Lorem ipsum, or lipsum as it is sometimes known, is…
V návaznosti na chystaný experiment s regulací konopí pro rekreační účely dekriminalizoval nejvyšší federální soud přechovávání malého množství této rostliny. Rozhodnutí dalo za pravdu výnosu curyšského okresní soudu z roku 2016, kdy student odmítl zaplatit pokutu za držení osmi gramů sušiny.
Zprávy se dnes ve světě konopí šíří rychle. Radnice v Curychu již v reakci na justiční usnesení zaujala oficiální stanovisko.
Proč se jedná o důležité rozhodnutí?
O velkém významu současných událostí svědčí hned několik faktorů. Z hypotetického, technického a právního hlediska to znamená, že s pokutami za malé množství konopí je v této zemi snad jednou provždy konec. Švýcarská policie měla údajně s těmito praktikami přestat již před čtyřmi lety. Příslušníci curyšských policejních orgánů nicméně uvádějí, že i přes zrušení pokut se přechovávání malého množství nadále „hlásí“.
Změny ve Švýcarsku budou mít navíc dopad nejen na domácí, ale i na mezinárodní scéně. Zem se tak stane jedním z předních evropských (i když ne unijních) států, který změnil vlastní protidrogové zákony. V konečném důsledku tak možná poslouží jako vzor přinejmenším pro Německo, kde po prosazení reformy zákona, který umožní užívání konopí pro rekreační účely, bude muset záhy dojít k podobným legislativním nápravám.
Kudy půjde Švýcarsko…
Přestože každá země zavádí zákony o konopí jinou formou a v různém časovém horizontu, jedno je jisté. Švýcarsko sice není součástí Evropské unie, ale jeho rozvíjejícím se trhem s konopím by se ostatní evropské státy při přechodu na legalizaci mohly inspirovat mnohem spíš než Kanadou, Spojenými státy americkými či členským Nizozemskem.
Změny ve Švýcarsku budou mít dopad nejen na domácí, ale i na mezinárodní scéně.
Švýcarsko tak sehraje důležitou úlohu v několika ohledech, vezmeme-li v úvahu, jak vyhrocená debata se v sousedním Německu vede na téma, jakým způsobem by se zde mělo konopí prodávat. Součástí švýcarského modelu je i podpora distribuce do lékáren a společenských konopných klubů, a právě touto cestou by se Německo mohlo alespoň zpočátku vydat.
Vedle toho by se němečtí zákonodárci mohli u Švýcarů inspirovat v tom, že si napřed legalizaci konopí pro rekreační využití „vyzkoušejí nanečisto“, než otevřou celý trh.
Až už se ale v následujících měsících stane cokoli, je zřejmé, že se Švýcarsko zbavuje zastaralých zákonů a stává se tím vzorem pro všechny země v Evropské unii.
Zdroj: internationalcbc.com