Aktuální článek
Vaporizér v testu 10: Xmax Starry 3.0

Vaporizér v testu 10: Xmax Starry 3.0

  • Nerozbitná maličkost!

Xmax Starry používám asi tři roky a v poslední době se stal mým nejčastěji doporučovaným vaporizérem. S oblibou ho půjčuji lidem ze svého okolí, kteří se s vaporizací bylin teprve seznamují, ale i zkušeným uživatelům, kteří hledají malý spolehlivý přístroj za slušnou cenu.

Xmax Starry od TopGreen Technology (Xvape) se mi za tu dobu osvědčil zejména pro svou nerozbitnost, jednoduché ovládání a diskrétnost. Jediné, co bylo potřeba asi po dvou letech používání vyměnit, byla baterie.

„No name“ překvapuje

Na první pohled jsem se kdysi při koupi nechala zmást tehdy neznámou značkou a překvapivě nízkou cenou. Hned na druhý pohled jsem ale zjistila, že tenhle miniaturní vapík má kovové tělo, solidní rozsah nastavitelných teplot a také vyměnitelnou baterii. Tím pádem má vlastně všechno, co osobně považuji při vaporizaci za zásadní.

Netrpělivě jsem tehdy rozbalila malou krabičku, abych v ní našla i vcelku bohaté příslušenství, kde nechybí ani drátěné sítko pro vaporizaci extraktů. Náhradní sady sítek do náustku i do komory se můžou vždy hodit, stejně tak přijdou vhod dvě pomůcky na plnění či pěchování a kartáček na základní údržbu. Jen nabíjecí kabel mikro USB si však musíte připojit do vlastní nabíječky nebo přímo do PC.

Kapesní rychlík

Po vybalení z krabičky se může snadno stát, že si vaporizér spletete se zapalovačem. Jedná se o nejmenší přístroj s vyměnitelnou baterií (standard 18650). Díky této baterii je Xmax Starry těžší a rozhodně i robustnější než například G Pen Dash. Zároveň je ale jen o trochu větší než DaVinci Micro, který má baterii poloviční velikosti a postrádá displej.

Přestože jsou u Xmax Starry rozměry stlačeny na úplné minimum, zvládá nahřívání na 190 stupňů za méně než třicet vteřin! Teplotu i čas do automatického vypnutí si můžete kontrolovat na OLED displeji, který je umístěný na boku. Nad displejem se nachází jedno větší tlačítko pro zapnutí a vypnutí, pod displejem jsou pak dvě menší tlačítka regulace teploty. Pod nimi najdeme zdířku pro mikro USB.

Horní díl s náustkem je k oválné komoře vaporizéru přitahován silnými magnety, dvířka prostoru pro baterii v dolní části dostaly kovový zámek i pant. Pod náustkem na širších stranách přístroje pak najdeme dvě řady drobných otvorů pro cirkulaci vzduchu.

Přestože jsou rozměry stlačeny na úplné minimum, zvládá nahřívání na 190 stupňů za méně než 30 vteřin!

Náustek na jedničku

Náustek je jedním z nejdůležitějších dílů, protože chladí výpar a zároveň pomocí sítka brání vdechnutí drobných částic z nadrcených bylin. Designérům z Kalifornie a výrobcům z čínského Shenzenu se v tomto případě rozhodně povedlo obojí. Otočný náustek je zirkonový a dostatečně dlouhý, takže výpar už vdechujete příjemně ochlazený. Od komory s bylinami je náustek oddělený dobře těsnící silikonovou vložkou, která se pyšní hned dvěma sítky. Ty propustí do náustku jen čistý výpar.

Žádný z dílů náustku nezanechává ve výparu pachuť, jako vždy ale doporučuji nechat před prvním použitím každý vaporizér zahřát několikrát naprázdno. Při sestavování jednotlivých dílů se ve výrobě používají lubrikanty, což by se na začátku mohlo projevit právě v chuti.

Plníme a rozjíždíme

Do kotlíku se vejde skutečná nálož, a protože se jedná o kondukční nahřívání, nebojte se v něm byliny trochu udusat. Chci si opravdu vychutnat také terpeny, takže začínám na nejnižší možné teplotě, která je v případě Xmax Starry rovna 100 stupňům Celsia. Výpar je tady studený, velmi jemný a zatím neviditelný. Po minutce dvou zvedám na 120 stupňů, výpar je velmi jemný a lehce viditelný. První pětiminutovou seanci uzavírám na 155 stupních, kdy už je výpar o dost silnější a oblaka páry dobře patrná. Přístroj se zvenčí pořádně nestihl ani zahřát, jen dá vibrací najevo, že už uplynulo prvních pět minut, a vypíná automaticky nahřívání.

