Rostliny mají své obranné mechanismy, některé jsou pro určité živočichy fatální. Kniha nabízí širokou škálu zástupců rostlinné říše a jejich strategií přežití.
Praha, Volvox Globator 2019, 1. vydání
Cena: 699 Kč
Elizabeth A. Daunceyová a Sonny Larsson
Kniha s celým názvem Smrtící rostliny: Přírodní historie jedovatých rostlin světa je nádherně zpracovanou encyklopedií, která pokrývá hned několik různorodých žánrů – od historického přehledu přes farmakologický manuál až po bohatě ilustrovaného průvodce, jenž osloví i naprosté botanické laiky. Publikace přitom není pouze o samotných smrtelně jedovatých rostlinách, ale i o živočiších a ostatních rostlinách, které s těmi smrtícími přicházejí do styku. Ať už v podobě samotného procesu otravy, nebo v podobě možného využití smrtících rostlin ke své obraně či dokonce léčbě.
Jako každá správná encyklopedie mají i Smrtící rostliny úvod, který čtenáři vysvětluje, jak s knihou pracovat a jak se v poměrně odborné a složité problematice orientovat. K tomu slouží krásné doprovodné fotografie, přehledné nákresy nebo chemické vzorce. V celkem deseti kapitolách jsou představeny historicky nejvýznačnější, nejzajímavější a pro člověka nejdůležitější rostlinné druhy a jimi vytvářené látky se specifickými účinky. Kromě „klasických“ a dobře známých rostlin, jako je třeba mák setý (a jeho zaschlá šťáva zvaná opium), se můžete těšit i na méně známé druhy, které způsobují vážné zdravotní problémy už jen při pouhém dotyku. Autoři se naopak rozhodli vynechat masožravé a parazitující rostliny a většinu hub.
Co se týče samotných deseti kapitol, lze říci, že fungují jako samostatné útvary, takže není nezbytně nutné číst celou knihu popořádku. Na druhou stranu zejména pokud nepatříte mezi odborníky na přírodopis nebo chemii rostlin, rozhodně se vyplatí číst od začátku, jelikož první dvě kapitoly jsou o něco méně náročným úvodem do problematiky.
Tuto knihu lze zakoupit v e-shopu Legalmarket.cz a kromě tohoto zde naleznete i další zajímavé tituly!