
šéfredaktor
V brněnské Fakultní nemocnici u svaté Anny roste pěstírna léčebného konopí a brzy v ní vykvete i standardizované léčebné konopí určené výzkumným týmům. Unikátní projekt, ve kterém si nemocnice bude pod jednou střechou sama připravovat vlastní léky, testovat je a realizovat klinické studie, nemá ve světě obdobu.
Nápad podílet se na výzkumu léčebného konopí zraje u svaté Anny od roku 2015. V té době se totiž v Česku začalo s léčbou konopím v praxi, kdy Česká republika byla po Nizozemsku teprve druhou zemí v Evropské unii, kde byla léčba pacientů legislativně umožněna. S jejím rozvojem ale přichází mnoho otázek. Celosvětově chybí jasná data z klinických studií, a když už klinické studie jsou, často nejsou známé přesné parametry zkoumaného konopí, pro jehož výzkum je nezbytné mít jasně definovaný materiál ze standardizované produkce.
„Existuje několik možností, jak konopí na výzkum získat, ale všechny jsou komplikovanější, než si tento materiál vyprodukovat ve vlastním zařízení,“ vysvětluje důvody vzniku pěstírny MVDr. Ing. Václav Trojan, Ph.D., vedoucí klinicko-farmakologické jednotky Mezinárodního centra klinického výzkumu při Fakultní nemocnici u svaté Anny (FNUSA-ICRC), který se léčbou a výzkumem konopí zabývá.
Nejlepší způsob, jak získat konopí na výzkum, je si ho vypěstovat.
V rámci projektu se hodlají zaměřit především na poměry dvou základních a nejznámějších kanabinoidů, tedy THC a CBD, které se dnes používají při zařazení léčiva do kategorie konopí s vysokým, nízkým nebo vyrovnaným poměrem THC. To je jakýsi výzkumný základ, byť v rostlině konopí je obsaženo více než 140 dalších kanabinoidů plus nezanedbatelné množství látek z různých skupin původu, jako třeba flavonoidů nebo terpenů. Za velmi důležité považují zkoumání takzvaného plného širokospektrálního extraktu, který v ideálním případě obsahuje všechny látky v konopí obsažené.
Trojan za jasné priority považuje klinický výzkum a aplikace konopí v praxi, i když tuší, že k nim vede dlouhá cesta. „Abychom se dostali ke klinickému výzkumu, potřebujeme jasně definované vstupy. Tedy látky, které jsou vyzkoušené v laboratorních podmínkách, je známa jejich stabilita, interakce s dalšími možnými látkami, případně léčivy. Před rokem jsem nemocnici představil komplexní výzkumné směřování Cannabis Research Center (CRC) a náš cíl je jasný. Chceme se věnovat samotné rostlině, jejímu genetickému založení i vlivu podmínek na růst. Obrovskou samostatnou kapitolou je chemická analýza. Farmakologická oblast, příprava nových lékových forem, metody extrakce nebo stabilizace látek,“ vyjmenovává detaily projektového záměru doktor Trojan.

Hi-tech pěstírna
Pěstírna léčebného konopí se od jakékoli jiné pěstírny, kde není potřeba dodržovat vysoké standardy nezbytné pro výrobu léčiva, liší především ve využití sofistikovaných technologií umožňujících maximálně řídit životní cyklus rostlin.
„Ten největší rozdíl je asi v množství profesionální techniky a schopnosti pěstírny zaznamenávat a uchovávat data o pěstování,“ říká jednatel společnosti Lagom Pharmatech s. r. o. Petr Svoboda, který se svým týmem vypracoval k pěstírně projektovou dokumentaci, vyhrál výběrové řízení na dodání stavby a pěstební prostor vybavuje technologiemi. „V pěstírně léčebného konopí je nezbytné dodržovat nařízení a postupy podle pravidel správné pěstitelské praxe. Podstatné je dodržovat čistotu, mít hygienický certifikát. V pěstírně se využívá uzavřený okruh vzduchu jako ochrana proti zanesení nečistot a patogenů zvenčí.“ Dle Svobody se jinak pěstírna moc neliší od jakékoli jiné indoorové pěstírny. Veškeré používané technologie jsou volně dostupné na trhu, valná většina zařízení dá pořídit v jakékoli prodejně specializované na pěstování rostlin pod umělým osvětlením nebo v takzvaných growshopech. Výjimku snad tvoří speciální klimatizace, která je prý dost objemná a velmi drahá. A pak kompletní automatizace pěstebního procesu.
