Aktuální článek
Vaporizér v testu 08: Arizer V-Tower 

Vaporizér v testu 08: Arizer V-Tower 

  • Věž ve stínu sopky.

Letos si budeme vyprávět o největších stálicích mezi vaporizéry. Už nyní se můžete těšit na šest hloubkových recenzí přístrojů, které osobně nejčastěji používám a považuji je ze svého hlediska za ty nejlepší. 

Jako první přichází na řadu stolní přístroj V-Tower od kanadské firmy Arizer, který od počátku stojí poněkud stranou, ve stínu mnohem známějšího Volcana. Ve skutečnosti mu ale patří skvělé druhé místo mezi stolními vaporizéry. Dělí se o něj se svým o něco lépe vybaveným sourozencem z rodiny Arizer – Extreme Q. 

V-Tower má úroveň zpracování a kvalitu odpařování podobně vysokou jako Volcano Hybrid, jeho cena je ovšem v tuto chvíli méně než čtvrtinová. Oproti Volcanu nenabízí V-Tower odpařování do balónku, výpar je možné inhalovat pouze přes dlouhou hadičku nebo do místnosti. Vylepšený Extreme Q má dálkové ovládání a je možné z něj odpařovat jak pomocí nafukování balónku, tak přes hadičku, nebo volně do místnosti. Cena Extreme Q dnes dosahuje třetiny ceny stolní sopky Volcano Hybrid.

Máte raději balení, nebo rozbalování?

Dvacet let jsem balila jointy, ale posledních deset let mnohem radši rozbaluji vaporizéry. V krabicích od kanadské firmy Arizer se vždy dočkám preciznosti a u žádného přístroje mi nikdy nic nechybělo. V balení V-Tower nacházím kromě samotného přístroje a napájecí šňůry s adaptérem také přibližně metr dlouhou inhalační hadičku. Ta je vyrobena z vysoce odolného PVC, který má certifikaci pro použití v rámci medicínských přístrojů (kanadský výrobce Kuri Tec).

Při nahřátí na 210 °C pára zhoustla, ale zůstala jemná a až neskutečně chladná.

Hadice je na jedné straně zakončená skleněným náustkem a na druhé je skleněné kolínko se zábrusem, který přesně zapadá do kotlíku z tvrzeného skla. Kotlík je v horní části z venkovní strany potažen silikonem. Díky tomu můžete kotlík z přístroje sundat okamžitě po skončení vaporizace, aniž byste si popálili prsty. Ovšem pozor, jeho spodní strana bude velmi horká, odkládejte jej tedy jedině na nehořlavý povrch. Také nástroj na promíchávání bylin je ze skla. Vzhledem k ruční práci sklářů je v každém balení trochu jiný tvar unikátní barvy. V základní výbavě nechybí ani širší kotlík na odpařování bylin do místnosti, sáček s levandulí a sada náhradních sítek. Samozřejmostí je několikajazyčný návod, ke kterému ještě doporučuji projít si informativní videa od výrobce.

V-Tower zblízka

Kruhová základna z plastu má čtyři protiskluzové nožičky, které ji zároveň zvedají nad úroveň stolu, což umožňuje bezproblémové proudění vzduchu velkým otvorem na spodní straně. Na zadní straně podstavce je zdířka pro připojení napájecího kabelu, na nějž navazuje jeho druhý díl s adaptérem. Celkem má přívodní kabel délku dva a půl metru, takže se ve většině případů obejdete i bez prodlužovačky. 

Zapojení do elektrické sítě indikuje zelená dioda na adaptéru a zároveň modrá dioda na přístroji. V podstavci je pevně zasazen zužující se kovový válec s keramickým topným tělesem uvnitř. Na přední straně válce je umístěna řídicí jednotka s dobře osvětleným menším displejem a se čtyřmi ovládacími tlačítky, umístěnými po jeho stranách. Levé horní slouží pro vstup do menu, levým dolním aktivujete nahřívání a tlačítka napravo poslouží k regulaci teploty nahoru nebo dolů a také na pohyb v menu. Je možné zapnout/vypnout odezvy tlačítek, nastavit automatické vypnutí v rozmezí od třiceti minut až do čtyř hodin a přednastavit jednu teplotu, kterou si bude přístroj pamatovat při příštím zapnutí. 

