Aktuální článek
Vaporizér v testu 07: Fenix Pro

Vaporizér v testu 07: Fenix Pro

  • Testujeme novinky mezi vaporizéry. Jak si vedl Fenix Pro od Weecke?

V dnešním testu se zaměřím na další z vylepšených přístrojů do kapsy. Fenix Pro od Weecke na první pohled připomíná Smono a není to vůbec náhoda. Díky zakázce pro německého distributora se totiž původní Smono přeměnilo na Fenix Pro. I když jsou ale jejich těla téměř identická, uvnitř Fenix Pro bije úplně jiné srdce!

Velký displej ukazuje všechny podstatné hodnoty a výpar je kvalitně ochlazován vysunovacím skleněným náustkem. Pokud mě paměť neklame, jedná se o první vaporizér ve střední cenové kategorii, který přichází s volnou cestou výparu, kdy je možné přístroj vyčistit odspodu až nahoru, podobně jako u skoro dvakrát dražších modelů od DaVinci.

To je tělo!

Kombinace černého plastu a slitiny hliníku hranatému tvaru přístroje sluší. V horní části zůstal zachován prostor s okýnkem, ve kterém lze pozorovat množství výparu, i když už není podsvícené. Tato poloprůhledná krytka kotlíku dostala nově kolejničky. Ty dobře vedou směr usazení krytky na spodní část, kde ji přidržuje magnet.

Stejné zůstalo také umístění displeje. Roztahuje se teď ale přes celou půlku lehce zkosené horní strany. Kromě stavu baterie, nastavené teploty a dosažené teploty na jedné části displeje se ukazuje v jeho druhé části také čas a odpočítávání do automatického vypnutí. To si můžete nastavit od tří do šesti minut.

Na užším boku je umístěno jedno větší tlačítko pro zapnutí a přepínání mezi dvěma půlkami displeje a dvě menší pro nastavení teploty, případně času. Na spodní straně je pak k vidění klasická zdířka pro nabíjení přes USB mini a chytře zabudovaná schránka na kovový nástroj, který je v těle přístroje taktéž přidržen silným magnetem.

Srdce vaporizéru

Jestliže se podívám pod krytku kotlíku, nevidím nic odlišného od jiných hliníkových kotlíků ve tvaru válce. Jeho stěny jsou lesklé a hladké a dno je perforované mnoha drobnými kulatými dírkami, kterými bude proudit k bylinám vzduch. Vše odpovídá konvekčnímu způsobu odpařování, který však výrobce u tohoto přístroje pozdvihuje na další úroveň díky nové technologii proudění vzduchu. Ta se nazývá ECA – Easy Care Airpath, tedy něco jako „průduchy, o něž se dá snadno pečovat“.

Fenix Pro produkuje viditelná oblaka ochlazené páry. Úsilí, které musíte dát do tahu, je naprosto minimální.

Protože nenacházím žádný náznak inovace v kotlíku, obracím svou pozornost na druhou stranu a vytahuji nástroj na promíchávání bylin z jeho schránky. Když ho chci vrátit nazpět, nástroj mi zapadne do jiného otvoru, než byl původně. Když nástroj do tohoto jiného otvoru zasunu hlouběji, ozve se cinknutí a z druhé strany mi vypadne na stůl hliníkové dno kotlíku. Je připevněné ke stopce v podobě malé šroubové turbíny, která byla doposud skrytá. Teď se můžu podívat skrz celý přístroj a profouknout ho nebo protáhnout tenkým kartáčkem, který je přiložen v příslušenství. Těším se, až vaporizér zapnu a přesvědčím se o dokonalém proudění vzduchu i na vlastní plíce.

Výkon hodný ringu

Po prvním nabití, které trvalo lehce pod dvě hodiny, testuji přístroj prvních pár zapnutí naprázdno bez bylin. Napočítala jsem šest kol po šesti minutách na plný výkon (221 °C). Po druhém nabití, které trvalo stejně dlouho, jsem nastavila automatické vypínání na tři minuty a postupně jsem odpařovala od nejnižší teploty po nejvyšší. Zapnutí jsem v tomto případě napočítala celkem osmnáct, přičemž byliny byly rovnoměrně hnědé, tedy dokonale odpařené již při teplotě 190 stupňů Celsia.

Studená pára, lehký tah a drsný závěr

Na počáteční teplotě (160 °C) se odpařují zejména terpeny, které přinášejí do výparu chuť, a s nimi také THC. Fenix Pro v této úrovni produkuje již dobře viditelná oblaka ochlazené páry. Úsilí, které musíte dát do tahu, je naprosto minimální, bez ohledu na nastavenou teplotu.

Při teplotě nad 190 stupňů máte jistotu odpaření téměř všech účinných látek. Výpar má větší viditelnost, ale chuť v něm již v tomto okamžiku nehledejte, protože kanabinoidy jsou látky bez chuti a bez zápachu. Mnoho lidí přestává vaporizovat, když ve výparu necítí žádnou chuť. To může být veliká chyba, protože se tím připraví o značnou část léčebných účinků. Jediným ukazatelem, že konopí je dobře odpařené, je jeho světle hnědá barva.

