Aktuální článek
Švýcarsko na cestě k legalizaci konopí pro léčebné i rekreační účely

Švýcarsko na cestě k legalizaci konopí pro léčebné i rekreační účely

  • Jakmile parlamentní výbor zrušil zákaz konopí, poslanci začali vypracovávat návrh zákona o legalizaci.

Podle tamější zpravodajské společnosti Blick se v návaznosti na závěry komise pro konopí, která se usnesla pro změnu legislativy, ve Švýcarsku brzy povolí výroba, pěstování, prodej a užívání konopí s vysokým obsahem THC.

Stát musí zakročit – a regulovat

Výbor horní komory parlamentu pro bezpečnost a zdraví obyvatel (SGK-S) uvedl, že trh s konopnými produkty by měl regulovat sám stát, aby tak „zajistil ochranu mládeže a spotřebitelů“. Záměrem SGK-S bylo rozložit černý trh. Švýcarský parlament se nyní postará o návrh zákona.

Legalizaci se ve Švýcarsku dostává podpory napříč politickým spektrem.

V zemi by mělo údajně dojít k povolení konopí nejen pro léčebné, ale i pro rekreační účely. Zákonodárci ještě nicméně musí upřesnit, jak budou moci zájemci rostlinu pro osobní potřebu pěstovat. Vedle toho se zaměří také na otázku zdanění. K rozhodnutí došlo 19. října, kdy pro konec zákazu hlasovalo devět z jedenácti zastupitelů.

Legalizaci se ve Švýcarsku dostává podpory napříč politickým spektrem. Pod iniciativou za povolení konopí se podepsalo 40 z 200 poslanců dolní komory. Ačkoli dosud byly švýcarské protikonopné zákony vcelku přísné, hnutí občanů za jejich zmírnění se postupně rozrůstalo. Někteří předestírají, že by se v zemi do budoucna prodávalo pouze konopí vypěstované tamějšími pěstiteli.

Jaký byl právní status konopí ve Švýcarsku doposud?

Ještě donedávna se užívání výrobků s obsahem THC vyšším než jedno procento trestalo pokutou až sto franků (v přepočtu přibližně 2 420 korun). To není v této alpské zemi vyloženě odrazující částka, ale to je námět na celý další článek.

Podle zákona u sebe můžete bez postihu přechovávat pro osobní spotřebu až deset gramů. To ovšem platí pouze, pokud jste dospělí a konopí neprodáváte nezletilým. Švýcarsko je navíc značně decentralizované, takže výše trestů se může v jednotlivých kantonech lišit. V zákoně dále stojí, že konopné květy určené ke kouření s vysokým obsahem kanabidiolu (CBD) a podílem THC nižším než jedno procento se mohou legálně prodávat i kupovat. Kanabidiol totiž na rozdíl od THC nemá psychoaktivní účinky.

Jak ale víme, konopí s nízkým obsahem THC rekreačním uživatelům nenabízí to, co hledají.

Zdroj: www.thelocal.ch

 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!