Po vypuknutí koronavirové pandemie zachvátila třiatřicetiletou Katie Johnston-Smithovou podle jejích slov „příšerná panika“. Nepomáhalo jí ani pití vína. Rozhodla se proto vyzkoušet konopnou pochutinu, za pomocí které se jí podařilo se nejen uklidnit, ale dokonce i bez potíží usnout.
„Bylo to nesmírně příjemné, protože jsem se konečně dokázala uvolnit, což se mi předtím nedařilo ani po skleničce vína,“ uvedla.
Katie bydlí ve čtvrti Roscoe Village ve městě Chicago v americkém státě Illinois. Před pandemií užívala konopí jen párkrát do měsíce. Dnes si ho dává i několikrát týdně.
A odborníci tvrdí, že není zdaleka jediná.
Nepostradatelné služby
Kvůli současné situaci lidé zkouší různé způsoby, jak se vyrovnat s nepříjemnými pocity, které v nich vyvolává globální zdravotní krize a zhoršující se hospodářství. Konopí je ve státě Illinois legálně k dostání sice teprve od 1. ledna letošního roku, přesto se již nyní mezi místními těší nebývalé oblibě. Obchody s konopnými produkty byly zařazeny mezi „nezbytné služby“, došlo k otevření nových výdejen a konopí se tak postupně dostává do širšího povědomí. Peníze, který by Američané za jiných okolností utratili v restauracích a na večírcích, tak končí v kapsách konopného průmyslu.
Výdejny jsou považovány za mnohonásobně bezpečnější, protože podléhají přísným opatřením a dodržují se v nich rozestupy.
Sečteno a podtrženo – jen za prvních sedm měsíců činily tržby z konopí pro rekreační účely v roce 2020 více než 300 milionů dolarů (v přepočtu více než 6 a půl miliardy korun). Vše vyvrcholilo v červenci, kdy si prodejci přišli na zatím rekordních 61 milionů (v přepočtu asi 1,3 miliard korun). Experti se shodují, že letošní výdělky jsou nad očekávání, a vlastníci konopných prodejen jsou samozřejmě velmi příjemně překvapení. Stát Illinois na daních z konopí letos vybral 66,8 milionů dolarů (v přepočtu přibližně jeden a půl miliardy korun), což vzhledem k negativnímu dopadu pandemie na ekonomiku jistě také neuškodilo.
Překážky na obzoru
Budoucnost konopného průmyslu nicméně není tak růžová, jak by se mohla na první pohled zdát. V jeho cestě se totiž nachází hned několik překážek.
Ačkoli je teď k dostání více produktů než v lednu, zásoby se pomalu tenčí. Kvůli nouzovému stavu ke všemu některé nové výdejny nestihnuly ani otevřít a momentální stav taktéž znemožnil udělení dalších licencí na prodej konopí. Na začátku roku byste ve státě Illinois našli celkem 37 výdejen zaměřených na prodej rostliny pro rekreační účely. Dnes je jich už 56. Nebýt ovšem koronaviru, bylo by jich ještě mnohem více.
Stát Illinois na daních z konopí letos vybral 66,8 milionů dolarů (v přepočtu přibližně jeden a půl miliardy korun).
Předpokládá se, že dlouhodobí uživatelé konopí postupně přestanou nakupovat na černém trhu a rozhodnou se raději pro licencované prodejny. Podle odborníků jsou výdejny považovány za mnohonásobně bezpečnější, protože podléhají přísným opatřením a dodržují se v nich rozestupy.
Zvyšující se tržby
BDSA, analytická společnost ze státu Colorado, odhaduje, že letošní tržby illinoiského nezákonného trhu s konopím budou ve srovnání s loňskými 2,26 miliardami dolarů (v přepočtu asi 51 miliardami korun) činit jen něco okolo dvou miliard (v přepočtu přibližně 45 miliard korun).
Illinoiští zákazníci ve výdejnách utrácí čím dál tím více. Průměrná útrata během druhého čtvrtletí se podle washingtonské firmy New Frontier Data pohybovala kolem 150 dolarů (v přepočtu 3 378 korun), což je o 24 dolarů (v přepočtu 540 korun) více než ve čtvrtletí prvním. Místní trend odpovídá tomu celoamerickému, kde také došlo průměrně až k 22% nárůstu.