Při teplotách nad 200 stupňů mě začal výpar škrábat v krku a zvýšil se také nepříjemný pocit sucha v ústech. Na maximální teplotě už mě výpar dráždil ke kašli a byliny byly po odpaření tmavě hnědé až černé, nikoli však spálené. V tomto nastavení mohou najít zalíbení zejména kuřáci, kterým jinak při inhalaci z vaporizéru schází typické škrábání a kašlání.

Vibrace trochu přes míru

Předchůdce modelu Fenix Pro vše signalizoval barvou ledek, které byly vidět přes okýnko a zároveň zviditelňovaly páru. Přístroj tím ale na sebe mohl poutat více pozornosti, což mohlo některým uživatelům vadit. Nyní po každém nahřátí, které trvá kolem půl minuty, přístroj výrazně zavibruje. Vibruje také při vypnutí. Jelikož testuji většinou v nočních hodinách, kdy je všude klid a ticho, přišla mi krátká, ale poměrně hlasitá vibrace docela rušivá, doslova to se mnou vždycky cuklo. Bohužel tato jinak dobrá zpětná vazba nejde vypnout a opět se tak o něco snižuje diskrétnost přístroje.

Rychlá vs. intenzivní údržba

Po každém použití vyndám pomocí integrovaného nástroje bylinky z kotlíku, zavrtím v něm větším kartáčkem, kterým přejedu i horní sítko v krytce kotlíku, a na závěr profouknu celý přístroj. Když věnuji rychlé údržbě půl minuty, nebudu muset tak často provádět údržbu intenzivní. Ta spočívá v namočení obou sítek a skleněného náustku do alkoholu, vyčištění vnitřních prostor krytky s okýnkem a protažení prostoru, kudy proudí vzduch, kartáčkem namočeným v alkoholu.

Po zkompletování doporučuji Fenix Pro před novým naplněním na krátkou chvíli zapnout, abychom odpařili případné zbytky alkoholu. Celé to trvá asi deset minut.

V případě používání několikrát denně bez rychlé údržby doporučuji intenzivní údržbu alespoň jedenkrát za týden, s rychlou údržbou po každém použití postačí intenzivně čistit jednou za měsíc.

Cílová páska

Kapesní přístroj Fenix Pro opět dokazuje, že za relativně málo peněz je možné dělat i hodně muziky. Chuť a množství výparu jsou nadmíru uspokojivé. Nevyměnitelná baterie ale může zkrátit celkovou dobu použitelnosti přístroje.

U konvekčního způsobu nahřívání by též nemělo docházet k tomu, že z náustku stoupá viditelný výpar, i když zrovna neinhalujeme. Naštěstí stačí ucpat náustek palcem či ukazovákem a pak se drahocenné účinné látky přestanou odpařovat do okolí.


Charlie’s Chart

90 bodů ze 100

Srážím 3 body za nevyměnitelnou baterii, tři body za samovolný únik výparu a po jednom bodu za menší rozsah teplot, zastaralý konektor nabíjení, chybějící příslušenství k extrakci a rušivé vibrace.


NázevFENiX PRO
Hmotnost136 g
Rozměry8,4 x 5,2 x 2,5 cm
Typ baterie / napájení / výměna2300 mAh / micro USB / bez možnosti výměny
Doba nabíjení120 minut (5V / 1,5A)
Regulace teploty160–221 °C  po stupních
Bluetooth / aplikace / vibracene / ne / ano
Kondukce / konvekce / kombinacene / ano / ne
Teplota nahřátí při testu190 °C
Čas nahřívání30 vteřin
Doba použití50 minut
Množství / chuť výparuhodně / silný
Riziko spáleníne
Bylinky / extrakty / rosinano / ne / ne
Léčebné / rekreační účelyano / ano
Diskrétnost (1 nejlepší, 5 nejhorší )2
Čištění / plnění (1 nejlepší, 5 nejhorší)1 / 1
Materiál kotlík / tělo / náustekhliník / hliník, plast / sklo
Kvalita zpracovánívysoká, Německo, Čína
Ideální množství náplně0,25 g
Záruka2 roky
Cena k 1. květnu 20203 490 Kč
Výrobcewww.fenixvaporizer.com
Distributor v ČRwww.kvalitnivaporizer.cz
0
luxusní
90100
plusy

vysunovací skleněný náustek

hodně páry

dokonalé čištění

pohodlné plnění

dobře čitelný OLED displej

variabilita nastavení času pro vypnutí

příznivá cena

Mínusy

baterie není vyměnitelná

výpar uniká náustkem, i když nepotahujete

hlučnější vibrace

nedoporučuje se nabíjet a zároveň používat

delší nabíjení (zastaralé USB)

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!