopných firem rychle poroste – důkazem je nedávný i vstup prvních takových na londýnskou burzu.
Všechny zmíněné faktory dohromady znamenají, že Maltu snad již brzy čeká zelenější budoucnost.
Zdroj: Malta Is on The Verge of Allowing Home Grown Cannabis