Aktuální článek
Směřuje Malta k legalizaci?

Směřuje Malta k legalizaci?

  • Valentýnské zatčení mileneckého páru na hotelovém pokoji a obvinění z pašování drog kvůli pár gramům trávy by podle všeho mohlo pro ostrovní stát znamenat poslední kapku, jež jej donutí legalizovat rekreační konopí.

Středomořský ostrůvek Malta se stal pátou členskou zemí Evropské unie, která oznámila, že bude řešit otázku legalizace konopí. Výčet evropských států, jejichž vlády se v současnosti zabývají legalizací rekreačního užívání nebo k ní již dokonce učinily nějaké kroky, zahrnuje kromě Nizozemska i Dánsko, Lucembursko a Švýcarsko.

Valentýnský zátah

Poslední kapkou bylo pro Maltu zatčení mladého milenecké páru v místním hotelu na Valentýna. Oba byli obvinění z držení a pašování návykových látek, což vyvolalo vlnu rozhořčení po celém státě, a to jak mezi politiky (včetně ministra vnitra), tak maltskými celebritami.

Jedním z nejpádnějších argumentů pro legalizaci na Maltě je fakt, že k převážné většině zatčení v zemi dochází kvůli držení konopí.

Premiér Robert Abela v reakci oznámil, že brzy zveřejní návrh zákona legalizace „zodpovědného užívání“ konopí. Od roku 2018 je na Maltě dostupná léčebná varianta, což na ostrov přivedlo řadu zahraničních investorů, zejména z Kanady. Důvodem je dlouhodobé kulturní napojení Malty na Velkou Británii a angličtina, která tam je oficiálním jazykem.

Maltské regulované pěstování léčebného konopí dnes představuje jeden z nejzajímavějších zahraničních trhů především pro Německo, ale i zbytek Evropy. Kanadsko-britská společnost Materia, která nedávno obdržela certifikaci osvědčené výrobní praxe GMP, na Maltě provozuje pěstírnu, jejíž rostliny následně zpracovává v Německu, což se, jak se už delší dobu zdá, pomalu stává zajímavým trendem. Malta nyní podobně jako Řecko a Portugalsko dělá mimo jiné z legislativního hlediska všechno pro to, aby se stala nejvýznamnějším pěstitelem léčebného konopí v Evropě.

Očekávání lepších zítřků

Na Maltě se ukončení prohibice nemohou dočkat členové nevládní nezisková organizace Releaf, která opakovaně konfrontuje zákonodárce ohledně nepraktických dopadů protikonopných zákonů v zemi. Kampani Releaf se nyní podařilo přitáhnou celostátní pozornost, díky čemuž by na ostrově konečně mohlo dojít k alespoň částečnému povolení rekreačního užívání konopí. Jedním z nejpádnějších argumentů pro legalizaci je fakt, že k převážné většině zatčení v zemi dochází kvůli držení konopí.

Malta si začíná uvědomovat, že pěstování a export léčebného konopí působí silně neeticky, když k této rostlině místní pacienti nemají dostatečný přístup a rekreační uživatelé jsou za ni zavíráni do vězení.

Od roku 2018 je na Maltě dostupná léčebná varianta, což na ostrov přivedlo řadu zahraničních investorů, zejména z Kanady.

Podobně jako ve Spojených státech je i v Evropské unii postupně legalizováno napřed léčebné a následně přichází na řadu diskuze o rekreačním konopí. K reformám ovšem dochází pozvolna. Zejména u největších států Francie a Německa nelze očekávat, že by v nejbližší době přistoupili na něco více, než je použití konopí v medicíně. Oproti tomu Lucembursko, Nizozemsko či Švýcarsko (to není členem EU) chtějí v tomto nebo příštím roce s rekreačním užíváním začít experimentovat, což by spolu s maltskou uvolněním prohibičních zákonů mohlo vést ke změně statu quo v celé Evropě, byť třeba zpočátku jen postupné.

Byznys je byznys

Vedle toho si středomořské země jako Malta, Řecko a Kanárské i jiné španělské ostrovy uvědomují, že jakmile se opět rozjede cestovní ruch, mnozí turisté budou na dovolené vyhledávat konopí – ať jako pacienti nebo kvůli zábavě.

Malta má i vlastní burzu, jež se zaměřuje i na kryptoměny, které jsou na rozdíl od klasických investorů mnohem méně skeptičtí vůči konopí. Lze přitom očekávat, že hodnota konopných firem rychle poroste – důkazem je nedávný i vstup prvních takových na londýnskou burzu.

Všechny zmíněné faktory dohromady znamenají, že Maltu snad již brzy čeká zelenější budoucnost.

Zdroj: Malta Is on The Verge of Allowing Home Grown Cannabis

 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!