Aktuální článek
Vaporizér v testu No. 2: Crafty+

Vaporizér v testu No. 2: Crafty+

  • V druhém díle našeho nového seriálu se zaměříme na přístroj s názvem Crafty+.

Jedná se o vylepšený model kapesního vaporizéru, který německá firma Storz & Bickel (S&B) představila v roce 2014. Byl to jejich první pokus v kategorii kapesních přístrojů a všichni měli velká očekávání, protože jejich stolní Volcano proslulo vysokou kvalitou a efektivitou.

První Crafty však moc velkou díru do světa neudělal. Chutnal sice báječně, ale měl slabou výdrž a nabídl pouhé dvě přednastavené teploty. Samotné Volcano se od roku 2000 postupně proměňovalo od analogového přes digitální až k nejnovějšímu modelu s názvem Hybrid. Jakým vývojem tedy prošel za pět let Crafty?

Obsah až nečekaný

Crafty+ přichází oděný v poněkud skromném kabátě. Krabička je velikostí podobná menším mobilním telefonům. Zdá se, že kvůli úsporám je nový uživatel ochuzen o standardní výbavu, která doposud nechyběla u žádného přístroje této značky. Postrádám plastovou drtičku i originální plnicí pomůcku. Jistě nebyly u všech oblíbené, rozhodně ale usnadňovaly okamžité použití přístroje. I naprostý laik si díky nim mohl bylinky okamžitě nadrtit a pomocí trychtýře je bez nehody vložit do kotlíku. Po skončení vaporizace stačilo horké části omést štětečkem. Ani ten ale v balení u Crafty+ nenajdete.

K nabíjení je dodán pouze kabel, nikoli nabíječka. Podrobný návod v podobě obvyklé tlusté knížečky také vynechali. V krabičce se nachází jen zkrácený návod k použití a bezpečnostní informace. Kromě toho je tam ještě pytlíček, který obsahuje několik náhradních sítek, dvě drátkové podložky k vaporizaci extraktů a náhradní silikonové těsnění do náustku.

Nakonec přeci jen nacházím jedno plus, a to v podobě malé hliníkové kapsle určené pro přesné dávkování. Lze ji použít také jako náhradní náplň, kterou si můžete vzít s sebou do kapsy.

Sympaťák z PEEK

PEEK je zkratka pro polyetherketon, speciální plast určený k bezpečnému použití při vysokých teplotách. Z PEEK je vyroben horní odnímatelný chladič s otočným náustkem. Ten můžeme rozebrat a kdykoli jej vyčistit tak, že ho propláchneme v silnějším alkoholu. Pod ním se nachází plnicí komora, která má keramický okraj a hliníkový obvod, doplněný jemným sítkem proti vniknutí bylinek do níže umístěného nahřívacího tělesa.

Na spodní straně žebrovaného válce nahřívání je oranžové tlačítko pro ovládání, doplněné dvěma podlouhlými LED diodami. Ty umí signalizovat jak stav baterie, tak i nahřívání, jehož dosaženou úroveň potvrdí ještě vibrace. Tři přednastavené teploty rozpoznáte podle odstupňované rychlosti blikání LED. Na druhé straně je k základně připojen druhý, o něco užší válec, který skrývá pevně zabudovanou baterii. Na její spodní straně je zasunutý drobný nástroj na údržbu, který zároveň šikovně kryje vstup pro mikro USB kabel.

Na spodku přístroje nacházím také štítek výrobce s nezbytnými údaji pro nabíjení a sériové číslo pro připojení k mobilní aplikaci pomocí Bluetooth. Navenek se černé tělo liší od svého předchůdce jen novým zvýrazněným logem v oranžové barvě na boku.

Hutný výpar, skvělá chuť

Beru vaporizér do ruky a jediným podržením tlačítka aktivuji zapnutí a nahřívání na první ze tří teplot. Mezitím pootočím chladicí jednotku do pravého úhlu a odklopím ji. Pod ní se nachází poměrně velký kotlík. Vložím do něj dvě tři smítka bylinky na podložce – stejně dobře bych ale mohla komoru naplnit předem nachystanou drtí až po okraj.

Po uzavření komory okamžitě ochutnávám. Vtahuji do sebe směsici vůní a pak už mi vibrací dá přístroj najevo, že je nahřátý. Vzápětí to cítím i v množství vdechnutého výparu, který se hojně tvoří už při teplotách od 180 stupňů. Crafty+ umožňuje cirkulaci vzduchu až v množství 10 litrů za minutu, díky čemuž je výpar bohatý a účinné látky jsou v něm dobře ochlazené.

Vaporizace extraktů

Pomocí zmíněné podložky z jemných drátků můžeme v Crafty+ po kapkách inhalovat i extrakty. V takovém případě se doporučuje využít nejvyšší teplotu, která je nastavená na 210 stupňů. Pokud zrovna nevdechuji, zakrývám otvor náustku, abych výpar udržela uvnitř přístroje až do dalšího nádechu. Jedna kapka se kompletně odpaří přibližně za dvě minuty. Terpeny většinou cítím jen v prvním nádechu, ale nenechávám se zmást, protože kanabinoidy jsou látky bez vůně.

Účinek extraktu bude záviset na jeho kvalitě a na kvalitě bylin, ze kterých byl vyroben. Začátečníkům a lidem s nízkou tolerancí se doporučuje dávkovat extrakty po jediné kapce a s odstupem alespoň 30 minut. Jediná kapka kvalitního extraktu může totiž obsahovat stejné množství účinných látek jako plný kotlík bylin.

