Aktuální článek
Úrodu na západním pobřeží Spojených států ohrožují nejen plameny, ale i kouř a popel

Úrodu na západním pobřeží Spojených států ohrožují nejen plameny, ale i kouř a popel

  • V amerických státech jako Kalifornie, Oregon či Washington škodí dým i rostlinám zasazeným stovky kilometrů od ohnisek požárů. Ničivá síla plamenů tak přetváří místní konopí do něčeho, co byste rozhodně kouřit nechtěli.

Západní pobřeží postihly divoké lesní požáry již v letech 2017, 2018 a 2019. Když v severní Kalifornii pohltily plameny celé hektary konopných polí, utrpěl tím nejeden pěstitel. Rok 2020 si ovšem pro Američany připravil zkoušku, které ztráty z předchozích let nesahají ani po kotníky.

Miliony hektarů spálené země

Letošní požáry spálily již více než milion a půl hektarů půdy. Všudypřítomný kouř navíc negativně ovlivňuje i tamější počasí, kvůli čemuž pak dochází k znehodnocování a hynutí i konopí zasetého stovky kilometrů od ohňů.

Nebe nad San Franciskem se 9. září zbarvilo dooranžova. Meteorologická situace měla neblahý vliv i na malé sazenice z místních zahrádek, které se v prašné atmosféře mohly buď udusit, nebo kvůli nedostatku slunce rovnou zplesnivět. Na vině jsou přitom požáry vzdálené od San Franciska téměř sto kilometrů.

Současný vývoj zásadně ohrožuje celou říjnovou sklizeň, díky které se každoročně dostává na trh největší podíl toho nejkvalitnějšího zboží.

Kaliforňané, kteří si pěstují jen pro svou osobní potřebu, zase o tolik nepřišli. Mnohem hůř na tom nyní jsou komerční pěstitelé, kteří kvůli ohňům přišli jak o výsledky celoroční práce, tak mnohdy i o živobytí. Plameny nicméně nenapáchaly škody pouze v místech požárů, ale podle americké zpravodajské stanice CNN zlikvidoval kouř úrodu venkovního konopí také ve velké části států Kalifornie a Oregon. Internetový magazín Marijuana Business Daily uvedl, že ohni podlehla i řada farem ve státě Washington. Současný vývoj zásadně ohrožuje celou říjnovou sklizeň, díky které se každoročně dostává na trh největší podíl toho nejkvalitnějšího zboží.

Ničivý kouř

„I ti, kterým se požáry vyhnuly, nadále čelí hrozbě, kterou dým z plamenů pro jejich rostliny představuje. U konopí hrozí kontaminace, zastavení procesu kvetení a zvýšený stres. Výsledná úroda by tak nemusela splňovat státní regule a vyhovovat potřebám zákazníků,“ dodává zpráva od CNN.

Marijuana Business Daily popisuje, jak srpnové požáry přinutily pěstitele z proslulé severokalifornské konopné oblasti nazývané „Smaragdový trojúhelník“ (Emerald Triangle) svá pole opustit zrovna v době, kdy rostliny začínaly kvést. Nespočet zemědělců tak musel svá živobytí ponechat napospas osudu a utéct, aniž by věděl, zdali bude vůbec mít po návratu co sklízet.

Zpravodajská stanice CNN v té souvislosti ještě zmiňuje, že „jelikož rostlina zatím stále není legální na federální úrovni, pojišťovací společnosti své služby konopným pěstitelům v naprosté většině nenabízejí. Z toho důvodu pak v případě spálené úrody nemají nárok na příspěvek z  fondu pro živelné pohromy.“ Se stejnými právními obtížemi se konopné firmy v období požárů potýkají prakticky každý rok.

Malé sazenice ze zahrádek v San Francisku se v prašné atmosféře mohly buď udusit, nebo kvůli nedostatku slunce zplesnivět. Na vině jsou přitom požáry vzdálené téměř sto kilometrů.

Kromě toho se ale na konopný průmysl na západním pobřeží valí ještě jedna ekologická katastrofa. Výrobky, které si Američané ve výdejnách kupují, musejí před uvedením na trh podstupovat zkoušky na plísně a chemikálie, které jsou mnohem přísnější než u jiných rostlinných produktů určených k přímé spotřebě.

Obrovské škody

„Testem na plíseň neprojde přibližně dvě až pět procent ze všech rostlin,“ poznamenává ekonomické zpravodajství Bloomberg, „nicméně vzhledem k letošnímu nedostatku slunečních paprsků, které jinak sazenicím proti plísním, nemocem a škodlivinám pomáhají, je možné, že tento podíl bude až dvojnásobný.“

Magazín sanfranciských novin SF Weekly zaměřený na konopí nedávno otiskl velmi zajímavý rozbor na téma, jak by Američané měli své venkovní rostliny chránit před popelem a kouřem. Některým pěstitelům sice podobné rady už nejsou nic platné, ale to neznamená, že by jim nemusely přijít vhod zase napřesrok. Lze totiž předpokládat, že podobné požáry bude Západní pobřeží do budoucna zažívat každý podzim.

Zdroj: Entire West Coast Marijuana Crop Threatened By Fire, Smoke, and Ash

 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!