Aktuální článek
Španělsko: Neviditelný byznys s konopím má miliardovou hodnotu

Španělsko: Neviditelný byznys s konopím má miliardovou hodnotu

  • Chudé rodiny, které pomáhají zločineckým gangům s pěstováním konopí u sebe doma, dostávají až 5 000 euro za sklizeň.

Vlastníci natěračské firmy Valdemoro v Madridu, kteří kvůli krizi museli vyhlásit bankrot. Mladí lidé, jež přišli o zaměstnání, a dělníci, jimž klesly mzdy takovým způsob, že si nebyli jistí, jestli budou schopni uživit rodinu. Právě tyto skupiny obyvatel se podle španělské policie za poslední čtyři roky nejvíce podílely a podílejí na růstu místního ilegálního trhu s konopím.

Nekonečné razie k ničemu

Ve stejné době začalo ve Španělsku skoro každý týden docházet k policejním raziím proti pěstírnám. Množství zabavené „lehké drogy“ raketově stouplo. Oficiální statistiky uvádí, že v zemi ročně proběhne téměř 20 tisíc zatčení ve spojitosti s pašováním drog. Z toho více než polovina zabavených návykových látek zahrnuje konopí, přičemž téměř 70 % zatčených jsou španělští občané, nikoli členové kartelů z cizích zemí, jak bychom se mohli domnívat.

V letech 2013–2018 se zvedlo množství zabaveného konopí o téměř 600 procent, a to z původních 175 000 až na skoro milion rostlin za rok.

Na začátku února se přes 500 policistů zúčastnilo tzv. operace Mocy, která vyústila v celkem 69 razií a 76 zatčení na území provincií Granada, Málaga, Cádiz a Valencia. Většina zadržených žila ve skromných poměrech nebo využívala sociálního bydlení v obci Pinos Puente, 16 kilometrů od města Granada.  Toho dne se tak ženy v zástěrách a bačkorách spolu s ospale vypadajícími mladíky v džínách procházely po čtvrti Las Flores v želízkách.

Kapka v moři

Operace Mocy představuje však jen jednu z desítek akcí, ke kterým místní policie v letošním roce svolila. Podle záznamů ministerstva vnitra se v letech 2013–2018 zvedlo množství zabaveného konopí o téměř 600 procent, a to z původních 175 000 až na skoro milion rostlin za rok. Španělští vyšetřovatelé k tomu poznamenali: „Růst jsme pozorovali už dlouho. K největšímu skoku došlo v roce 2017 a křivka od té doby stále stoupá. Jenom v loňském roce se množství zabaveného konopí vyšplhalo o dalších 90 procent.“

Přesná čísla od španělského Zpravodajského centra proti terorismu a organizovanému zločinu (CITCO) pak hovoří o nárůstu z 15 174 kilogramů zabaveného konopí v roce 2014 na 37 220 kilogramů v roce 2018.

Nezákonný obchod s konopím řízený kriminálními organizacemi se ve Španělsku rozrostl na začátku ekonomické krize z let 2008 a dále. Policie dodává, že i obyčejní lidé „vnímají konopí jako snadný způsob, jak vydělat“. Pěstírny pro ně nepředstavují příliš drahou investici. Rizika jsou navíc vcelku minimální, protože průměrné tresty se pohybují mezi jedním až třemi lety vězení. Obžalovaní s doposud čistým trestním rejstříkem mají dokonce velkou šanci, že vyváznou s pouhou podmínkou. Domovní místnosti, garáže, kůlny, sklady, půdy, malé lodě nebo karavany jsou pro pěstování konopí pod lampou naprosto ideální.

Více než polovina zabavených návykových látek zahrnuje konopí, přičemž téměř 70 % zatčených jsou španělští občané, nikoli členové kartelů z cizích zemí.

Zločinné organizace v nemajetných rodinách spatřili jedinečnou příležitost. Mluvčí protidrogového oddělení španělské policie k tomu uvedl: „Členové gangů k nim přijdou rovnou domů a zařídí všechno potřebné – rostliny, elektroinstalaci i lampy. Poté pěstitelům předají návod, kde si mohou přečíst podrobné instrukce o tom, jak mají o konopí pečovat. Členové drogových gangů pak už jen třikrát čtyřikrát do roka chodí posbírat zralé a usušené palice. Průměrně se jedná o pět až dvacet kilogramů konopí na rok na jednu rodinu. Rodina obdrží smluvenou částku, která činí obvykle kolem 5 tisíc euro (v přepočtu 137 tisíc korun). Ve své podstatě to celé funguje na bázi spolupráce vícera menších pěstitelů, které pod sebou mají rozdělené velké kriminální skupiny. Konopí se poté rozesílá do celé Evropy – do Německa, Anglie, Francie, Polska, Estonska, Litvy…“

Způsob života

V zemi se samozřejmě nachází i velké venkovní konopné plantáže, a to daleko od civilizace ve venkovských oblastech provincií Toledo, Katalánsko, Extremadura či Alicante. V přístavním městě Almeria jsou oblíbené pro pěstování konopí zejména skleníky. Gangy však nadále nejraději využívají menší pěstírny, především pak na jihu Španělska. Mapa ilegální distribuce konopí od ministerstva vnitra ukazuje, že největší koncentrace pěstitelů se nachází ve zmíněné provincii Granada.

Podle odborníků vnímají chudí obyvatelé místních vesnic pěstování trávy jako možnost, jak si zlepšit nízké příjmy. Někteří si pak díky konopí zkrátka chtějí snadno a rychle přivydělat, což platí hlavně o mladých lidech.

