Aktuální článek
Svatá Anna pěstuje konopí

Svatá Anna pěstuje konopí

Profilový obrázek
  • Reportáž z fakultní nemocnice v Brně.

V brněnské Fakultní nemocnici u svaté Anny roste pěstírna léčebného konopí a brzy v ní vykvete i standardizované léčebné konopí určené výzkumným týmům. Unikátní projekt, ve kterém si nemocnice bude pod jednou střechou sama připravovat vlastní léky, testovat je a realizovat klinické studie, nemá ve světě obdobu.

Nápad podílet se na výzkumu léčebného konopí zraje u svaté Anny od roku 2015. V té době se totiž v Česku začalo s léčbou konopím v praxi, kdy Česká republika byla po Nizozemsku teprve druhou zemí v Evropské unii, kde byla léčba pacientů legislativně umožněna. S jejím rozvojem ale přichází mnoho otázek. Celosvětově chybí jasná data z klinických studií, a když už klinické studie jsou, často nejsou známé přesné parametry zkoumaného konopí, pro jehož výzkum je nezbytné mít jasně definovaný materiál ze standardizované produkce.

„Existuje několik možností, jak konopí na výzkum získat, ale všechny jsou komplikovanější, než si tento materiál vyprodukovat ve vlastním zařízení,“ vysvětluje důvody vzniku pěstírny MVDr. Ing. Václav Trojan, Ph.D., vedoucí klinicko-farmakologické jednotky Mezinárodního centra klinického výzkumu při Fakultní nemocnici u svaté Anny (FNUSA-ICRC), který se léčbou a výzkumem konopí zabývá.

Nejlepší způsob, jak získat konopí na výzkum, je si ho vypěstovat.

V rámci projektu se hodlají zaměřit především na poměry dvou základních a nejznámějších kanabinoidů, tedy THC a CBD, které se dnes používají při zařazení léčiva do kategorie konopí s vysokým, nízkým nebo vyrovnaným poměrem THC. To je jakýsi výzkumný základ, byť v rostlině konopí je obsaženo více než 140 dalších kanabinoidů plus nezanedbatelné množství látek z různých skupin původu, jako třeba flavonoidů nebo terpenů. Za velmi důležité považují zkoumání takzvaného plného širokospektrálního extraktu, který v ideálním případě obsahuje všechny látky v konopí obsažené.

Trojan za jasné priority považuje klinický výzkum a aplikace konopí v praxi, i když tuší, že k nim vede dlouhá cesta. „Abychom se dostali ke klinickému výzkumu, potřebujeme jasně definované vstupy. Tedy látky, které jsou vyzkoušené v laboratorních podmínkách, je známa jejich stabilita, interakce s dalšími možnými látkami, případně léčivy. Před rokem jsem nemocnici představil komplexní výzkumné směřování Cannabis Research Center (CRC) a náš cíl je jasný. Chceme se věnovat samotné rostlině, jejímu genetickému založení i vlivu podmínek na růst. Obrovskou samostatnou kapitolou je chemická analýza. Farmakologická oblast, příprava nových lékových forem, metody extrakce nebo stabilizace látek,“ vyjmenovává detaily projektového záměru doktor Trojan.

...

Pokračování článku najdete v Legalizace č. 66, která je právě k dostání v e-shopu Legalmarket.cz a na novinových stáncích. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!