Aktuální článek
Thajsko jde příkladem: jako první stát Asie dekriminalizuje konopí

Thajsko jde příkladem: jako první stát Asie dekriminalizuje konopí

  • Thajsko chce na konopí vybudovat nový průmyslový sektor, neboť si plně uvědomuje jeho ekonomický potenciál.

Na konci ledna měsíce se Thajsko stalo prvním státem Asie, který definitivně schválil již de facto platnou dekriminalizaci konopí. Úřady však pozapomněly na rekreační užívání, jež zatím zůstává v šedé zóně.

Tamní ministr zdravotnictví Anutin Charnivirakul oznámil, že Rada pro kontrolu narkotik schválila vyškrtnutí konopí ze seznamu kontrolovaných látek. Rozhodnutí Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv musí ještě formálně ztvrdit podpisem sám ministr zdravotnictví. Změna pak vejde v platnost 120 dní po zveřejnění v promulgačním listu.

Pokračující reformy

Reformy odstartovalo koncem minulého roku odstranění konopí ze seznamu zakázaných látek v rámci Zákona o návykových látkách. To však způsobilo i zmatek. Agentura Associated Press se tázala řady policejních příslušníků i právníků ohledně držení konopí, nikdo si však nebyl jist, zda za něj stále může člověk skončit ve vězení, či nikoliv. Změť souvisejících zákonů totiž předepisuje, že zpracovávání i držení konopí zůstává nadále regulováno, což rostlinu staví do šedé zóny. Nutno rovněž podotknout, že opatření Ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na některé části konopí s obsahem THC vyšším než 0,2 procenta.

Thajsko chce na konopí vybudovat nový průmyslový sektor, neboť si plně uvědomuje jeho ekonomický potenciál.

V roce 2020 se Thajsko stalo prvním státem Asie, který dekriminalizoval zpracovávání a užívání konopí k léčebným účelům. Tehdy byla ze seznamu kontrolovaných látek „páté kategorie“ vyřazena většina částí konopí, například květy nebo semena na něm však zůstaly. Aktuální návrh Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv, který by dekriminalizoval rostlinu jako celek, by tohle však změnil. Hnací silou reforem je sám ministr zdravotnictví Anutin. Jedná se o předsedu Strany Bhumjaithai, jednoho z hlavních partnerů koaliční vlády. Už ve všeobecných volbách v roce 2019 byla součástí jeho kampaně legalizace zpracovávání konopí jako pomoc farmářům.

A co že bylo hlavní motivací ke změnám? Thajsko chce na konopí vybudovat přední průmyslový sektor, neboť si plně uvědomuje jeho ekonomický potenciál. Anutin se například nechal slyšet, že reformy ze strany Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv jsou reakcí na „urgentní vládní politiku, jejímž cílem je konopí využívat k léčebným a zdravotním účelům, vyvíjet nové technologie a přivádět tak více peněz do státní kasy.“ Na začátku února vláda rovněž předložila návrh Zákona o konopí, který by v případě schválení parlamentem právní status rostliny jasně vydefinoval.

Zdroj: time.com

 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!