„Na implementaci automatizace spolupracujeme s brněnskou společností Numazon. Jejich systém i přístup je perfektní, profesionální a srovnatelný se zahraničními společnostmi.“ pochvaluje si technologického partnera Svoboda. Ke hnojení jsou využívána hnojiva Canna. Kdyby se při automatizaci stalo cokoli nechtěného, ze zahraničí po telefonu by žádný problém nevyřešil. Vyhovuje mu, že firma má své inženýry doslova za rohem, takže mohou kdykoli přijet. „Za jejich další velké plus považuji jejich analytický software, který nabízí přehledné grafické rozhraní, v němž lze pozorovat a vyhodnocovat přes šedesát měřených a zaznamenávaných veličin tohoto pěstebního systému. Navíc je ten systém libovolně modulovatelný, takže když se v pěstírně cokoli změní nebo rozšíří, lze na stávající automatizaci snadno připojit další zařízení.“
V Brně mají jasné priority – klinický výzkum a aplikace konopí v praxi.
Samotná stavba pěstírny zabrala o měsíc déle, než bylo v plánu. Stavbě předcházelo hodně bourání původních zdí, opravy podlah nebo rozsáhlá elektroinstalace, protože pěstírna vznikla ve staré budově, která na takový projekt nebyla primárně zařízena. Osmdesát metrů čtverečních profesionální a vysoce technologicky vybavené pěstební plochy vyšlo nemocnici na dva a půl milionu korun.
S první sklizní se U sv. Anny počítá již v druhé polovině letošního roku. Velmi však záleží, jakým způsobem budou připravovat produkci, zda budou léčebné konopí pěstovat ze semen či z klonů nebo jak dlouhou dobu růstu budou mít odrůdy, které si k pěstování vyberou. „Když si vezmeme, jak je pěstírna koncipovaná, v ideálním případě je možné dosáhnout výnosu 1 gram na 1 watt, což dle mého hrubého propočtu vychází na několik desítek kilogramů bylinného materiálu,“ odhaduje roční produkci pěstírny Svoboda.
Kam s tím?
S takovým množstvím si u svaté Anny hravě poradí, už dnes s ním mají bohaté zkušenosti v Centru léčby bolesti, které pod vedením doktora Radovana Hřiba bylo prvním pracovištěm v Česku, kde se s léčbou konopím začalo. Úzké propojení s lékaři Václav Trojan považuje za základ úspěchu. „V loňském roce jsme realizovali pod vedením pana kolegy první klinickou studii s českým léčebným konopím. Cílem bylo odpovědět, zda pacienti dlouhodobě, tedy déle než šest měsíců, užívající léčebné konopí mohou bezpečně řídit, aniž by porušovali zákon. V příštích měsících bude tato studie publikována ve vědeckém časopisu a já věřím, že spoustu pacientů jistě výsledky uklidní.“
Indikace lékařského konopí je dnes velmi široká, největší zkušenosti jsou však právě v oblasti léčby chronické bolesti. Se zvyšujícím se počtem úspěšně léčených pacientů však roste zájem a především důvěra i lékařů z jiných oborů. „Upřímně mě těší zájem z oblasti neurologie a ortopedie, v těchto oblastech bychom mohli spolupráci ukázat právě v podobě klinických studií,“ těší se Trojan a dodává: „Velmi nadějné se jeví také například využití kanabidiolu v různých oblastech léčby či prevence. Již dnes existují vědecké studie mapující účinnost CBD ve vztahu k mírnějšímu průběhu covid-19 či samotné rekonvalescence. Jedná se však o doplněk stravy, nikoliv o uznané léčivo. Obrovské pole výzkumu je také ve veterinární medicíně, kde existují zajímavé výsledky nejen u domácích mazlíčků.“
V ideálním případě je možné v pěstírně dosáhnout výnosu 1 gram na 1 watt bylinného materiálu.
Zelená budoucnost
Konopí je voňavé téma, které u nás zaznamenalo velký posun prvního ledna 2020, kdy léčebné konopí začaly proplácet pojišťovny. Tím se konopné léčivo stalo dostupné v podstatě všem, kdo ho získají na předpis.
Velké emoce dnes podle Trojana budí spíše regulace technického konopí, respektive nulový limit THC v kosmetice a potravinářství. „Pěstovat konopí s nulovým obsahem THC přirozeně nelze, výsledné produkty z technického konopí nemohou mít nulový limit, pokud neprojdou náročným technologickým zpracováním, které produkty zbytečně prodražuje a zároveň zbavuje o další látky.“
A rekreační užívání? „Nemíchejme práci a zábavu,“ usmívá se Trojan. Jasné oddělení technického, léčebného a rekreačního konopí je podle něj v pořádku. Dle aktuálního projednávání novely zákona o psychotropních a omamných látkách panuje stejný názor také u našich zákonodárců.
Podobně situaci okolo konopí vnímá i Petr Svoboda. Na současný návrh zákona, který po schválení mimo jiné legalizuje vývoz léčebného konopí do zahraničí, již netrpělivě čeká řada zahraničních společností. „Ve srovnání například s Německem bude dle mého snazší získat licenci k pěstování u nás. Od spřátelených společností vím o několika firmách, které jen čekají, až jim někdo řekne, že už je ten zákon platný. A přijde konkurence, stejně jako se to stalo ve Švýcarsku. A já věřím, že taková situace může Česku přinést nejen peníze, ale i prestiž.“