Společnost CanBreed tvrdí, že se jí jako úplně první firmě na světě povedlo pomocí technologie CRISPR upravit genetickou informaci konopí. Doufá, že jí to do budoucna umožní produkovat a prodávat semena vysoce odolných odrůd.
Začínající izraelská semenná banka podle svých tvrzení poupravila s využitím genetických technologií geny konopí tak, aby se zvýšila jeho odolnost proti padlí neboli práškové plísni, jež může zapříčinit i uhynutí rostliny.
Společnost CanBreed uvádí, že neví o žádných jiných subjektech, které by kdy docílily změny genetické informace konopí. Firma pro tyto účely použila technologii CRISPR-Cas9.
Výkonný ředitel CanBreed Ido Margalit v rozhovoru poznamenal, že aplikovat technologii CRISPR na konopí „vůbec nebyla hračka“. Pouze díky tomu se ovšem výzkumnému týmu genetiků, molekulárních biologů a agronomů povedlo upravit gen, jenž vytváří bílkovinu, která způsobuje vznik práškové plísně.
Změnou genu následně nemůže dojít k tvorbě oné bílkoviny, a konopí by tak mělo vůči padlí získat odolnost, dodal Margalit. Též předestřel, že cílem společnosti bude ve spolupráci s vědci z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě dokázat, zdali jsou rostliny s upravenými geny proti plísním opravdu imunní.
Výzkumnému týmu se povedlo upravit gen, jenž vytváří bílkovinu, která způsobuje vznik práškové plísně.
Standardizace průmyslu
Firma má také v plánu vytvářet a prodávat semena odrůd, která by nejen byla odolná proti padlí, ale také by obsahovala pozměněnou genetickou informaci, díky níž by se zlepšily i některé vlastnosti konopí.
„První semena imunní vůči práškové plísni chceme na trh uvést už do konce příštího roku,“ zmínil Margalit s tím, že „jedinečný úspěch“ jeho banky by potenciálně mohl „zásadně změnit produkci konopí, a to jak v Izraeli, tak i ve světě“. Pěstitelé by konečně mohli pracovat s vysoce stabilizovanými a odolnými odrůdami, což by mohlo posloužit jako základ pro „standardizaci celého průmyslu“.
Gen, z něhož imunita proti padlí vychází, si Margalitova společnost dala patentovat. Kromě toho si podle jeho slov také stihnula zažádat o „mnoho dalších patentů týkajících se významných agronomických znaků konopí“.
Vysoce stabilní a odolné odrůdy by mohly posloužit jako základ pro standardizaci celého průmyslu.
Semenná banka CanBreed věří, že její semena lidem umožní pěstovat úsporně, opakovaně a podle jednotného metru. Kultivace konopí by se tím nakonec nemusela příliš lišit od pěstování plodin, jako jsou rajčata nebo pšenice. Jelikož se navíc konopí pokládá za léčebnou rostlinu, pro jeho další medicínské využití jsou jednotnost a standardizace více než nutné. A aby se toho dosáhlo, jsou třeba co nejstabilnější semena.
Důvody zdravotní i ekonomické
Padlí je druh plísně, jež napadá velké množství rostlin, které, pokud se jim nedostane potřebné léčby, tak většinou uhynou, což samozřejmě vede k úbytku úrody. Zasažené sazenice lze poznat podle bílých prašných skvrn na listech a stoncích. Vzhledem k léčebnému využití konopí se podle Margalita nicméně nesmí při pěstování používat chemické prostředky proti plísni.
V srpnu společnost CanBreed uvedla, že obdržela licenci od vlastníků práv na technologii CRISPR-Cas9, mezi něž se řadí zemědělská firma Corteva Agriscience, Broadův institut Massachusettského technologického institutu (MIT) a Harvardova univerzita.
Zdroj: Israeli startup says it has edited cannabis plant gene to resist fungus