Jelikož ale Illinois letos zažívá teprve první rok legalizace, nemůžeme s jistotou posoudit, do jaké míry za současný nárůst vděčí právě pandemii. Ostatní americké státy, kde se konopný průmysl těší delší tradici, nicméně vykazují podobné navýšení zisků.
Data úřadu tržeb státu Colorado ukazují, že během druhého kvartálu se oproti loňskému roku výdělky zvýšily až o 17 procent.
V roce 2025 by konopný průmysl ve státě Illinois mohl ročně vydělávat až pět miliard dolarů.
„Uživatelé konopí nyní tráví více času doma, což mnohdy vede k větší spotřebě,“ tvrdí Bethany Gomezová, vedoucí pracovnice konopného výzkumu společnosti Brightfield Group.
„Již před pandemií jsme objevili, že většina Američanů vnímá alkohol jako nedílnou součást oslav a večírků,“ dodává, „zatímco užívání konopí se spíše tají. Proto se většinou konzumuje v domovech a o samotě, když si chcete ke konci dne odpočinout. Díky konopí lidé mnohem raději zůstávají doma a odpočívají.“
Podle studie od Brightfield Group, které se účastnilo 3 500 fanoušků konopí, se k čistě domáckému užívání přiznalo až 27 procent respondentů. Celkem 55 procent se zase doznalo k míchání rostliny s alkoholem. Ryze domácí popíjení potvrdilo pouhých 11 procent.
Katie Johnston-Smithová a její manžel v tomto ohledu představují ukázkový příklad. Obyčejně by své finance investovali do společenských aktivit a alkoholu. Teď u nich ale vede konopí.
„Pomalu přestáváme s pitím,“ poznamenal Logan Dead, choť Katie, „což je pro nás jako obyvatele Chicaga dost nezvyk, protože tady se odjakživa pilo ve velkém. Když teď ale máme tu možnost, rozhodli jsme vyzkoušet legální konopí.“
Předpokládá se, že dlouhodobí uživatelé konopí postupně přestanou nakupovat na černém trhu a rozhodnou se raději pro licencované prodejny.
Illinoiský guvernér J. B. Pritzker v březnu zařadil výdejny mezi nezbytné služby. Prodejci museli ovšem udělat vše pro to, aby mohli ve svých provozovnách zaručit povinné rozestupy. Situaci jim nicméně značně zkomplikovaly nekonečné fronty zákazníků, kteří se k nim začali hned po legalizaci doslova hrnout.
Postupně tak ve státě vzniknuly i větší prodejny, které to mají z hlediska bezpečnosti přeci jen snazší. Vůbec největší prodejnu ve státě slavnostně otevřela společnost Cresco Labs. Na podlaze se nalézají symboly, které v řadách u pokladen vyznačují požadovanou vzdálenost mezi nakupujícími. Výdejna se jmenuje Sunnyside a nachází se v obchodním domě Woodfield Mall ve městě Schaumburg.
Online objednávky – a jejich úskalí
Výdělkům konopných prodejen také bezpochyby napomohlo i zavedení online objednávek, kterými se prodejci pokusili předejít náporu zájemců.
„Díky internetovému prodeji se optimalizoval příliv zákazníků,“ zmínil Jonah Rapino, mluvčí firmy NuEra (nedávno přejmenované na NuMed), která provozuje výdejny kromě Chicaga i v městech jako East Peoria nebo Urbana.
Některým uživatelům se jednoduchost a účelnost objednávání online velmi zamlouvá.
„Jenom zadáte, co chcete, a jdete si to vyzvednout. Naprosto bez problémů,“ libuje si Kevin Pelletier, obyvatel městečka Lisle, který si pro konopí dojíždí do další prodejny Sunnyside v blízkém Elmwoord Park.
Užívání konopí se spíše tají, proto se většinou konzumuje v domovech a o samotě, když si chce člověk ke konci dne odpočinout.
