Aktuální článek
Úspory v indooru

Úspory v indooru

Profilový obrázek
  • Když víte, jak na to, díra do rozpočtu nehrozí.

Velmi rozšířeným mýtem o pěstování v indooru je jeho finanční náročnost. Spoustu aspirujících pěstitelů odradí představa nákupu pěstírny v ceně menšího auta nebo několikanásobně vyšších účtů za elektřinu. Pravdou je, že kompletně vybavené pěstební boxy se dají pořídit již za šest až deset tisíc korun. Samotná cena provozu se u většiny hobby pěstitelů pohybuje měsíčně v řádech stovek korun, takže ani zde nehrozí díra do rozpočtu. Ale uspořit se dá ještě víc.

V následujících řádcích se dozvíte, jak přizpůsobit nákup vybavení vašim potřebám a možnostem a které aspekty ovlivňují cenu provozu nejvíce. Ti z vás, kteří již doma mají vlastní pěstební místnost, zde mohou najít užitečné tipy na snížení současných nákladů. V neposlední řadě věřím, že je přáním každého z nás minimalizovat dopady našeho koníčku na životní prostředí.

Kde tedy začít? Neobejdete se bez přesných dat o spotřebě systému a cenách elektřiny.

Optimalizace podle dat

Pokud již vybavení máte, spotřebu můžete zjistit pomocí digitálního měřiče, který lze koupit téměř v každém hobby marketu. Získaná data jsou přesnější. Druhou možností je sečíst spotřebu jednotlivých komponentů podle dat výrobce či prodejce. Dobrým pomocníkem jsou na internetu volně dostupné kalkulačky spotřeby. Takto získaná data sice nebudou stoprocentně přesná, ale bohatě postačí pro vaši představu o nákladech. V případě, že teprve koupi vybavení zvažujete a váháte, neváhejte se obrátit na growshopy.

Rozdíly v efektivitě provozu jsou u mnoha technologií tak markantní, že se vložená investice vrátí během několika pěstebních cyklů.

Tarify a sazby elektřiny fungují podobně jako tarify mobilních operátorů. Výsledná cena za kWh se odvíjí podle typu jističe, množství odebrané elektřiny a dalších faktorů. Zásadní informace pro vás je, zda máte sazbu jednotarifní (D01d a D02d) npebo sazbu dvoutarifní. V jednotarifní sazbě je cena za odebranou kWh stále stejná. V sazbách dvoutarifních se cena mění podle denní doby mezi nízkým a vysokým tarifem. Vybaveni těmito daty můžete přistoupit k samotné optimalizaci provozu pěstírny.

V první řadě vyberte správný čas pro světelný cyklus. U dvoutarifní sazby se vyplatí využít hodiny v nízkém tarifu. V některých případech rozdíl mezi vysokým a nízkým tarifem dosahuje 70 % a nezřídka se úspora pohybuje okolo 50 % (viz tab 2.). I u jednotarifních sazeb se vyplatí cyklus plánovat, a to s ohledem na okolní podmínky. Obvyklou praxí je plánování denního cyklu do nočních hodin, kdy je okolí pěstírny nejchladnější.

Pečlivost se vyplácí

Přemýšlejte, jak efektivně využít každou součást systému a minimalizovat energetické ztráty. Skla výbojek a LED panelů, odrazové plochy reflektoru (stínidla) či povrch reflexní fólie udržujte v perfektní čistotě. Předejdete nejen světelným ztrátám, ale i škůdcům a patogenům. Osvětlení zavěste ve vhodné vzdálenosti od vrcholků rostlin. Rostliny tvarujte rovnoměrně, aby bylo co nejvíce květů vystaveno přímému světelnému záření. Pro rozvod vzduchu používejte kvalitní a nepoškozené ventilační potrubí. Při jeho instalaci buďte velmi pečliví, protože každá netěsnost snižuje účinnost ventilace. Vyvarujte se zbytečným záhybům nebo dlouhému potrubí. Po každém pěstebním cyklu opatrně vysavačem nebo stlačeným vzduchem pročistěte lopatky ventilátorů, odvděčí se vám za to delší životností a tišším chodem. Regulujte výkon ventilátorů dle aktuálních potřeb. V nočním cyklu při vypnutém osvětlení snižte výkon ventilace, protože není potřeba vzduch tolik ochlazovat. Stejně tak i v začátku vegetativní fáze můžete snížením ventilace zvýšit vlhkost a teplotu vzduchu bez použití dalšího zařízení. Předřadníky a další komponenty vyzařující teplo umístěte mimo pěstební prostory. I přes veškerou péči se vybavení časem opotřebuje a bude je potřeba nahradit.

