Aktuální článek
THC-O: Potentní zbraň?

THC-O: Potentní zbraň?

Profilový obrázek
  • Co skrývá tajemný kanabinoid THC-O?

THC-O neboli THC-O-acetát je potentní syntetický analog THC, jehož původ je obestřen záhadou. Při jeho výrobě se používají podobné procesy jako u morfinu či heroinu. Účinky THC-O, které jsou popisovány jako mnohonásobně silnější než u THC, nejsou zatím vůbec prozkoumány.

Legislativní orgány ve Spojených státech se ještě stále potýkají se zmatkem, který nastal, když se na americkém trhu začaly objevovat produkty obsahem neobvyklého kanabinoidu delta-8-THC. Z pohledu zákonodárců byla nejhorší krize zažehnána, když se vlády jednotlivých států začaly uchylovat k postupným restrikcím distribuce delta-8-THC. Také výrobci a prodejci produktů s obsahem THC-O využívají mezer v zákonech.

Legislativní hra na kočku a myš

Příběh o ziskuchtivých obchodnících s omamnými látkami, kteří balancují na hraně povolených norem, se pomalu stává evergreenem diskusí o drogové politice. Není tomu dávno, co se Evropou prohnala záplava syntetických kanabinoidů známých pod názvy jako Spice nebo K2. Ty byly zpočátku naprosto legální a nevědomí uživatelé si mnohdy nenávratně poškodili zdraví. Ve Velké Británii a některých dalších zemích se dodnes potýkají s neblahými důsledky této krize. Krize, za kterou nejsou zodpovědní pouze nedůvěryhodní podnikatelé, ale také vlády neschopné nastavit smysluplné drogové zákony. 

Stejně jako v případě delta-8-THC se prodejci produktů s obsahem THC-O odkazují na to, že jejich výrobky pocházejí z CBD získaného z rostlin konopí s obsahem do 0,3 % THC. Podle federálně platných zákonů jsou od roku 2018 takové rostliny a produkty z nich legální na celém území USA. To samé platí i pro veškeré výrobky z tohoto konopí, které je v amerických zákonech označovaného jako „hemp“ (technické konopí) a nepřekračují zákonem stanovenou hranici 0,3 % THC.

Představou vojenských stratégů bylo, že by pomocí supersilného konopného výtažku mohli doslova znehybnit nepřátelské vojáky.

Na druhou stranu některé zdroje uvádějí, že se na THC-O pravděpodobně vztahuje federální zákon o analogických látkách z roku 1986. Zákon zakazuje analogy všech látek zařazených do I. kategorie, kam na federální úrovní spadá i THC. Bez ohledu na to se v posledních měsících objevují na internetu jako houby po dešti obchody, které nabízejí široké spektrum produktů s obsahem THC-O. 

Tráva jako zbraň

Původ THC-O je nejasný. Za nejpravděpodobnější místo vzniku této sloučeniny jsou často označovány laboratoře zařízení Edgewood Arsenal v americkém státě Maryland. V jejich útrobách americká armáda mezi lety 1948 až 1975 prováděla kontroverzní utajené experimenty s živými lidskými subjekty. 

Zakladatel Edgewood Arsenal Luther Wilson Green zastával podle vlastních slov názor, že „V průběhu historie se války vyznačovaly smrtí, lidským utrpením a ničením majetku. Každý velký konflikt byl katastrofálnější než ten předchozí… Jsem přesvědčen, že pomocí technik psychochemické války je možné nepřítele dobýt, aniž by došlo k masovému zabíjení lidí nebo ničení majetku.“ 

Podobně jako známější projekty MK Ultra a Project 112 se celá operace v Edgewoodu odehrávala v době studené války, kdy se obě se obě strany snažily získat vojenskou převahu více či méně bizarními prostředky. Na seznamu pokusných látek použitých na lidských subjektech v Edgewoodu najdeme LSD, PCP a různé deriváty konopí. Jejich zkoumáním byl v Edgewoodu pověřen doktor psychiatrie James Ketchum. 

Ketchum v armádě pracoval v letech 1956 až 1976 a za tu dobu provedl řadu experimentů na poli psychochemické války. V dobách jeho působení v Edgewood Arsenal bylo konopí v Americe všudypřítomné a Ketchum se rozhodl, že se ho pokusí využít k výrobě zbraně. Představou vojenských stratégů bylo, že by pomocí supersilného konopného výtažku mohli doslova znehybnit nepřátelské vojáky.

...

Pokračování článku najdete v Legalizace č. 67, která je právě k dostání v e-shopu Legalmarket.cz a na novinových stáncích. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!