Aktuální článek
Šokující dotace pro legální konopné firmy v Kalifornii: 100 milionů dolarů

Šokující dotace pro legální konopné firmy v Kalifornii: 100 milionů dolarů

  • Legální trh v Kalifornii klopýtá za tím černým.

Konopným podnikatelům v Kalifornii míří na pomoc velký kompenzační balíček. Jeho cílem je postavit na nohy relativně nový průmysl, jenž se stále zmítá v porodních bolestech a nedokáže konkurovat černému trhu.

Balíček přicházející s pomocí ve výši sta milionů dolarů navrhl guvernér Gavin Newsom jakožto dotace městům a okresům, jež mají podpořit přechod konopných podniků z provizorních licencí na stálé, píše deník Los Angeles Times.

Hlavním příjemcem finanční podpory bude město Los Angeles, které obdrží 22 milionů. Peníze budou moci města využít na najmutí odborníků, jež podnikům pomohou s provedením environmentálních studií a přechodem na vyšší úroveň licencí.

Konopné ministerstvo

Před pěti lety schválili Kaliforňané Návrh 64, tedy legalizaci rekreačního konopí pro osoby starší 21 let. Regulovaný trh s konopím však dodnes pokulhává za trhem černým, kde lze sehnat nezdaněné a díky tomu mnohdy levnější zboží.

Podle analýzy z roku 2019 měl v tu dobu černý trh v Kalifornii třikrát větší objem než ten legální. Guvernér proto v květnovém návrhu rozpočtu představil řadu nápadů, které by klopýtající konopný sektor ve státě podpořily.

Stomilionová dotace bude vyplácena lokálním podnikům s provizorními licencemi na pěstování, výrobu, distribuci, testování a prodej konopí.

Součástí rozpočtu je například Fond na kontrolu konopí, jehož úkolem je sloučit funkce a pozice Úřadu pro kontrolu konopí, Ministerstva zemědělství a výživy a Ministerstva veřejného zdraví do jednoho samostatného Ministerstva pro kontrolu konopí, které bude dohlížet na podniky, spotřebitelské služby a nemovitosti v rámci konopného trhu. Svou činnost zahájí letos v srpnu.

„Cílem návrhu je vytvořit jednotné kontaktní místo pro nabyvatele licencí, místní samosprávy a jiné zainteresované osoby. Soustředíme se zejména na zjednodušení vstupu na legální trh a podporu úspěšného a bezpečného provozu konopných podniků v souladu se zákonem. Toho chceme dosáhnout za pomoci přímočařejšího, transparentnějšího a efektivnějšího vydávání licencí a povolení,“ píše se v návrhu rozpočtu.

V návrhu rovněž stojí, že díky centralizaci správy licenčních programů bude mnohem efektivnější práce policejních orgánů, pokud jde o ochranu veřejného zdraví a pozemků. Černý trh již zároveň nebude nabízet finančně výhodnější příležitosti.

Stomilionová dotace schválená kalifornskými zákonodárci 14. června „bude vyplácena lokálním podnikům s provizorními licencemi na pěstování, výrobu, distribuci, testování a prodej,“ informuje Los Angeles Times. Část peněz půjde možná i městům, která nabízejí na podporu rovnoprávnosti dotace podnikům vlastněným obyvateli tmavé pleti.

Prodloužení lhůty

Podle deníku The Times se ve prospěch konopných podniků snaží Newsomova administrativa protlačit šestiměsíční prodloužení lhůty na přechod z provizorní licence, která má za běžných okolností končit 1. ledna. Pro obdržení trvalé licence musí být provoz podniku v souladu s nařízeními v kalifornském zákoně o kvalitě životního prostředí. Návrh však čelí kritice kvůli obavám z toho, že přislíbená opatření na ochranu životního prostředí budou oddalována.

Samostatné Ministerstvo pro kontrolu konopí bude dohlížet na podniky, spotřebitelské služby a nemovitosti v rámci konopného trhu.

Prodloužení lhůty není součástí návrhu rozpočtu schváleného zákonodárci a je stále projednáváno. Newsomova administrativa argumentuje, že prodloužení lhůty je pro průmysl naprosto klíčové. „Nebude-li lhůta prodloužena, je možné, že podstatná část žadatelů z legálního trhu vypadne, což prudce zbrzdí snahy státu Kalifornie usnadnit přechod z černého na legální a regulovaný trh,“ stojí podle Los Angeles Times v návrhu rozpočtu.

Legální trh klopýtající za tím černým samozřejmě není pro Kalifornii ani zbytek Spojených států nic nového. Velice podobné situaci čelí i Kanada, která konopí legalizovala v roce 2018. Rok po legalizaci činily výdělky z prodeje na legálním trhu 1 miliardu dolarů. Na černém trhu se pro porovnání jednalo zhruba o 5 až 7 miliard.

Zdroj: Shocking: California to Infuse Desperately Needed Money into Industry

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!