Aktuální článek
Vaporizér v testu 05: VapCap

Vaporizér v testu 05: VapCap

  • Testujeme novinky mezi vaporizéry. Tentokrát zahříváme zapalovačem.

Nový kousek od firmy DynaVap se všemi plusy i mínusy.

 

Fenomén na zapalovač

Hledáte efektivní způsob, jak užívat konopí? Nebo třeba chcete přestat kouřit či aspoň kouření omezit, ale zatím vás neoslovil žádný z vaporizérů? Vyhýbáte se bateriím, plastům a nebaví vás mačkat tlačítka? Možná jste vyzkoušeli skleněný Vaponic nebo dřevěný Magic Flight, ale stále to není pro vás to pravé? Tak nastal čas vyzkoušet právě VapCap od DynaVap!

Výrobce nás k vaporizaci vybízí jak v názvu firmy, tak v názvu přístroje, ale opravdu můžeme hovořit o odpařování, nebo už tak trochu spalujeme? Ponořila jsem se už podruhé do hloubkové analýzy. A začala jsem návratem do roku 2016. Tehdy jsme se totiž na jednom z Cannafestů s několika odborníky nedokázali shodnout. Je skleněný Vaponic skutečný vaporizér, tedy přístroj, který nespaluje a vytváří páru, nebo je to jen lepší dýmka? Vaponic už se pár let dobře prodával a jeho výrobce, španělská firma Solwe, kromě mnoha ocenění získala ke svým výrobkům také patent.

Vaporizér, nebo dýmka?

Já osobně jsem byla ochotna slovem vaporizér nazývat jen takové přístroje, které měly nastavitelnou teplotu a nedocházelo u nich ke vznícení bylin. Aby k němu nedošlo u Vaponicu, je nutné opatrně manipulovat se žhavicím zapalovačem. Je potřeba věnovat velkou pozornost prostoru pro nahřívání bylin, a to při současném otáčení skleněnou tubou tam a zpět, pro rovnoměrné zahřátí. Mně se to vcelku dařilo, ale jakmile jsem Vaponic půjčila někomu méně střízlivému, končilo to často kouřem namísto výparu. Až do důkladného vyčištění si pak nebylo možné další výpar vychutnat, protože byl stále cítit spáleninou. To může svádět k odložení přístroje a návratu ke kouření.

Chuť a hustotu výparu ovlivní, jak daleko držíme zapalovač při nahřívání a v kterém místě vršek nahříváme.

Mezi lidmi jsem ale nacházela stále víc příznivců Vaponicu. Pochvalovali si zejména rychlost účinku a to, že jim výpar z Vaponicu připadá silnější a chutnější, než když zkoušeli bateriemi či plynem nahřívané přístroje. Je docela možné, že se v něm odpaří i THCV a jiné účinné látky, který v bateriových vaporizérech s nastavitelnou teplotou do 220 stupňů nemají šanci? Postupně jsem musela uznat, že i když podobné vaporizéry nejsou vhodné pro každého, mohou někomu udělat dobrou službu. Při troše šikovnosti a trpělivosti je možné dosáhnout toho, že se z nich konopí pouze odpařuje, přičemž nepotřebujete elektřinu ani baterii, ale jen zapalovač.

Přijala jsem tedy pro sebe novou definici vaporizéru. Podstatné je, že se zdroj tepla nedotýká přímo bylin, tedy je možné jejich odpaření. Samozřejmě, u těch zapalovačem nahřívaných to chce cvik, protože teplotu si u nich nastavit nemůžete. Lze ale snadno kontrolovat délku a vzdálenost nahřívání a tím riziko spálení snížit na úplné minimum. A pak přišel na trh model podobný Vaponicu, ale navíc s jednoduchou a zároveň geniální regulací teploty nahřívání – vítejte ve světě VapCap.

VapCap – ukaž mi ten trik

VapCap je velmi precizně vyrobený nástroj na odpařování bylin. Není větší než cigareta a v případě skleněné nebo dřevěné varianty je i velmi lehký. Kovový je pak nejodolnější, téměř nezničitelný.

Každý VapCap se skládá z pěti hlavních dílů. Prostřední díl v sobě ukrývá vysunovací kovovou trubičku, která slouží jako chladič výparu. Na trubičku navazuje horní část, kotlík s vyjímatelným sítkem, do kterého naplníme malé množství bylin, nadrcených nebo i vcelku. Bylinky odtamtud ale nesmí vykukovat, musí být pěkně napěchovány uvnitř. Díly jsou v místech spojů vybaveny silikonovými kroužky pro perfektní těsnění.

