Aktuální článek
Tip na knihu: Mozek a jeho duše

Tip na knihu: Mozek a jeho duše

  • Publikace čtivě přibližuje odborné poznatky z oblasti věd o mozku, například jak vnímáme smysly, jak funguje paměť a emoce a jiné. Součástí je také vysvětlení jak fungují známá duševní onemocnění jako deprese či schizofrenie.
Vědy o mozku se v jejich průběhu rozvíjely znamenitě a nevídaně, a to ve všech úrovních, které zkoumají. O lidském mozku se právem říká, že je nejsložitějším systémem ve známém vesmíru. Studenti medicíny se jím zabývají v řadě oborů pět roků. Často je považují za velmi náročné a někdy málo srozumitelné. Autor se proto snažil, aby knížka byla srozumitelná lidem, kteří nejsou profesionálové, a aby motivovanému čtenáři poskytla představu, jak a z čeho je mozek postavený i jak funguje ve zdraví a při některých onemocněních.
 

Mozek a jeho duše

Praha, Galén 2014, 4. vydání

Cena: 350 Kč

František Koukolík

MUDr. František Koukolík je pravděpodobně nejuznávanější český odborník na lidský mozek.

Od roku 1983 je primářem patologie Thomayerovy nemocnice v Praze, je nositelem řady ocenění a členem ještě delší řady renomovaných institucí. Kromě medicínské praxe se dlouhodobě věnuje vědecké esejistice – vydal desítky vědeckých publikací a monografií o mozku a duševních funkcích, z nichž nejznámější a nejoceňovanější je právě Mozek a jeho duše. První vydání spatřilo světlo světa už v roce 1995 a od té doby vyšly tři další přepracovaná a doplněná vydání – poslední, které je k dostání v edici Legalizace, v roce 2014. Kniha pojednává o vztahu lidského mozku a vzorcích chování a měla by být povinnou četbou pro všechny, koho tato problematika zajímá. Místy trochu náročný text je skvěle odlehčen vtipnými kresbami Vladimíra Renčína.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!