Lorem ipsum, or lipsum as it is sometimes known, is…
Skoro každá druhá pacientka s rakovinou prsu užívá konopí k mírnění symptomů nemoci nebo vedlejších účinků léčby bez předchozí konzultace s ošetřujícím lékařem. Takový je závěr studie zveřejněné v magazínu American Cancer Society. Dvaačtyřicet procent pacientek užívá konopí k tlumení bolestí, nespavosti, úzkosti, nevolnosti a nechutenství.
„Jejich lékaři o tom často vůbec nevědí,“ uvádí se v článku. „Nejběžnějšími zdroji informací jsou internet, rodina a přátelé.“
Nedostatek informací
Celkem 75 procent uživatelek konopí uvedlo, že je extrémně nebo velmi účinné při tlumení projevů nemoci, přičemž pouze 39 procent z nich o něm otevřeně hovořilo se svým lékařem. Pokud jde o užitečné zdroje informací, na prvním místě v dotazníku se umístili přátelé a internet, lékaři pak byli až na chvostu pomyslného žebříčku. Většina dotázaných považovala informovanost o možnostech užívání konopí na předpis za naprosto nedostatečnou.
Dvaačtyřicet procent pacientek užívá konopí k tlumení bolestí, nespavosti, úzkosti, nevolnosti a nechutenství.
Průzkum z roku 2018, jehož se zúčastnilo 400 onkologů, odhalil, že 70 procent z nich nebylo připraveno hovořit se svými pacienty o léčebném konopí nebo jim poradit s jeho užíváním. Přestože neexistuje dostatečné množství klinických studií jeho účinnosti, věří téměř polovina pacientů, že konopí pomáhá při léčbě rakoviny, a 75 procent z nich ho užívalo v průběhu ozařování a chemoterapie. Pacienti dávají přednost různým způsobům konzumace, od vaporizace sušiny po extrakty a pochutiny. Většina z nich je přesvědčena o bezpečnosti konopí, nevědí nicméně přesně, zda jsou výrobky v tomto směru nějak prověřovány.
Obhájci konopí na předpis, jako například Deepak Anand, ředitel společnosti Materia, poukazují na nebezpečnost situace, kdy lékař neví o tom, že jeho pacient užívá konopí. Některá léčiva totiž nejsou v kombinaci s ním vhodná a pacientům mohou ublížit.
Anonymní dotazníkové studie se v prosinci 2019 a lednu 2020 zúčastnilo 612 pacientek s rakovinou prsu. Cílem vědců bylo zjistit, jak běžné je mezi nimi užívání konopí, kdy a proč se pro něj rozhodly a jaké zdroje informací používaly.
Obchodníci se slzami
Ačkoli vědeckých studií je v této oblasti nedostatek, není víra v účinnost konopí při léčbě rakoviny žádnou novinkou. Už v roce 2003 představil Rick Simpson svůj olej (Rick Simpson Oil – RSO neboli též fénixovy slzy), který byl výsledkem jeho bádání v oboru léčby nádorových onemocnění. V jeho šlépějích se pak vydala řada amatérů, kteří podomácku vyrábějí olej s vysokým obsahem THC pro sebe nebo pro své blízké. V Kanadě se po legalizaci objevilo na trhu mnoho výrobků nesoucích označení RSO, jejichž výrobci podle kritiků zneužívají přehnaných očekávání zákazníků vůči neprověřenému produktu jako marketingového nástroje ke zvýšení prodeje.
Zdroj: mugglehead.com