Aktuální článek
To nejdůležitější o pěstování v indooru 01

To nejdůležitější o pěstování v indooru 01

  • O teplotě, odvlhčení, transpiraci a efektivitě.

Pěstování konopí se věnuji už přes 25 let. Za tu dobu jsem byl svědkem nástupů i ústupů řady pěstebních trendů, inovací a technologií. Přestože je pěstování pod umělým osvětlením komplexní činnost, při které je nutné klást důraz na mnoho aspektů, drtivá většina pěstitelů je nemůže mít všechny plně pod kontrolou. A především těmto pěstitelům je určený následující článek, který pokrývá to nejdůležitější, co je třeba o pěstování pod umělým osvětlením znát.

Pravda o teplotě

Pokud se o pěstování pod umělým osvětlením zajímáte dlouhodobě, jistě jste si všimli, že různé zdroje uvádějí rozdílné doporučené denní i noční teploty. Správné denní teploty uváděné v literatuře i na internetu se pohybují zhruba v rozmezí 24–32 °C, noční pak v rozmezí 15–26 °C. To je poměrně velký rozptyl a může zásadně ovlivnit celý pěstební cyklus. Pokud zvolíte jako maximální denní teplotu 30 °C a noční 18 °C, rostliny porostou diametrálně odlišně nežli při nastavení denní teploty na 26 °C a noční na 24 °C. Rozdíl mezi denní a noční teplotou má totiž zásadní vliv na rychlost růstu rostlin a délce internodálních mezer. Čím vyšší je rozdíl mezi denní a noční teplotou (DIF), tím delší jsou internodální mezery a tím rychleji rostliny rostou. Rychlejší růst má za následek slabší stonky a vysoké rostliny, které nejsou tak stabilní. Rovnoměrné osvětlení všech pater je u vyšších rostlin přirozeně obtížnější nežli u těch nižších, protože intenzita osvětlení dopadající do spodních pater klesá rychleji. Tím se také zvětšuje rozdíl mezi kvalitou horních a spodních květů.

Pokud klimatické podmínky neumožňují využití veškerého dostupného osvětlení, vždy se jeho část ztratí bez užitku.

Vedle doporučeného rozmezí, které osobně doporučuji 24–28 °C ve dne a 18–24 °C v noci, byste tedy měli věnovat zvýšenou pozornost hodnotě DIF. Ve fázi růstu se snažte udržovat DIF na hodnotě 0–2 °C, ve fázi růstu 4–8 °C. Horní mez denní teploty byste měli v posledních dvou až třech týdnech mírně snížit. Zní to jednoduše, ale s běžným vybavením to není zase taková samozřejmost. Chladíte-li svoji pěstírnu pouze ventilátory, pravděpodobně nebudete schopni tak malého rozmezí spolehlivě dosáhnout nikdy. Nicméně pokud nejste schopni při zapnutém osvětlení udržet teploty nižší, možná budete schopni v době zhasnutých světel teplotu zvýšit topením. Jistě, není to ta nejúspornější cesta, ale zejména ve fázi růstu nebudete muset topit tak dlouho a tak výrazně. Jestliže tedy teplota ve vaší pěstírně přes den dosahuje spíše 28–30 °C, můžete ve fázi růstu udržovat noční teplotu na 26–28 °C a DIF nebude vyšší než 4 °C. Rostliny budou nižší, kompaktnější a stabilnější, než kdyby vám teplota v noci klesala na 18–20 °C.

Pro pěstování v uzavřených prostorách jsou vhodné průmyslové odvlhčovače s vyšší kapacitou nežli běžně dostupné domácí spotřebiče.

K teplotě patří ještě dvě důležité poznámky. Zaprvé – pokud se rozhodnete investovat do klimatizace, nezapomeňte si pořídit i systém dávkující CO2. Pro efektivní chod klimatizace je obvykle výhodné eliminovat přístup vzduchu z vnějšího prostoru a nechat v pěstírně vzduch pouze cirkulovat přes klimatizační jednotku. Jak rostliny spotřebovávají CO2 pro fotosyntézu, jeho koncentrace klesá. Zatímco běžná úroveň CO2 v dnešním ovzduší se pohybuje okolo 400 ppm, v uzavřené pěstírně může během dne klesnout až na úroveň okolo 100 ppm. Při této koncentraci dochází k výraznému zpomalení fotosyntézy a tím i růstu a kvetení rostlin. Zadruhé – když už jsem zmínil použití CO2, musím podotknout, že pokud jím chcete obohacovat vzduch pro dosažení plnohodnotné úrody, musíte zvýšit teplotu na 30–32 °C. Zároveň ale potřebujete mít ideální světelné podmínky a koncentraci CO2 uměle zvýšenou na 800–1200 ppm. Pokud nemají vaše rostliny ideální podmínky pro fotosyntézu a tím i vyšší spotřeby CO2, nemá cenu hladinu tohoto plynu zvyšovat nad zmíněných 400 ppm a nemá ani cenu zvyšovat teplotu nad 28 °C.

...

Pokračování článku najdete v Legalizace č. 62, která je právě k dostání v e-shopu Legalmarket.cz a na novinových stáncích. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!