Teplota a výdrž

Délka jedné seance je závislá na množství bylin v kotlíku a stylu, jakým vaporizujeme. Někdo má rád dlouhé a pozvolné nádechy, jiný krátké a intenzivní. Já osobně inhaluji velmi pozvolna. Jednu plnou komoru mám rozdělenou nejméně na tři vaporizační cykly, během kterých postupně zvyšuji teplotu (po dvou minutách se přístroj automaticky vypíná). Při nejnižší teplotě a občasném využití aplikace Bluetooth mi vydržela baterie až 40 minut. Při střídání všech tří přednastavených teplot bylo potřeba nabíjet po 30 minutách. Nejvyšší[B2]  teplotu bych doporučila zejména lidem, kteří dříve konopí kouřili a rádi by při vaporizaci dosáhli co nejpodobnějšího efektu.

Crafty+ a jeho plusy

Crafty+ má o jednu přednastavenou teplotu více. To je podstatné vylepšení zejména pro uživatele, kteří z nějakého důvodu nemohou či nechtějí využívat aplikaci Bluetooth umožňující plynulé zvyšování po jednotlivých stupních. Zároveň se uvnitř „pluska“ nachází lépe vyladěné nahřívání, které je nyní přibližně o 20 procent rychlejší. Do třetice všeho dobrého se výrobci povedlo vylepšit také množství cyklů na jedno nabití baterie. To se z tragických dvou až čtyř u původní verze Crafty posunulo směrem k 15- až 20dvouminutovým cyklům u Crafty+. Tato čísla jsou jen přibližná, protože záleží na způsobu používání přístroje. Při častějším nastavení vyšších teplot nebo při stálém zapnutí aplikace Bluetooth se množství cyklů o něco sníží.

Trable s aplikací

Připojení Crafty+ k aplikaci v prostředí Androidu se mi zdařilo jen pomocí staršího telefonu. Nový model telefonu s operačním systémem Pie se k vaporizéru nedokázal připojit. Ani mobil běžící na Oreu se s aplikací nespojí vždy na první pokus a propojení se mi v průběhu vaporizace často nepodařilo udržet do konce. Proto jsem od používání aplikace v podstatě ustoupila a při testování jsem využívala jen tři teploty přednastavené výrobcem.

Vaporizace a iOS

Pokud jste si nestáhli vaporizační aplikaci z iStore před listopadem 2019, máte bohužel smůlu. Firma Apple totiž veškeré aplikace týkající se vaporizace ze svého obchodu vymazala, včetně aplikace od S&B. K tomuto nemilému opatření došlo v důsledku změn zákonů v Severní Americe, které měly za cíl omezit dostupnost e-cigaret. K tomu se později přidaly zprávy o několika desítkách úmrtí na plicní onemocnění způsobené cartridgemi z černého trhu, které obsahovaly syntetický acetát vitamínu E, levné zahušťovadlo, jež je při inhalaci silně toxické. Bohužel si to kvůli zmatení pojmů „odskákaly“ i běžné vaporizéry na suché byliny, ačkoli jsou prokazatelně zdravější než jakékoli kuřácké potřeby.

Plnění a čištění

Pro pohodlné plnění si můžeme vaporizér postavit na stůl a využít přehnutý papír jako násypku. Část bylinek i tak skončí občas v drážce kolem kotlíku, což může komplikovat nasazení chladiče s náustkem zpět na tělo přístroje. Můžeme použít malou lžičku nebo miniaturní trychtýř, který už možná vlastníme z jiného přístroje od S&B.

Pro běžnou údržbu je dostačující pravidelné vymetání komory a sítka náustku po každém použití. Podle četnosti použití bude potřeba i občas rozložit chladicí komoru s náustkem a propláchnout ji v silném alkoholu. Na otevření zámku náustku i jeho následné vrácení je potřeba vyvinout trochu více síly. Poněkud tvrdý chod má ale na druhou stranu tu výhodu, že se tyto dva díly od sebe náhodně neoddělí a nedojde k jejich ztrátě. Při šetrném zacházení a pravidelném čištění vydrží dodaná sítka běžně i rok.

Mít či nemít Crafty+

Vaporizéry bez možnosti přesného nastavení a kontroly teploty na displeji mi většinou nevyhovují. Jenže u Crafty+ asi udělám poprvé výjimku. Zdá se, že kontrolka termostatu v něm pracuje s velikou přesností, a tak je výpar mimořádně kvalitní na všech třech úrovních teplot. Najednou přestávám mít důvod to nepřetržitě hlídat jako u jiných přístrojů. A zjišťuji, že ten stav bez kontroly mi dělá hodně dobře. Kdyby byly na Crafty+ diody menší a míň zářily, byla bych ještě víc v pohodě. Zároveň nerada doporučuji nákup přístroje bez možnosti výměny baterie, ale díky velmi dobré chuti a hustotě výparu bych i tuto nevýhodu Crafty+ skoro odpustila. Pokud vás tedy netrápí útrata nějaké té koruny navíc ani představa, že možná přístroj po pár letech vyhodíte, protože výměna baterie je možná jen u výrobce, směle do toho. Získáte jeden z nejúčinnějších kapesních kousků současnosti!

Charlie’s Chart:

Srážím 3 body za baterii bez možnosti výměny uživatelem, 2 body za omezenou regulaci teploty, 2 body za vysokou cenu, 1 bod za nedostatky v příslušenství, 1 bod za chybějící displej, 1 bod za problémy s aplikací a 1 bod za extrémně pevný zámek náustku v chladiči.

0
Super
89100
plusy

silná chuť a množství výparu

efektivně odpařuje sušinu i extrakty

přesná dávkovací kapsle

certifikovaný plast a kov

dobré chlazení výparu i těla přístroje

Mínusy

omezené příslušenství

baterii nelze uživatelsky měnit

vyšší cena

delší doba nahřívání

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!