Aktuální článek
Vaporizér v testu 11: Mighty

Vaporizér v testu 11: Mighty

  • Praktický velikán.

Mighty je mocný nástroj v kategorii přenosných vaporizérů napájených baterií. Výrobce rád používá i termín kapesní velikost, ale mně osobně se do žádné kapsy nevejde, takže o diskrétnosti nemůže být v případě Mightyho řeč. Rozhodně není ani žádné peříčko, jeho váha dvojnásobně převyšuje běžné přenosné vaporizéry. Výrobce ale ví, co dělá: kvalitou odpařování bylin se tenhle obr téměř vyrovná svému stolnímu bráškovi Volcanu a výdrží baterií pak překoná skoro všechny své kolegy.

Vzhled Mighty je rozhodně podřízen praktické stránce. Černé zaoblené boky z plastu jsou vyplněné dvěma bateriemi. Mezi nimi najdeme nahřívací element zakončený komorou s dobrou cirkulací vzduchu, který ochlazuje výpar. Ten pak prochází ještě poměrně složitým otočným náustkem, kde teplota výparu dále klesá. Horkost výparu ale ani na povrchu Mightyho díky žebrovanému povrchu vůbec nepocítíte.

Bohatá výbavička

V základním balení najdete široké příslušenství. Kromě návodu k použití, nabíjecího adaptéru s kabelem, značkové drtičky a speciální násypky obsahuje krabička také čisticí štěteček, dávkovací kovovou kapsli, drátkovou podložku k vaporizaci extraktů a sadu náhradních těsnění i sítek. Zajímavostí je plastové dusátko či párátko umístěné přímo v přístroji, které po vysunutí a otočení může fungovat také jako stojánek. Dokoupit je možné též pevnější stojánek, adaptér na bong, skleněný nebo titanový náustek či vzduchotěsný přívěsek na klíče, do kterého můžete umístit až čtyři dávkovací kapsle.

Pokud vaporizujete často doma, můžete využít stálého připojení na napájení, čímž obejdete použití baterií a prodloužíte si významně jejich životnost.

Ovládací prvky

V dolní části přístroje se na čelní straně nachází opravdu velký displej, který má po stranách rozměrná tlačítka regulace teploty s příjemně měkkou odezvou. Na displeji vidíme teplotu aktuální a teplotu nastavenou uživatelem, a také stav baterie. V okamžiku zapnutí oranžovým tlačítkem na levém boku se Mighty začne automaticky nahřívat na teplotu naposledy nastavenou. 

Pod tlačítkem je ještě vstup pro kabel nabíječky, který využívá poněkud zastaralý DC konektor. Přesto je možné přístroj i s úplně vybitou baterií používat současně při nabíjení. Vzhledem k tomu, že baterie jsou integrované, je to dobrá zpráva, protože přístroj bude fungovat i po skončení jejich životnosti alespoň při zapojení do elektřiny. Pokud vaporizujete často doma, můžete využít stálého připojení na napájení, čímž obejdete použití baterií a prodloužíte si významně jejich životnost.

Výdrž a nabíjení

Mezi nejdůležitější parametry přenosných vaporizérů patří právě výdrž baterií a doba nutná pro jejich nabíjení. V případě Mighty si sice počkáte až dvě hodiny, můžete se však těšit na to, že baterie budou mít dlouhou výdrž. Obě baterie pracují současně na dosažení teploty i na jejím udržování, přičemž vydrží až na devět náplní. 

Takto dlouhá doba je možná i díky funkci, která šetří baterie a vypíná přístroj už po 60 vteřinách nečinnosti, což je oznámeno vibrací. Přístroj dvakrát krátce zavibruje také při dosažení nastavené teploty, takže není potřeba kontrolovat stav na displeji a můžete bez váhání vaporizovat. 

V případě, že se vám Mighty zalíbil, mrkněte i na jeho novější verzi s názvem Mighty Plus, která přináší vylepšení v podobě rychlejšího nabíjení přes USB-C konektor a také rychlejší nahřívání.

Prémiová chuťovka 

Díky kombinaci důsledně ochlazeného výparu, nekolísající teploty v kotlíku a rovnováhy hybridního nahřívání dosahuje Mighty vysoké úrovně extrakce. V dokonalé souhře se špičkovou elektronikou a silnými bateriemi umožňuje vytěžit z bylin naprosté maximum tou nejšetrnější cestou. Tím, že je hustý výpar dobře ochlazen, nedochází k podráždění hrtanu, takže je možné bez obav a naplno inhalovat. Přesné nastavení teploty umožní vychutnávat si postupně jednotlivé terpeny a účinné látky. Použité materiály jsou certifikované na medicínské úrovni a nezanechávají ve výparu žádnou pachuť.

Údržba denní

Po každém použití doporučuji použít přiložený štěteček a po krátkém vychladnutí vymést komoru i sítko v náustku od zbytků bylin. Někdy stačí jen fouknout, ale zejména místa kolem těsnění se mohou časem zanášet a zmenšovat tak svou přilnavost, která je rozhodující pro dobrou cirkulaci vzduchu. Opatrně také s různým poklepáváním na ještě horké části, plast je při změnách teplot poměrně křehký.

Údržba týdenní a měsíční

Pokud vaporizujete několikrát denně, určitě bude potřeba vyčistit horní otočnou část náustku alespoň jednou týdně alkoholem. Doporučuji také sítko v náustku vyměnit za jemnější, které najdete v náhradních dílech. Do náustku bude vnikat minimum hrubých částic a při čištění jeho vnitřní části získáte čistý extrakt. Jedenkrát za měsíc pak rozeberte celý náustek, silikonové těsnění vyčistěte ubrouskem namočeným v alkoholu a veškeré další plastové části můžete v alkoholu namočit i přes noc. 

Přesné nastavení teploty umožní vychutnávat si postupně jednotlivé terpeny a účinné látky.

Cena a záruka 

Vaporizéry od Storz und Bickel patří dlouhodobě k těm nejlepším. Mighty a Volcano se vyrábějí i ve variantě Medic, díky čemuž jsou dnes oficiálně používány ve zdravotnických zařízeních. V Praze již funguje i mobilní hospic, který přístroj v případě potřeby zapůjčí. 

Za vysokou kvalitu zaplatíme také poměrně vysokou cenu, ale v době, kdy stojí mobil třikrát až pětkrát tolik, je vlastně otázkou, co je opravdu vysoká cena. Zdraví koupit nejde, ale každého by potěšila alespoň delší záruka od výrobce, která je u přístrojů v podobné cenové kategorii častým benefitem. 

Návratnost

V mém případě byla investice do mého prvního vaporizéru to nejlepší, co jsem před více než deseti lety mohla udělat. Zbavila jsem se díky vaporizéru nikotinové závislosti a ušetřila peníze za papírky, filtry a tabák, což činí k dnešnímu dni přes sto tisíc korun! Pokud tedy toužíte po vysoké kvalitě výparu, nevadí vám velikost vaporizéru, vyhovuje vám jednoduché ovládání bez nutnosti používat aplikace, je v naprostém pořádku investovat vyšší částku do jednoho z těch nejlepších kousků na trhu.

Srážím 2 body za integrované baterie, 1 bod za ztrátu diskrétnosti, 1 bod za náročnější údržbu a 1 bod za vysokou cenu bez prodloužené záruky.

0
luxusní
95100
plusy

kvalita extrakce

chuť a množství výparu

dávkovací kapsle

Mínusy

integrované baterie

vysoká cena

složitější údržba

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!