Aktuální článek
Tip na knihu: Revoluce rostlin

Tip na knihu: Revoluce rostlin

  • Rostliny jsou jako organismy mnohem odolnější než všichni živočichové. A je jedno, jestli se bavíme o slepici, delfínovi nebo člověku.

Mohou rostliny posloužit člověku jako inspirace pro život v budoucnosti? Tuto zásadní otázku si v podtitulu knihy, která v originále vyšla v roce 2017, pokládá světoznámý italský botanik a badatel Stefano Mancuso. Odpovědi rozhodně stojí za to.

Kdybychom na světě hledali největšího experta na chování, život a fyziologii rostlin, pravděpodobně bychom skončili na Florentské univerzitě, kde působí šestapadesátiletý profesor Stefano Mancuso. Ten je zároveň zakladatelem a ředitelem Mezinárodní laboratoře rostlinné neurobiologie a šéfredaktorem odborného žurnálu Plant Signaling & Behavior.

Z moře až do kosmu

Zpět ale ke knize, která čtenářům představuje svět rostlin v trochu jiném světle – jako živoucí síť schopnou přežít katastrofické události (například globální oteplování) a zachovat si přitom veškeré funkce. Mancuso vysvětluje, že – i když si to člověk ve své nabubřelosti neuvědomuje – rostliny jsou jako organismy mnohem odolnější než všichni živočichové. A je jedno, jestli se bavíme o slepici, delfínovi nebo člověku.

Knihu Revoluce rostlin můžete zakoupit v e-shopu edice Legalizace za 327 Kč.

Rostliny se dokáží mnohem lépe adaptovat na extrémní podmínky, které se v dnešním světě stávají normou (například jsou schopné čerpat vláhu ze vzdušné vlhkosti tam, kde není voda, nebo se pohybovat bez spotřeby energie), a díky tomu by nám mohly poskytnout spoustu inspirace, jak se vyrovnat se stále intenzivnějšími změnami klimatu.

Dnes už je třeba jasné, že expanze člověka do kosmu se neobejde bez pěstování rostlin mimo Zemi, stejně jako se život v určitých částech planety brzy neobejde bez spojení rostlin a moderní vědy v podobě obrovských plovoucích skleníků, které budou zásobovat rostlinnou potravou obyvatele oblastí, které kvůli suchu nebo stoupajícím hladinám moří nebudou zemědělsky využitelné.

Revoluce rostlin – Praha, Malvern, 2021, 2. vydání, Cena: 327 Kč

Stefano Mancuso

Stefano Mancuso je profesorem v oboru rostlinná fyziologie na Florentské univerzitě a mimo jiné se zabývá rostlinnou neurobiologií a technologickými inovacemi inspirovanými ve světě rostlin (www.pnat.net). Magazín New Yorker ho v roce 2013 zařadil na seznam „těch, kdo změní svět“. Kromě recenzované Revoluce rostlin je autorem bestsellerů jako Neuvěřitelná cesta rostlin, Národ rostlin či Geniální zeleň: O citlivosti a inteligenci rostlinného světa (česky zatím nevyšly). Rovněž je spoluatorem muzikálu Botanica.


Úplnou nabídku titulů najdete v našem e-shopu na internetové adrese www.legalmarket.cz nebo www.edicelegalizace.cz

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!