Soukromá studie společnosti Canopy Growth odhalila znepokojující zdravotní rizika syntetického fytolu, který je někdy přidáván jako příměs do náplní vaporizačních per. Experiment s fytolem popsaný ve studii probíhal neočekávaně drasticky a musel být předčasně ukončen.
Vaporizační pera pro inhalaci směsí s obsahem konopného extraktu se v posledních letech těší stále větší oblibě. Stejně jako u tabáku láká uživatele zdravější alternativa ke kouření a pestrý výběr nabízených produktů. Producenti na rychle se rozvíjejícím trhu přicházejí stále s novými výrobky a některé z nich uniknou pozornosti orgánů zodpovědných za ochranu spotřebitele. Za výrobci směsí do vaporizačních per zaostává i vědecký výzkum, a tak není divu, že následky bývají tragické.
Jak bezpečné jsou náplně do vaporizačních per?
V roce 2019 obletěly celý svět zprávy o případech zdravotních komplikací i úmrtí mezi lidmi, kteří měli v oblibě vaporizaci konopných výtažků. Po celém světě, ale především ve Spojených státech, mnoho z nich onemocnělo záhadným a velmi závažným plicním onemocněním. Nemoci, která byla pojmenovaná VAPI (vaping-associated pulmonary injury), podlehlo přinejmenším šedesát osob. Nakonec vyšlo najevo, že zdrojem „nákazy“ byla náplň ve vaporizačních perech koupených na černém trhu. Ta obsahovala syntetický vitamin E a vaporizace této směsi způsobovala uživatelům vážné poškození plic.
Robert Strongin, profesor chemie na Portlandské univerzitě, vyjádřil své obavy ohledně neschopnosti vědecké obce udržet krok s výrobci. „Věda je velmi pozadu a všichni jsme pokusnými králíky,“ řekl pro server Leafly.
Hrozí další epidemie?
Kanadský úřad pro regulaci konopí na konci června 2021 nařídil zveřejnění výsledků soukromé studie, kterou si nechala zpracovat společnost Canopy Growth v roce 2020. Úředníci postupovali na základě žádosti Davea Heldretha, který je bývalým hlavním vědeckým pracovníkem společnosti True Terpenes. Ta se zabývá výrobou a prodejem rostlinných terpenových směsí a izolátů.
Pitva odhalila u krys výrazné poškození plic, a to včetně těch, které byly vystaveny působení fytolu poměrně krátkou dobu.
Heldreth pojal podezření ještě za svého působení v True Terpenes, když jeden z řetězců výdejen konopí, který vlastní společnost Canopy Growth, přestal odebírat syntetický fytol – látku, která se používá jako příměs do cartridgí neboli náplní (někdy též kazet) vaporizačních per. Navíc řetězec stáhl veškeré produkty s obsahem fytolu ze své nabídky. Heldreth pátral po důvodech a podařilo se mu získat zmiňovanou studii, kterou si nechala Canopy Growth vypracovat u soukromé laboratoře v Novém Mexiku. Informace v dokumentu byly natolik závažné, že se Heldreth rozhodl upozornit kanadské úřady.
Co je fytol?
Fytol je terpen, který se v přírodě vyskytuje jako součást chlorofylu. Nemá příliš lákavou vůni a jeho stopové množství najdeme i v rostlinách konopí. Oproti tomu syntetický fytol je bezvonná látka, která se běžně využívá jako příměs do domácích čističů nebo šamponů. Výrobci náplní do vaporizačních cartridgí používají syntetický fytol k naředění konopného výtažku na požadovanou hustotu.
Podle některých odborníků se fytol na americkém trhu s konopím objevuje především v náplních od nelicencovaných výrobců. Producenti pro černý trh nejsou povinni zveřejnovat obsah směsi v náplni a ředění konopného oleje je pro ně finančně výhodné.
„Obecně se dá říct, že licencovaní producenti cartridgí ve státě Kalifornie se s tím (fytolem) nesetkali a předpokládám, že většina legálních výrobců by jej nepoužila,“ říká George Sadler, který je spoluzakladatelem společnosti Platinum Vapes. „Testování na obsah THC je povinné a zákazníci na legálním trhu vyhledávají směsi s vysokým obsahem THC okolo osmdesáti až devadesáti procent. Ne nějakou slabou směs s fytolem testovanou okolo sedmdesáti procent nebo méně,“ dodává Sadler.
Odsouvat otázku fytolu na vedlejší kolej pod záminkou, že jde pouze o problém černého trhu, je přinejmenším podivné. Tento argument těžko obstojí, když licencované prodejny řetězce Tokyo Smoke tyto produkty donedávna nabízely.
Děsivé výsledky pokusu
Cílem studie provedené v Novém Mexiku bylo porovnat toxicitu inhalovaného fytolu oproti propylenglykolu, který se běžně používá ve vaporizačních náplních. Výzkumníci měli původně naplánovaný čtrnáctidenní protokol, ale již po dvou dnech byly výsledky natolik děsivé, že pokus přerušili.
Experiment byl proveden na třech skupinách laboratorních krys. Zvířata v první skupině byla vystavena dávkám fytolu, v druhé propylenglykolu a třetí kontrolní skupina vdechovala čistý vzduch. Doba vystavení inhalaci se mezi jednotlivými zvířaty pohybovala v rozmezí od 30 minut do 6 hodin. U krys, které vdechovaly propylenglykol nebo čistý vzduch, nebyly pozorovány žádné změny. Zvířata ve fytolové skupině již druhý den viditelně trpěla. Podle záznamů lapala po dechu a některá uhynula. Zbylé krysy z této skupiny se vědci rozhodli usmrtit.
Při pitvě bylo odhaleno poškození, které krysám způsobil fytol. Zdá se, že při inhalaci je látka vysoce toxická. Pitva odhalila u krys výrazné poškození plic, a to včetně těch, které byly vystaveny působení fytolu poměrně krátkou dobu. Všechna zvířata měla silně fialové a krvácející plíce. U jedinců, kteří byli látce exponováni delší dobu, došlo k nekróze tkání čenichu, jícnu a průdušnice. Zjednodušeně řečeno, vysoké koncentrace fytolu během dvou dnů pokusným zvířatům doslova rozežraly plíce a horní cesty dýchací.
Odpůrci studie, mezi jinými vedoucí bezpečnostní chemička True Terpenes Shawna Vreeke, namítají, že dávky popisované ve studii byly abnormálně vysoké. Vreeke tvrdí, že je to totéž, jako by kuřák potáhl z vaporizačního pera 250krát za půl hodiny. Zda je to málo, či moc, necháme na uvážení čtenáře. Faktem je, že na stránkách společnosti True Terpenes se dočteme, že firma výrobu fytolu pozastavila a nemá v plánu ji obnovit.