Pětatřicetiletý Kevin před vypuknutím pandemie do výdejen vůbec nechodil. Nezamlouvalo se mu, že by měl mrznout v řadě před obchodem. Nyní se ale už řadí k pravidelným zákazníkům.
Jenomže kvůli přechodu na internetový prodej pracovníci bohužel nejsou momentálně schopni mnohé uživatele o nabízených produktech osobně poučit, což může potenciálně ohrozit přísun nových zájemců.
Doporučení od prodejců totiž dokážou ve velkém ovlivnit, co si zákazníci nakonec koupí, jak potvrzuje i Gomezová. Absence odborné nápomoci může odradit jak nezkušené, tak i starší uživatele, kteří s konopím v minulosti experimentovali, ale v současné nabídce produktů se vůbec nevyznají.
Doručování konopných produktů je ke všemu ve státě Illinois stále postaveno mimo zákon. Více a více lidí přitom dnes vzhledem k pandemii na osobní donášky spoléhá.
Kvůli omezeným provozním hodinám obchodů a restaurací navíc výdejny přicházejí i o ty zákazníky, kteří by za běžných okolností šli „náhodou kolem“.
Nárůst tržeb by postupem času mohlo ohrozit i zavírání podniků a snížení cestovního ruchu v Chicagu.
Absence odborné nápomoci může odradit nezkušené či starší uživatele, kteří se v současné nabídce produktů vůbec nevyznají.
„Tržby jsou dobré, to ano, ale pořád je to málo ve srovnání s lednem a únorem,“ postěžoval si Danny Marks, výkonný ředitel a spoluzakladatel firmy MOCA Modern Cannabis, která provozuje prodejnu v chicagské historické čtvrti Logan Square a do budoucna plánuje otevřít další v oblasti River North. „Kromě nás tady toho moc otevřeného nezůstalo, a proto tu chybí jak turisté, tak i místní,“ dodal.
Greg Butler, vedoucí představitel pro propagaci chicagské konopné společnosti Cresco Labs, se domnívá, že virus COVID-19 s vyšší poptávkou po konopí dost možná souvisí. Podle něj ale rekordní tržby vycházejí hlavně ze samotné legalizace a lepší dostupnosti konopných produktů.
Potíže se zásobováním
Illinoiský konopný průmysl ve svých začátcích trpěl hlavně nedostatkem zásob. Výdejny musely zavádět omezení na prodej rekreačního konopí. Sušené květy se v podstatě nedaly sehnat.
Mnohým obchodům se už od ledna podařilo nabídku doplnit. Odborníci však předpokládají, že potíže se zásobováním nadobro skončí nejdříve v příštím roce. V Illinois funguje dohromady 21 pěstíren a import z okolních států je zakázaný. Místní úřady jsou ke všemu celé měsíce pozadu s udělováním licencí, a to nejen novým prodejcům, ale i domácím pěstitelům.
„Nespočet provozovatelů tak rozšířilo své pěstírny, díky čemuž se přes léto dostalo na pulty prodejen více produktů,“ uvádí Butler. Cresco Labs se postaralo o zvětšení pěstitelských ploch ve městech Kankakee a Lincoln, přičemž v městečku Joliet se podařilo dokonce celkově navýšit produkci.
Díky konopí lidé mnohem raději zůstávají doma a odpočívají.
„Díky lepší nabídce dostali zákazníci možnost si tu a tam koupit i něco navíc, což se jim předtím jen tak nepoštěstilo,“ říká Michael Mandera, generální ředitel výdejny Herbal Care Center. Ta se nachází severně od chicagské čtvrti Pilsen, jejíž pivní název svědčí o tom, že kdysi byla osídlena českými imigranty.
Očekává se, že tržby ještě porostou. Brightfield Group odhaduje, že v roce 2025 by konopný průmysl ve státě Illinois mohl ročně vydělávat až pět miliard dolarů (v přepočtu asi 112 miliard korun).
„Máme tu co do činění se začínajícím trhem,“ poznamenává Kagia z New Frontier Data, „který má před sebou ještě dalekou cestu.“