Přestože moderní medicína má k dnes dispozici poměrně širokou řadu léčiv, které ulevují od projevů roztroušené sklerózy (RS), na nemalé množství pacientů nepůsobí dostatečně, a proto se jich čím dál více uchyluje k alternativním metodám léčby. Výzkum amerických vědců z univerzit ve státech Iowa a Illinois se zabýval užíváním konopí mezi osobami trpícími RS (135 subjektů) a porovnával je se dvěma skupinami pacientů s jinými chorobami – artrózou (582 subjektů) a onkologickými onemocněními (622 osob).
Všem pacientům bylo šedesát a více let a byli součástí Programu konopné léčby amerického státu Illinois. Průzkum probíhal v roce 2019 mezi červnem a zářím. Pro určení statisticky významného rozdílu mezi účinky konopí na psychický stav, kvalitu života a tři faktory chování, o nichž účastníci referovali sami, byla využita metoda logistické regrese. V souvislosti s faktory chování bylo bráno v potaz také užívání opiátů.
Závěry průzkumu ukázaly, že většina pacientů ze všech tří skupin užívala konopí především kvůli bolesti a zlepšení spánku. Ukázalo se, že nemoc není pro úspěšnost konopné léčby určující, jelikož účinky konopí byly u všech účastníků z větší části srovnatelné. Podle výsledků nejvíce prospělo osobám s potížemi spojenými se spánkem či trávením. U těch, kteří jej kombinovali s opiáty, bylo zlepšení stavu hlášeno méně často.
Výsledky této srovnávací studie naznačují, že konopí samo o sobě nepomáhá proti RS, artróze ani rakovině, ale spíše proti společným symptomům těchto chorob. Výzkum také dokazuje, že by mohlo posloužit jako vhodná alternativa za opioidy pro pacienty trpící bolestmi.