Nad displejem najdeme tři různě barevné diody, které nám signalizují přívod elektrické energie, aktivaci časovače pro automatické vypnutí a samotné nahřívání přístroje. Těsně pod vrcholem „věže“ je v jejích útrobách ukrytý skleněný výčnělek se zábrusem, shora chráněný sítkem. Na něj nasunete skleněný kotlík s připravenými bylinami, které jsou zhruba v jeho polovině oddělené od nahřívání dalším sítkem. Poslední sítko najdeme ve skleněném kolínku vedoucím do hadice, kterou vdechujeme výpar. Ta se díky přesnému zábrusu snadno otáčí kolem celého přístroje.

Chladicí věž

Klasické rozehřátí přístroje naprázdno a dosažení maximální teploty 260 stupňů trvalo přístroji dvě a půl minuty. Do kotlíku si mezitím připravuji nadrcené byliny, asi čtvrt gramu, aby tvořily na sítku jen tenkou vrstvu. Nastavuji automatické vypnutí nahřívání po půl hodině, vypínám zvuk tlačítek, zbývá už jen nastavení teploty. Začínám na osmdesátce, jak je mým zvykem u takových přístrojů, které tuto možnost nabízí. Nahřáto za úžasných 21 vteřin! 

První nádech a výdech, cítím výraznou a ničím nerušenou chuť terpenů. Při sto deseti stupních poprvé vidím ve výdechu stopy páry, v puse mám ale místo horkého vzduchu jen chladný vítr. Zkouším nastavit teplotu na sto šedesát, nahřáto již za minutu. Chuť se už pomalu vytrácí, ale studené páry ve výdechu přibývá. Nahřátí na 210 stupňů Celsia trvalo po vychladnutí přesně 100 vteřin! Pára zhoustla, ale zůstala jemná a až neskutečně chladná. Nevěřícně sahám na věž, která na sobě zvenčí to vnitřní horko vůbec nedává znát. Zahřáté jsou v tuto chvíli jen kotlík a kolínko, které vede výpar do hadice. 

Foukačka a brnkačka

Nezbytná údržba po každém použití obnáší v případě V-Tower jen prosté vysypání použitých zhnědlých bylin a profouknutí kotlíku. Ten pak zůstává dlouho naprosto čistý a sítko v něm je perfektně průchozí. 

Horký výpar se nepatrně usazuje až ve skleněném kolínku, což se projeví medovým zbarvením skla. Jednou za čas můžete kolínko od hadice oddělit pomocí horké vodní lázně. Extrakt si můžete opatrně nabrat skleněným nástrojem, případně celé kolínko nechat přes noc odstát v alkoholu. Sítko z kolínka stačí po každém použití také jen profouknout, případně o něj párkrát brnknout kartáčkem.

Rozhodování mezi věží a sopkou

V-Tower má výhodu tichého chodu, je mnohem menší a lehčí a má přitom rychlejší nahřívání. Oproti tomu Volcano Hybrid má lepší stabilitu, větší odolnost, dokonalejší extrakci a pohodlnější ovládací prvky. 


Charlieʼs Chart: 

94 bodů ze sta

Srážím 2 body za skleněné díly, 2 body za chybějící možnost vaporizace extraktů a po 1 bodu za drobná tlačítka a malý displej.

 

 

0
luxusní
94100
plusy

viditelnost stavu bylin v průběhu vaporizace

cena

dobře ochlazený výpar

rozsah nastavení teploty

tichý chod

Mínusy

malý displej

drobná ovládací tlačítka

skleněné díly se mohou rozbít

funguje pouze v zásuvce

velký jas diod

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!