Aktuální článek
Vaporizér v testu 09: Boundless Tera

Vaporizér v testu 09: Boundless Tera

  • Testovali jsme třetí generaci luxusního vaporizéru Boundless Tera.

Do šestice mých osobních favoritů se během posledních let probojoval i přenosný vaporizér Boundless Tera. Ten se kromě dvojité baterie pyšní také přepínačem na extra vysokou teplotu, při které se lépe odpařují bylinné extrakty. Zároveň je tento přístroj o něco menší a téměř o polovinu levnější než podobně vybavený vaporizér Mighty od značky Volcano.

Když mi Tera přistála na stole, připomínala mi trochu ruční granát. Váhou i velikostí je na kapesní vapík poněkud rozměrnější, takže ji řadím spíš mezi vapíky snadno přenositelné, například v batohu. Objemná, ale chytře vyřešená je i její krabice, která se rozevírá na dvě části, podobně jako kniha. V případě Tery má ale velikost své důvody a její výkon i funkčnost rozhodně předčily můj první dojem.

Ani milimetr nazmar

Ergonomicky tvarované a pogumované tělo vcelku dobře padne i do menší ruky, podobně jako joystick, jen mnohem těžší. Hlavní tlačítko nacházím intuitivně, přesně v místě, kde by ukazováček mačkal spoušť. Po obou stranách jsou tlačítka regulace teploty, která zároveň asistují i při nastavení dalších funkcí. Dobře viditelný OLED display obsadil téměř celou polovinu horní strany přístroje, o kterou se dělí s otočným náustkem. Ten je na místě přidržován hodně silným magnetem. Podobným magnetem je pojištěn i boční kovový kryt s nápisem TERA. Pod ním jsou umístěné dvě Li-Ion baterie typu 18650, které zajišťují dostatek energie pro mimořádný výkon. Na spodní straně Tery jsou umístěné průduchy, kterými je možné ovlivnit množství nasávaného vzduchu. Vstup pro nabíjecí kabel je na boční stěně ve spodní části.

Mimořádná i trochu ochuzená výbavička

Mezi náhradními díly potěší druhý skleněný náustek k přímé inhalaci a ocelová redukce pro vodní bongy se zakončením o rozměru 10–18 milimetrů. Nechybí ani nástroj na čištění nebo vkládání extraktu, plochý kabel s mikro USB koncovkou a podrobný návod. Minusem je absence nabíjecího adaptéru, ale těch máme všichni doma asi už stejně hromadu.

Boundless přidal také slušnou zásobu sítek. Největší průměr sítka se vkládá na dno kotlíku, menší patří do spodní části náustku a třetí, spletené z mnoha drátků, je určeno k bezpečnému odpařování extraktů.

Oproti jiným kapesním či přenosným přístrojům umí Tera odpařovat extrakty při teplotě 260 °C.

Zacíleno na nejlepší výkon a chuť

Boundless Tera se vyrábí již ve třetí generaci. V průběhu času byl nahřívací element zcela očištěn od silikonových pásek a těsnění. Vdechovaný horký vzduch tedy přijde do styku pouze s nezávadnou keramikou a s nerezovou ocelí. Konvekční nahřívání šetří baterii i byliny, které se odpařují jen v okamžiku nádechu, když jimi začne procházet horký vzduch. Po základním nabití dodaných baterií a opakovaném nahřátí naprázdno už nic nebrání prvnímu testování naostro.

Byliny v páře

Zapnutí přístroje funguje přes rychlý pětiklik, samotné nahřívání aktivuji opětovným podržením stejného tlačítka. Z širokého nastavení teplot si jako vždy vybírám tu nejnižší, v mém případě tedy 40 stupňů, pro vychutnání těch nejjemnějších terpenů. Po minutě zvyšuji teplotu na 80 stupňů, což přináší mnohem plnější chuť a první náznaky páry. Každou další minutu si za postupného zvyšování teploty užívám víc a víc páry, které jsou při 200 stupních už doslova oblaka. V tuto chvíli se již vytratila chuť, ale pomalu začínají nastupovat účinky kanabinoidů, kterých je ve stále zelené nadrcené kytce dostatek. Po dalších pěti minutách nastavuji maximum 220 stupňů pro získání všech zbytků účinných látek. Promícháním bylin v kotlíku se ujistím, že jsou všude stejně hnědé, tedy rovnoměrně odpařené.

Slušná výdrž

Tera si zapamatuje poslední nastavenou teplotu i po automatickém vypnutí nahřívání za pět minut nečinnosti, kdy přístroj zůstane v pohotovostním režimu. Pro opětovné nahřátí postačí déle podržet hlavní tlačítko. Tímto způsobem jsem na jedno nabití baterií odpařila postupně za jeden den čtyři plné kotlíky: tři po patnácti minutách za postupného zvyšování teplot, jeden před spaním za pět minut rovnou při 200 stupních. Nahřátí je díky dvěma silným bateriím po celou dobu stejně rychlé a je vhodné i pro náročné uživatele, kteří tak mohou provést deset bylinných seancí po pěti minutách na jediné nabití.

