Aktuální článek
Úspory v indooru

Úspory v indooru

  • Když víte, jak na to, díra do rozpočtu nehrozí.

Velmi rozšířeným mýtem o pěstování v indooru je jeho finanční náročnost. Spoustu aspirujících pěstitelů odradí představa nákupu pěstírny v ceně menšího auta nebo několikanásobně vyšších účtů za elektřinu. Pravdou je, že kompletně vybavené pěstební boxy se dají pořídit již za šest až deset tisíc korun. Samotná cena provozu se u většiny hobby pěstitelů pohybuje měsíčně v řádech stovek korun, takže ani zde nehrozí díra do rozpočtu. Ale uspořit se dá ještě víc.

V následujících řádcích se dozvíte, jak přizpůsobit nákup vybavení vašim potřebám a možnostem a které aspekty ovlivňují cenu provozu nejvíce. Ti z vás, kteří již doma mají vlastní pěstební místnost, zde mohou najít užitečné tipy na snížení současných nákladů. V neposlední řadě věřím, že je přáním každého z nás minimalizovat dopady našeho koníčku na životní prostředí.

Kde tedy začít? Neobejdete se bez přesných dat o spotřebě systému a cenách elektřiny.

Optimalizace podle dat

Pokud již vybavení máte, spotřebu můžete zjistit pomocí digitálního měřiče, který lze koupit téměř v každém hobby marketu. Získaná data jsou přesnější. Druhou možností je sečíst spotřebu jednotlivých komponentů podle dat výrobce či prodejce. Dobrým pomocníkem jsou na internetu volně dostupné kalkulačky spotřeby. Takto získaná data sice nebudou stoprocentně přesná, ale bohatě postačí pro vaši představu o nákladech. V případě, že teprve koupi vybavení zvažujete a váháte, neváhejte se obrátit na growshopy.

Rozdíly v efektivitě provozu jsou u mnoha technologií tak markantní, že se vložená investice vrátí během několika pěstebních cyklů.

Tarify a sazby elektřiny fungují podobně jako tarify mobilních operátorů. Výsledná cena za kWh se odvíjí podle typu jističe, množství odebrané elektřiny a dalších faktorů. Zásadní informace pro vás je, zda máte sazbu jednotarifní (D01d a D02d) npebo sazbu dvoutarifní. V jednotarifní sazbě je cena za odebranou kWh stále stejná. V sazbách dvoutarifních se cena mění podle denní doby mezi nízkým a vysokým tarifem. Vybaveni těmito daty můžete přistoupit k samotné optimalizaci provozu pěstírny.

V první řadě vyberte správný čas pro světelný cyklus. U dvoutarifní sazby se vyplatí využít hodiny v nízkém tarifu. V některých případech rozdíl mezi vysokým a nízkým tarifem dosahuje 70 % a nezřídka se úspora pohybuje okolo 50 % (viz tab 2.). I u jednotarifních sazeb se vyplatí cyklus plánovat, a to s ohledem na okolní podmínky. Obvyklou praxí je plánování denního cyklu do nočních hodin, kdy je okolí pěstírny nejchladnější.

...

Pokračování článku najdete v Legalizace č. 61, která je právě k dostání v e-shopu Legalmarket.cz a na novinových stáncích. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!