Investice do kvality

Při nákupu vybavení mnozí z nás nemohou nebo nechtějí investovat příliš mnoho peněz do nových hi-tech světel, ventilátorů či zavlažovacích systémů a raději se drží při výběru ověřených a levnějších technologií. Rozdíly v efektivitě provozu jsou v mnoha případech tak markantní, že vložená investice se vrátí během několika pěstebních cyklů. V posledních letech nastal největší pokrok v oblastech osvětlení a vzduchotechniky.

Každodenní péče o menší zahrádku není časově náročná a společně strávené chvíle prospějí rostlinám i zahradníkovi.

Výhody LED osvětlení

Vysokotlaké sodíkové výbojky (HPS) používá drtivá většina pěstitelů již od počátků indoor growingu a díky nízké pořizovací ceně se dodnes těší veliké popularitě. V posledních letech se na trhu objevila světla s technologií LED (light emitting diode), která jsou podstatně dražší, ale nabízejí nesporné výhody. Mají vysokou účinnost, a proto poskytují větší výkon při menší spotřebě energie. HPS výbojky je potřeba po několika cyklech vyměnit, aby bylo zachováno jejich světelné spektrum. Oproti tomu LED diody si zachovávají světelné spektrum téměř neomezeně. Vzhledem k tomu že LED nevyzařují do okolí ani zdaleka stejné množství tepla jako HPS, vznikají úspory i na provozu ventilace. Například u LED osvětlení nahrazující 250W HPS výbojku lze s návratností počítat již po šesti cyklech. U LED ekvivalentu 600W HPS je návratnost až po 25 cyklech (viz tab.1). Šikovný pěstitel stihne zhruba 4 až 5 cyklů za rok. Nutno dodat, že LED mají i další výhody, například možnost volby světelného spektra, simulace západu slunce a bezpečnější provoz.

Nová generace ventilátorů

Podobná situace je v oblasti ventilace, kde vytlačují původní AC (alternating current) ventilátory s kartáčovými motory nové, které jsou vybavené EC motory (electronically commutated). Digitálně řízené ventilátory s EC motorem nabízejí vyšší účinnost, tišší chod a delší životnost. Bezesporu jednou z největších výhod je jejich snadná a úsporná regulace. Ventilátor s AC motorem sice lze regulovat na nižší otáčky, jeho spotřeba však zůstává stejná, zvyšuje se hlučnost a zkracuje životnost. Naopak EC motor lze plynule regulovat a spotřeba přibližně odpovídá nastavenému výkonu.

Zavlažování

Pokud jde o zavlažovací systémy, při jejich odlišnosti je lze jen stěží porovnávat mezi sebou z hlediska energetické náročnosti. Osobně si myslím, že nejlepším zavlažovacím systémem pro začátečníky je ruční zalévání. Pravidelná každodenní péče o menší zahrádku není nějak obzvlášť časově náročná a společně strávené chvíle prospějí rostlinám i zahradníkovi. Nabyté zkušenosti vám v budoucnu mohou pomoci se rozhodnout pro správný systém.

Několik praktických tipů na závěr

  • Hnojiva a aditiva se vyplatí nakupovat ve větším balení. Většina má při správném skladování trvanlivost až dva roky. Skladujte je na tmavém chladném místě a na každé používejte zvláštní pipetu nebo odměrku, aby nedošlo ke kontaminaci. Pipetu můžete k láhvi přichytit gumičkou. Do živného roztoku nepřidávejte několik složek najednou, ale přilévejte je postupně, aby nedošlo k vysrážení roztoku.
  • Prevence před problémy se škůdci a nemocemi rostlin je vždy levnější než jejich řešení. Udržujte rostliny ve špičkové kondici. Můžete využít některé preventivní ochranné postřiky, které zvyšují odolnost rostlin.
  • Při výběru genetiky myslete na limity vaší pěstírny a úroveň vašich zkušeností, vyhnete se tím zklamání z podprůměrných výsledků.
  • Recyklujte použitý substrát. Po sklizni ho můžete použít na pokojové a balkónové rostliny. Nedoporučuji vyplachovat zbytky hnojiv ze substrátu do odpadní sítě nebo spodních vod. Chcete-li substrát kompostovat nebo použít na záhon, ujistěte se, že jste před sklizní provedli dostatečný flushing.
  • Z hlediska úspor nelze opomenout poslední trendy ve využívání agrikulturních technik jako no-till farming (bezorebné obdělávání) nebo KNF (Korean Natural Farming). Tyto permakulturní přístupy usilují o minimalizaci vstupních zdrojů a zásahů člověka do ekosystému. Jejich popularita vzrůstá zejména u farmářů ve Spojených státech. Taková produkce má nízké náklady a nadprůměrné výnosy. Ale o tom zase někdy příště.
Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!