Výsledky klinického výzkumu publikovaného v červenci medicínským žurnálem JAMA Network Open ukázaly, že u hospitalizovaných pacientů trpících srpkovitou anémií, kteří užívají opiátová analgetika, nedochází po inhalaci konopí k významnému zmírnění bolesti. Vědci ovšem zjistili, že konopí mělo na nemocné lepší účinky než placebo a že k určité úlevě od bolestí přeci jen došlo – a nejen to.
V rámci pokusů subjekty užívaly po dobu pěti dní celkem třikrát denně buď konopí s obsahem 4,4 % THC a 4,9 % CBD, nebo placebo. Lékaři poté porovnávali účinky konopí a placeba na vizuální analogové škále, na které pacienti hodnotili míru svých bolestí na stupnici od nuly do stovky. Čím vyšší číslo, tím větší pociťovali bolest.
„Inhalování konopí v kombinaci s užíváním opiátů podle všeho představuje bezpečnou metodu léčby. Rozhodně pomáhá od bolesti lépe než placebo,“ uvedl spoluautor studie a přední světová kapacita na léčbu konopím dr. Donald Abrams z Kalifornské univerzity v San Francisku. „Naše studie nicméně nezahrnovala mnoho pacientů – celkem 23 – a také trvala pouhých pět dní. Rozdíly v bolesti nebyly statisticky významné.“
Účastníci studie sami uvedli, že konopí jim sice nezlepšovalo kvalitu spánku, ale dokázalo jim zlepšit náladu.
Spoluautorka studie dr. Kalpna Gupta, která přednáší hematologii a onkologii na Kalifornské Univerzitě ve městě Irvine, potvrdila, že konopí by si pro své účinky na srpkovitou anémii a další bolestivá onemocnění „zasloužilo provedení dalších a větších studií“.
Zdroj: Effect of Inhaled Cannabis for Pain in Adults With Sickle Cell Disease