Olga a Igor Kovalčukovi z univerzity v Lethbridge s konopím pracují od roku 2015. Zkoumají odrůdy z celého světa a snaží se vyšlechtit nové hybridy s terapeutickými vlastnostmi. „Máme údaje o použití konopí proti rakovině, zánětům, úzkosti, obezitě a spoustě dalších věcí. Když se objevila nemoc COVID-19, ženu napadlo, že bychom se mohli na naše starší data znovu podívat, abychom zjistili, jestli by je nešlo využít,“ vysvětluje Dr. Kovalčku.
Plány berou za své
„Koronavirus je vlastně trochu jako žolík v kartách. Všem úplně rozhází plány,“ tvrdí Dr. Kovalčuková.
Manželé a badatelé v jednom začali zkoumat receptory, pomocí kterých se virus dostává do těla. A o účincích léčebného konopí na COVID-19 vypracovali i odbornou práci. „Počáteční výsledky nás zarazily, ale zakrátko už jsme měli důvod k radosti,“ popisuje Kovalčuková.
Během posledních čtyř let otestovali stovky různých výtažků, jen zlomek z nich byl však účinný.
Podle předběžných údajů jsou konopné výtažky s vysokým podílem protizánětlivého CBD schopny regulovat funkci buněčných receptorů v ústech, plicích nebo ve střevech – ve vztahu ke COVID-19 naprosto klíčových oblastech.
Jako „vstupní brána“ slouží viru SARS-CoV-2 receptor známý jako ACE2. „Virus je schopný se na tento receptor vázat a jeho prostřednictvím pak vstoupit i do samotné buňky. Slouží mu jako vchodové dveře,“ vysvětluje Kovalčuková.
I jiné klíčové receptory umožňují viru vstoupit do buněk a rychle se množit. Určité druhy konopných extraktů však zmírňují zánět a mohou tím pádem virus zpomalit. „Představte si buňku jako nějakou velkou budovu,“ vysvětluje Dr. Kovalčuk. „Kanabinoidy sníží počet dveří
v budově dejme tomu o 70 %. Virus má značně omezené možnosti vstupu a tím pádem je větší šance ho porazit.“
Ne každá odrůda bude fungovat podle představ
Nedávné objevy naznačují, že by konopný výtažek mohl být užíván ve formě inhalátoru, ústní vody nebo kloktadla, a to jak při hospitalizaci, tak domácí léčbě. Kovalčukovi netestovali účinky kouření a tvrdí, že potřebné výtažky stejně v obyčejné prodejně konopí nenajdete. „Problém je v tom, že ne každá odrůda, kterou si domů z prodejny přinesete, bude fungovat.“
Během posledních čtyř let otestoval pár stovky různých výtažků, jen zlomek z nich je však účinný. Účinné odrůdy mají velice vysokou koncentraci CBD, za to ale velmi nízký podíl THC, pacienty by tedy „nezhulily“. Kovalčukovi ujišťují, že jde o stoprocentně přírodní produkt bez jakýchkoli syntetických složek či vedlejších účinků.
Určité druhy konopných extraktů zmírňují zánět a mohou tím pádem virus zpomalit.
Výzkum byl proveden ve spolupráci s univerzitou v Lethbridge a dvěma společnostmi zaměřenými na zkoumání konopí a vyvíjení nových způsobů léčby. Údaje jsou založeny na modelech lidské tkáně. Dalším krokem jsou klinické testy, na které Kovalčukovi nedočkavě čekají.
„Vzhledem k trýznivé a neustále se měnící situaci kolem pandemie je třeba se chopit jakékoli příležitosti. Musíme to dostat mezi lidi,“ uzavírá dr. Kovalčuková. „Musíme tu bestii porazit.“
Zdroj: Southern Alberta researchers say medical cannabis could help fight COVID-19