Aktuální článek
Ukončení prohibice v Mexiku: místo legalizace sledujeme jen politický cirkus

Ukončení prohibice v Mexiku: místo legalizace sledujeme jen politický cirkus

  • Konopní aktivisté v reakci na chování zákonodárců do protestů zapojují i klauny.

V Mexiku se již počtvrté za poslední dva roky odkládá reforma protikonopných zákonů. Aby tamější obhájci legalizace poukázali na to, že se jejich senátoři chovají jako klauni, rozhodli se o pomoc požádat cirkusové artisty.

Na konci dubna vydala legalizační organizace Plantón 420 prohlášení, v němž vyzvala všechny vystupující z mexických cirkusů, aby se 1. května přidaly k protestům nazvaným Chléb a hry.

Nekonečné odklady

K demonstracím došlo v návaznosti na poslední den, kdy měl mexický Senát možnost schválit legalizační zákon po již třetím odkladu, který zákonodárcům dal Nejvyšší soud (na úrovni českého Ústavního soudu – pozn. překladatele). V roce 2018 tento soud závazně rozhodl, že podle ústavy je nutné legalizovat rekreační konopí a zákonodárci tak měli bezodkladně učinit, což se jim zjevně nepodařilo.

V Mexiku v této době probíhá řada demonstrací za legalizaci konopí.

„Náš maskot konopný list bude žonglovat s chlebem,“ uvedl vedoucí organizace Plantón 420 Pepe Riviera během rozhovoru přes telefon, „a vedle toho chceme také péct konopné pečivo, abychom poukázali na to, že jde zase jen o chléb a hry.“ S tímto satirickým slovním spojením původně přišel římský básník Juvenalis, když poukazoval na to, jak si lze záludně na svou stranu získat veřejné mínění, dokud se vám bude dařit uspokojit základní potřeby lidu, jako je strava a zábava.

Zákon o legalizaci schválila většina senátních komisí již na začátku dubna, nicméně předseda senátu Eduardo Ramirez Aquilar záhy nato požádal o další odklad. To znamená, že senát bude mít na schválení či případně přepracování zákona čas až do září. Mezitím ovšem v červnu proběhnou volby.

Taktizování vládnoucích kruhů

Podle senátorů je potřeba více času, aby se v zákonu upravily nesrovnalosti a zamezilo se případnému narušení lidských práv. Poslanci druhé komory parlamentu nicméně poukazují, že se jedná jen o politickou taktiku ze strany konzervativní strany Morena, která chce tak podpis kontroverzního zákona znovu oddálit.

Mexičtí aktivisté na nedostatky zákona poukazovali, už když jej schvalovali poslanci, a nyní jim tak nezbývá než v reakci na současné dění po boku s cirkusáky převlečenými za konopné listy vyrazit k Nejvyššímu soudu s požadavkem, aby došlo k uzákonění legalizace s úpravami, jež si žádají čtyři petice.

Legalizační zákon schválila většina senátních komisí již na začátku dubna, nicméně předseda senátu záhy nečekaně požádal o další odklad.

Protestující v nich žádají důstojnou péči o uživatele konopí, sdílené prostory určené pro jeho užívání a neomezenost neziskového pěstování i držení rostliny.

Pochod Chléb a hry sice připadá až na začátek května, ale mezitím proběhly v Mexiku i jiné akce. Příkladem budiž festival čtyřdenní Fumatón 420, který vypukl 20. dubna a zahrnoval kulturní i vzdělávací aktivity včetně přednášek o konopí.

„První demonstrace proběhla kvůli komentářům jisté političky na adresu konopných muffinů,“ vysvětluje Rivera. Místopředsedkyně Institucionální revoluční strany (PRI) Cynthia Iliana López Castrová během čtení zákona v Dolní komoře prohlásila, že pouhá tři sousta pečiva s obsahem 550 miligramů konopí vás uvrhnou do čtyřdenního rauše.

Nechybí ani mariachi kapela

Dne 20. dubna zachytil Rivera během živého vysílání na sociální síti Facebook členy politické strany Hnutí občanů (MC), kteří na demonstraci organizace Plantón 420 přizvali tradiční mexickou mariachi kapelu. Rivera původně během vysílání poznamenal, že se nejspíš jen pokouší získat hlasy uživatelů konopí, ale v pozdějším rozhovoru téhož dne vysvětlil, že se jednalo jen o nedorozumění.

„Nejspíš nevěděli, že tady máme akci za legalizaci konopí,“ uvedl Rivera a zdůraznil, že organizace Plantón 420 přímo nespolupracuje s žádnou politickou stranou.

V roce 2018 Nejvyšší soud v zemi závazně rozhodl, že podle ústavy je nutné legalizovat rekreační konopí a zákonodárci tak měli bezodkladně učinit, což se jim zjevně nepodařilo.

„Přišli si sem bez našeho vědomí natočit reklamu pro svou kampaň, což mělo za následek rozporuplné reakce,“ zmínil. Nakonec se mu ale podle vlastních slov podařilo se stranou vše v dobrém vykomunikovat, a dokonce dostal příležitost si s nimi promluvit o požadavcích jeho organizace. Martinézová přiznala, že o účasti kapely neměla ani ponětí.

Moderátor festivalu Fumatón 420 Enrique Espinoza, známý také jako El Payacido (v překladu psychedelický klaun), demonstrantům během živého vysílání poradil, ať s policisty jednají s klidem.

„Co dělat, pokud vás zatknou? Prokažte policistům totožnost, a to samé žádejte i od nich. Ptejte se jich na důvod zatčení a řekněte nahlas své jméno, ať jej všichni kolem slyší,“ řekl.

Toho odpoledne 20. dubna byl protest organizace Plantón 420 plný lidí, kteří sem přišli oslavit mezinárodní den konopí.

V Mexiku ve stejné době proběhla i řada dalších demonstrací. Ve městech Merida a Puebla jezdili na podporu legalizace cyklisté na kolech a ve státech Veracruz, Monterrey a Chihuahua se zase ve velkém společně pokuřovalo.

Zdroj: Mexico’s cannabis legalization process becomes literal circus

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!