Investice to není příliš velká a většině se peníze vrátí hned s první sklizní. Elektřinu na provoz nonstop osvětlení pro sazenice si pěstitelé poměrně často kradou od sousedů. Díky tomu také policie tu a tam pěstírny vystopuje. Za posledních několik let jsou dokonce známé případy, kdy došlo kvůli konopným lampám k masivním výpadkům elektřiny, které postihly nemalou část místní komunity.

Zločinecké organizace spatřily v nemajetných rodinách jedinečnou příležitost.

Jistý nejmenovaný policista, který je ve službě již osmnáct let, poznamenal, že jakmile lidé jednou přičichnou ke snadným penězům z pěstování konopí, tak už se jich jen tak nevzdají.

„Pomalu nám tady vzniká další Campo de Gibraltar (oblast v provincii Cádiz, která je proslulá drogovými gangy – pozn. překladatele). Jenom v tomto případě se to místní snaží více utajit. V Campo de Gibraltar jsou zaměření spíš na hašiš, tady zase letí tráva. Nám ale nejde jen o ochranu veřejného zdraví, organizovaný zločin totiž s sebou přináší i notnou míru násilí. Všichni si uvědomují hodnotu svého zboží a neštítí se jej bránit i za pomocí zbraní.“

Násilí vycházející z prohibice

V obci Pinos Puente je konopí cítit ve vzduchu snad na každém rohu. Na začátku února zde místní obyvatelé také zažili razie proti pěstírnám. Momentálně se proto nikdo z obyvatel nechce o lokálním nezákonném obchodu s konopím bavit. Přitom by nespočet rodin ve městě bez konopí pomalu ani neměl co jíst. Ani ne čtyři dny od policejního zásahu ve městečku došlo ke střelbě. Na místě zůstal mrtvý muž. Podle vyšetřovatelů šlo o vyrovnávání účtů.

Nejmenovaný distributor konopí v provincii Granada přiznal: „Jindy by nebyl problém zařídit setkání s nějakým pašerákem drog, pro které místní pěstují a který by vám o všem řekl mnohem víc. Momentálně to však kvůli policii není možné. Nikdo, koho znám, teď nemá odvahu je znovu kontaktovat. Pokud by policisté někoho z distributorů třeba i do měsíce nebo do dvou dopadli, bude to pak na nás. A odplata ze strany drogových gangů by byla nemilosrdná.“

Španělské policejní složky se v současnosti zaměřují hlavně na velké protidrogové razie, hlavně aby si gangy přestaly myslet, že jsou bezúhonné. Policie však čelí neustále rostoucímu neviditelnému trhu. Ve Španělsku ilegální distribuce konopí vzkvétá a poptávka ve zbytku Evropy je obrovská. Anonymní zdroj od policie k tomu dodává: „Společnost konopí toleruje, přestože je zakázané. Všichni pořád mluví o jejích léčivých vlastnostech, navíc různé země pomalu, ale jistě směřují k legalizaci. Pěstitelé o tom vědí. Vědí, že španělský soudní systém jim moc velkými postihy nehrozí a morálně to pro ně také nepředstavuje problém. Navíc ty peníze jim za to všechno rozhodně stojí.“

Pěstitelé mezi politiky

Policie z provincie Granada také zaznamenala případy, kdy za pěstování konopí byli zadrženi i lokální politici. Před rokem a půl musel ve vesničce Pampaneira místní radní ze socialistické strany (PSOE) podat rezignaci poté, co na jeho pozemku objevili vyšetřovatelé 355 konopných rostlin. Podobně dopadl i Manuel Palma, místostarosta města El Valle ze španělské lidové strany (PP), jenž byl zatčen loni v létě, když v jeho domě policisté našli dvě dokonale zařízené pěstírny a v nich 256 sazenic.

Nespočet rodin ve městě by bez konopí pomalu ani neměl co jíst.

Samotní pěstitelé představují však pouhou špičku ledovce. Policejní mluvčí uvedl: „Mafie běžně používá nejrůznější prostředníky, kteří mají kontakt na distributory, jež jsou zase ve spojení s malými dodavateli. Celé to připomíná jednu velkou firmu. Jakmile vznikne poptávka po určitém množství kilogramů konopí, tak hlavní člověk, který má na starosti distribuci, zařídí vyzvednutí zboží. K tomu se někdy využívají obyčejní kurýři, kteří zkrátka obdrží balíček, jenž působí jako normální zásilka. Přesně tak to dříve dělali Číňané.“

Čínská mafie

Příchod čínských gangů do Španělska znamenal pro ilegální trh s konopím velký rozmach. „Číňané se řadí hlavně mezi nákupčí a distributory. Říká se o nich, že mají vždy dostatek peněz. Platí dobře a v hotovosti. Jsou sen každého pěstitele, a proto mají na černém trhu nemalý podíl,“ popisuje nejmenovaný policejní vyšetřovatel zaměřený na pašování drog.

CITCO uvádí, že to trvalo pouhé čtyři roky, než se ze Španělska stal třetí největší producent a dodavatel (ilegálního) konopí v Evropě. Náskok před ním mají už jen Albánie a Itálie. Celosvětově pak v množství zabavené lehké drogy vedou nepřekvapivě Mexiko a Spojené státy.

Podle dalšího nejmenovaného experta připomíná „současný stav to, když se v okolí města Almaría začalo ve velkém pěstovat konopí ve sklenících. Žijeme ve společnosti, která konopí začíná podporovat. Některé už dokonce operují na trhu s akciemi,“ popisuje. „V současnosti se lobbuje za legalizaci této ‚přírodní‘ drogy, stejně jako se usiluje o zlepšení její pověsti.“

Zdroj: Spain’s invisible multi-million-euro marijuana business

 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!