Aktuální článek
Vaporizér v testu: Odin 2

Vaporizér v testu: Odin 2

  • Testujeme novinky mezi vaporizéry. Dnes druhá generace cenově příznivého přístroje.

Ve čtvrtém díle našeho seriálu otestuji kapesní vaporizér Odin 2 z dílny firmy Top Bond. Tento poměrně mladý výrobce přichází na trh již poněkolikáté s přístrojem opět o něco levnějším. Jeho předchozí modely s názvem Odin a Novae se přitom vyznačovaly nejen příznivou cenou, ale také jednoduchostí ovládání a dostatečným výkonem. Pojďme se nyní podívat, jak v testu obstojí Odin druhé generace.

Strohý vzhled i funkce

Po vybalení z černé papírové krabice zjišťuji, že Odin 2 vypadá podobně jako v první verzi. Jeho hranaté tělo připomíná malou krabičku od cigaret. Místo pogumovaného plastu ale u „dvojky“ najdeme převážně hliníkový povrch, na bocích vytvarovaný do žebrovaného chlazení.

Na horní straně zůstal zachován skleněný náustek. Oproti první verzi je prodloužený a opatřený dvojitým těsněním, má také větší kovový chladič zakončený spodním jemným sítkem. Po odšroubování náustku se odkryje asi dva centimetry hluboká komora s hliníkovým povrchem.

Použití vaporizéru společně s chladícím zařízením typu bong je stále oblíbenější, protože takto ochlazený výpar dráždí v krku jen minimálně.

Na spodní straně vaporizéru se nachází devět kulatých průduchů pro cirkulaci vzduchu a zdířka pro nabíjení (USB mikro). V dolní části přední strany je umístěna dotyková část se třemi ovladači a OLED displejem. Na něm můžete kontrolovat veškeré funkce přístroje, tedy kdy vaporizér nahřívá, na jakou teplotu a jaký je stav jeho interní baterie.

Příslušenství a časově omezená nabídka

Běžný obsah příslušenství je poměrně skromný, ale dostačující. Nabíjecí USB kabel, čistítko, kartáček a tři sítka rozhodně vystačí na několik měsíců používání. V tuto chvíli se ale Odin 2 nabízí nejen za příznivou cenu, ale i s naprosto mimořádným balíčkem navíc. Chtělo by se říct, že takovou výbavičku by si zasloužil každý vaporizér, aby člověk nemusel náhradní díly už nikdy shánět. Obdržíte totiž celkem 30 náhradních sítek, 6 skleněných náustků a dva adaptéry na skleněné bongy.

Použití vaporizéru společně s chladícím zařízením typu bong je totiž stále oblíbenější, protože takto ochlazený výpar dráždí v krku jen minimálně a umožňuje tak větší dávkování, pokud pacient trpí silnými bolestmi.

Žhavíme Odina

Po nezbytném procesu prvního nabití baterie už se nemohu dočkat pořádné ochutnávky. Jako vždy u nových přístrojů, i Odina 2 ještě naplno nažhavím párkrát bez náplně, aby se zbavil případného zápachu z lubrikantů použitých při kompletaci v továrně. Zároveň si přečtu stručný návod a osvojím si ovládání. Podržením obou znamének změním jednotky teploty na Celsia.

Díky možnosti přesného nastavení teploty a jejím minimálním výkyvům v komoře lze efektivně odpařovat účinné látky.

Odin 2 nemá klasická tlačítka, reaguje na pouhý dotek, takže se při mačkání neozývá ani žádný zvuk. Po třech rychlých dotecích v místě hlavního vypínače se ihned rozsvítí displej. Pro ovládání teploty po stupních pak stačí lehký dotek v místě znamének plus nebo minus, při delším přidržení se nastavení teploty mění velmi rychle nahoru nebo dolů. Pak konečně vkládám do kotlíku Odina 2 první bylinky.

Odin 2 a bezchybná vaporizace bylin

Přístroj má čistě konvekční nahřívání, což znamená, že bylinky jsou na danou teplotu ohřáté pouze horkým vzduchem proudícím přes kotlík . Odpovídají tomu i poměrně velké otvory pro vzduch na spodní straně přístroje. Překvapivý je pro mě proto možná zbytečně velký odpor při vtahování vzduchu. Díky tomu je ale uživatel nasměrován spíše k delším nádechům, které pak v průběhu vaporizace jen minimálně ovlivní teplotu. Ta zůstává v komoře poměrně stabilní, což může přinést velkou úsporu energie, která je u kapesních přístrojů důležitá.

Výborná chuť terpenů se projeví už kolem 100 stupňů. První viditelné výpary účinných látek vidím kolem teploty 160 stupňů. Hustota výparu a intenzita chuti je patrná při každém zvýšení teploty. Kolem 200 stupňů už je vdechovaný výpar hodně ohřátý, ale v krku mě nedráždil ani při 220 stupních, což je maximum Odina 2. (Zde ale musím podotknout, že hodnoty se mohou lišit v závislosti na použitém vzorku bylin.)

Tělo vaporizéru je po několika minutách horké, ale stále se dá normálně držet v ruce. Odin 2 se umí na jakoukoli provozní teplotu zahřát do minuty a po pěti minutách provozu se sám vypne.

Jdeme do finále

Po přibližně deseti minutách vaporizace a vysypání obsahu komory s potěšením zjišťuji, že jsou bylinky všude rovnoměrně hnědé. I když se určitě vlivem horkého vzduchu zahřívá i samotná komora, nedochází na její spodní straně k výrazně silnějšímu nahřátí než v její horní části. Možnost přesného nastavení teploty a její minimální výkyvy v komoře tak umožňují v Odinovi 2 efektivně odpařovat účinné látky z konopí.

Při vaporizaci se mi ale několikrát povedlo nechtěně se dotknout některého z tlačítek a změnit si tím nastavenou teplotu. Vaporizér přitom nevydá žádnou zpětnou vazbu, takže to zjistíte až pohledem na displej. Pro někoho může být také obtížné zapnout a ovládat přístroj ve tmě, protože tlačítka nejdou nahmatat, ani nejsou podsvícená. Pokud se s tím vyrovnáte, mohu přístroj doporučit každému, kdo chce začít kvalitně vaporizovat, ale za co nejméně peněz. Největším nedostatkem bude baterie bez možnosti výměny, ta ale bude vyvážená efektivním výkonem Odina 2 a zároveň minimální potřebou čištění.


Charlie’s chart: 90 bodů

Srážím 3 body za nevyměnitelnou baterii, 2 body za nedokonalá tlačítka a po jednom bodu za hliníkovou komoru, za větší odpor sání, za lehkou nadváhu, za průměrnou výdrž a za zastaralé nabíjení.

0
luxusní
90100
plusy

příznivá cena

jednoduché ovládání

široké nastavení teplot

bezproblémová vaporizace celých palic bez drcení

rychlé nahřívání

snadná údržba

Mínusy

baterie není vyměnitelná

nepodsvícená tlačítka bez zpětné vazby

příliš citlivá dotyková tlačítka

dlouhé nabíjení

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!