Kdo rád vaporizuje v delších úsecích, může si tuto hodnotu zdvojnásobit. Já si dám chvilku pauzu na rozpoznání příjemných účinků a vrhám se na druhou pětiminutovku. Zahajuji na 175 stupních, výpar stále chladivý, ale už vyfukuji hustá oblaka. Zvedám teplotu na 190 stupňů, kde je už výpar teplý, ale v krku neškrábe. Oblaka vyfukované páry ještě víc houstnou a po chvíli mi vibrace oznámí, že je druhá pětiminutovka za námi.

Křest bez ohně

Protože dělám test, jdu se podívat do kotlíku na barvu bylinek. Ty už lehce zhnědly, ale po promíchání vidím i kousky zelené barvy. Jdu teda do třetí pětiminutovky! Nahřívám na 205 stupňů, výpar je teplejší, lehounce už škrábe v krku, ale stále dává až neuvěřitelná oblaka páry.

Rozhoduji se otestovat i maximální teplotu tohoto přístroje, která dosahuje až 240 stupňů. Je určena spíš pro extrakty, ale zajímá mě, jestli při ní bude kytka v ohrožení. Výpar je ještě snesitelně horký, chuť je už drsná, lehce do kysela, ale nijak tragicky neškrábe, jen po chvíli cítím pořádné sucho v krku. Přístroj zavibruje a vypíná se. Po patnácti minutách vaporizace je Xmax Starry i zvenku docela horký, ale nedělá mi problémy jej udržet v ruce.

Vysypu bylinu a ochutnávám schválně ty nejtmavší vypražené kousky květů, které mi pořád ještě chutnají po mangu, a ne po popelu. Takže dobrá zpráva: i takhle levný přístroj může mít kvalitní termostat a bylinky se tím pádem nespálí.

Extra důležitá poznámka k extraktům

Možnost inhalovat extrakty a izoláty pomocí vaporizérů velmi vítám. Přibývají ale dotazy na volně prodejné CBD oleje a jejich použití ve vaporizéru. To bohužel není možné, není to ani efektivní, a navíc hrozí poškození přístroje. Vložka ze spletených drátků, která je určená na vaporizaci extraktů, je totiž schopná zadržet pouze kapku velmi hustého koncentrátu, ale nikoli oleje, ve kterém je extrakt namíchán. Znamená to, že pro použití ve vaporizéru musíte mít k dispozici samotný extrakt, vylisovaný rosin nebo izolát.

Zážitek je to zejména u rosinu až neskutečný, díky gejzíru terpenů, které jsou v něm obsaženy. Mně v testu u Xmax Starry stačila jediná kapka po dobu asi tří minut při teplotě 240 stupňů. Výpar šel krásně vidět a rosin se kompletně odpařil. Vaporizace extraktů je vhodná při zvýšeném dávkování, kdy potřebujete v jednom nádechu inhalovat desítky miligramů účinných látek. Může to pomoci v případě bolestí, křečí nebo při epileptických záchvatech. V případě chronických bolestí nebo akutního stavu je možné celý proces několikrát opakovat, až do úlevy.

První na cílové pásce

Xmax Starry je vaporizér malý, výkonný a díky vyměnitelné baterii má prodlouženou životnost. Navíc funguje bez poruchy více než tři roky, a to i přesto, že za tu dobu prošel mnoha rukama. Když porovnám jeho cenu s jinými kapesními přístroji, vychází mi v současnosti jako jeden z nejvhodnějších ke koupi.


Charlieʼs Chart:

98 bodů ze 100

Srážím 1 bod za absenci nabíjecího adaptéru a 1 bod za rušivé vibrace.


Název

XMAX Starry 3.0

Hmotnost131 g
Rozměry11 x 3,5 x 2,4 cm
Typ baterie / napájení / výměna2600 mAh / micro USB / vyměnitelná
Doba nabíjení120 minut
Regulace teploty100–240 °C po stupních
Bluetooth / aplikace / vibracene / ne / ano
Kondukce / konvekce / kombinaceano / ne / ne
Teplota nahřátí při testu190 °C a 240 °C
Čas nahřívání25 a 35 vteřin
Doba použití60 minut
Množství / chuť výparuhodně / silný
Riziko spáleníne
Bylinky / extrakty / rosinano / ano / ano
Léčebné / rekreační účelyne / ano
Diskrétnost (1 nejlepší, 5 nejhorší)1
Čištění / plnění (1 nejlepší, 5 nejhorší)2 / 1
Materiál kotlík / tělo / náustekkeramika / hliník / zirkon
Kvalita zpracovánívysoká, Čína
Ideální množství náplně0, 25 g
Záruka2 roky
Cena v ČR k 1. květnu 20212 190 Kč
Výrobcewww.topgreen-tech.com
0
luxusní
98100
plusy

malé kovové tělo

nastavitelná teplota

nízká cena

vyměnitelná baterie

Mínusy

hlučnější vibrace

chybí nabíječka

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!