Tera a extrakty

Tera má dvě baterie, dva náustky a zároveň dva módy pro používání. Základní mód obsáhne široké nastavení teploty na odpařování různých bylin. Druhý mód s pevně přednastavenou teplotu je určený pro odpařování extraktů. Přepnutí do módu pro koncentráty funguje trojitým stisknutím hlavního vypínače, poté co byl přístroj již aktivován úvodním pětiklikem. Pak následuje jedno zmáčknutí, kterým aktivuji nahřívání na 260 stupňů. Prvních pár minut se prohřívá sítko a vzduch v komoře, pak už konstantně vychází pára a je cítit chuť extraktu. Léčebný efekt v tomto případě nastupuje rychleji než u bylin.

Ve srovnání s jinými kapesními či přenosnými přístroji vyhrává Tera pomyslný souboj odpařování extraktů právě svou schopností nahřívat až na zmíněných 260 stupňů. Kvůli poměrně namáhavému sání ale může být prožitek o něco méně příjemný než ze stolních přístrojů, kde je výpar vháněn do balónku. Nahřívání trvá v případě extraktu přibližně minutu a jedno nabití baterií mi umožnilo šest výtažkových seancí po pěti minutách.

I Tera vyžaduje pozornost a péči

U každého přístroje platí, že čím šetrněji s ním zacházíme a čím pečlivěji jej čistíme, tím déle a lépe bude fungovat. Běžná údržba po každém použití by měla probíhat ještě za tepla, kdy se veškeré zbytky bylin i horká kapsle dají nejlépe vyjmout. Po každém použití vyklepněte kapsli na nehořlavou podložku, aby při otočení přístroje do normální polohy nedošlo k zatečení extraktu dovnitř přístroje. Při použití bylin stačí štětečkem přejet sítko v náustku a vymést komoru.

Při denním používání bylin i extraktů se zaneslo pouze sítko v náustku, jeho vyjmutí a čištění je ale snadné. Čištění sítek doporučuji provádět ideálně každý týden. Čištění celého náustku je při intenzivním používání nutné přibližně jednou za čtvrt roku, při střídání s druhým skleněným náustkem je tato frekvence ještě menší.

Nejtěžší je rozhodování

Výběr vaporizéru je těžší než před deseti lety, kdy bylo možné koupit jen dva nebo tři přístroje ve stolní variantě a pár prvních, rádoby kapesních vapíků. Na druhou stranu máme dnes díky rychlému rozvoji možnost snadné přenositelnosti, nastavení velmi přesných teplot, a to všechno i v kapesním či přenosném provedení na baterky. Boundless Tera je rozhodně výkonná a velmi variabilní. Za poměrně rozumnou cenu podle mého názoru uspokojí náročnějšího začátečníka i pokročilejší uživatele.

NázevBoundless TERA
Hmotnost288 g
Rozměry10,7 x 5,9 x 4,5 cm
Typ baterie / napájení / výměna2 x 2500 mAh / mikro USB / vyměnitelné
Doba nabíjení150 minut
Regulace teploty40–220 °C  po stupních, plus extra na 260 °C
Bluetooth / aplikace / vibracene / ne / ano
Kondukce / konvekce / kombinacene / ano / ano
Teplota nahřátí při testu190 °C a 260 °C
Čas nahřívání40–60 vteřin
Doba použití30–50 minut
Množství / chuť výparuhodně / silný
Riziko spáleníne
Bylinky / extrakty / rosinano / ano / ano
Léčebné / rekreační účelyano / ano
Diskrétnost (1 nejlepší, 5 nejhorší )3
Čištění / plnění (1 nejlepší, 5 nejhorší)2 / 2
Materiál kotlík / tělo / náustekocel / ocel, plast / sklo, plast (2 druhy)
Kvalita zpracovánívysoká, Kanada
Ideální množství náplně0,3 g
Záruka3 roky
Cena k 1. březnu 20213 990 Kč
Výrobcewww.bndlsvapes.com

Tip:

Zážitek s Terou jde ještě umocnit inhalací přes vodní bong. V takovém případě bude ale Tera vzhůru nohama, proto doporučuji použití uzavřených kapslí, aby se nezanášelo sítko v náustku. V případě extraktů použijte určitě kapsle s přidaným drátěným sítkem. Do Tery perfektně padnou ty od Volcana.


Charlieʼs Chart:

97 bodů ze 100

Srážím 2 body za vyšší váhu a 1 bod za absenci nabíjecího adaptéru.

0
luxusní
97100
plusy

prodloužená záruka

snadno vyměnitelné baterie

vyšší teplota na extrakty

adaptér na bongy

Mínusy

vyšší hmotnost

chybějící nabíječka

nedoporučuje se nabíjet a používat zároveň

nedoporučuje se nabíjet přes noc a bez dozoru

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!