Krásná šlukovka, viďte? Jenže inženýři v DynaVap vymysleli ještě „cap“, tedy speciální čepičku či vršek. Ten zcela překryje komoru s bylinkou a přes oba díly pak VapCap několik vteřin nahříváme. Délka nahřívání je přímo úměrná výkonu zapalovače. Díky lupnutí plíšku, trochu podobném kliknutí myši, je možné rozpoznat, kdy je VapCap nahřátý přesně na míru, tak aby se obsah nespálil. Každý, kdo má v pořádku sluch a nepohybuje se v příliš hlučném prostředí, zvládne rozpoznat tuto originální regulaci teploty naprosto bez problémů. Kliknutí nejen slyšíte, ale i cítíte v ruce. Pak následuje asi třicet vteřin inhalace. Ve chvíli, kdy je VapCap ochlazený natolik, že se výpar přestává tvořit, ozve se opět kliknutí. V tu chvíli můžeme celou akci s nahříváním zopakovat. Doporučuji vyzkoušet několik cyklů naprázdno, než si techniku dobře osvojíte.

Tip: Rozhodně se podívejte na videa DynaVapu o proudění vzduchu a jeho ochlazování ve VapCap.

A kde se vlastně bere ten zvuk? Vršek je vyroben z tenkého kovu, který reaguje velmi dobře na teplo. Při nahřátí na teplotu kolem 240 stupňů se jeho povrch rozpíná tak, že se vyklene a vydá charakteristický zvuk, naopak při ochlazení se povrch zmenší, a ocelový plíšek se vrátí do výchozí polohy, což se projeví opět kliknutím.

DynaVap jsou chrliči nápadů

Kromě jejich speciálního vršku, jehož úzký konec může sloužit také k promíchání bylinek, máte u každého VapCapu možnost regulovat hloubku kotlíku, a to pomocí několika pater zářezů pro umístění sítka. Otvor v prostředním díle a míra dotažení náustku pak významně ovlivňují cirkulaci vzduchu v přístroji a míru chlazení výparu. Chuť a hustotu výparu zase ovlivní, jak daleko držíme zapalovač při nahřívání a v kterém místě vršek nahříváme.

Kdo už se nabažil bylinek, může použít speciální kovovou vložku DynaCoil a odpařovat extrakty. A pokud stále nemáte dost prostoru pro svou kreativitu, vymysleli v DynaVap i takové náustky, které přesně zapadnou do skleněného bongu, a ten umožní inhalovat výpar ještě víc ochlazený. Můžete vybírat z několika různě dlouhých variant ocelových nebo titanových, vyměnit si prostřední díl za exotické lehké dřevo, případně zvolit nejlevnější a nejkratší variantu skleněnou.

Ze dřeva je také speciální krabička, kam je možné okamžitě po použití rozžhavený VapCap beze strachu uložit. Zároveň je v ní možné uchovávat i bylinky. Na jejím povrchu je umístěn silný magnet, kam můžete VapCap postavit na plochý vršek mezi jednotlivými nádechy, což také urychlí jeho ochlazení.

Název

VapCap

Typ baterie / napájení / výměnazahřívání plynovým turbo zapalovačem
Kondukce / konvekceano / ano
Doba nahřívání10–50 vteřin, podle typu zapalovače
Doba použití40 minut
Množství / chuť výparuhodně / silný
Riziko spáleníano
Bylinky / extrakty / rosinano / s vložkou ano / ne
Léčebné / rekreační účelyne / ano
Diskrétnost (1 nejlepší, 5 nejhorší )3
Čištění / plnění (1 nejlepší, 5 nejhorší)2 / 1
Materiál kotlík / tělo / náustektitan / titan, ocel, silikon / titan
Kvalita zpracovánívysoká, USA
Ideální množství náplně0,1 g
Dostupnost v ČRvýborná
Záruka2 roky
Cena k 1. červenci 20201 190 Kč
Výrobcehttps://www.dynavap.com
Distributor v ČRwww.kvalitnivaporizer.cz

 


Charlie’s Chart

90 bodů ze 100

Srážím 5 bodů za riziko spálení, 3 body za omezenou regulaci teploty a 2 body za poměr cena/výkon.

0
luxusní
90100
plusy

chuť a intenzita výparu

malá váha

nepotřebujete baterii ani nabíječku

drobná velikost

funguje s každým zapalovačem, svíčkou apod.

nerozbitnost (s výjimkou skleněného)

Mínusy

diskrétnost (nápadné nahřívání)

vyšší cena (kromě skleněného typu)

jedno přeslechnutí kliknutí a hoříte

bez možnosti nastavení teploty

bez displeje

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!