Aktuální článek
Vaporizér v testu No. 3: DaVinci IQ2

Vaporizér v testu No. 3: DaVinci IQ2

  • Testujeme pro vás novinky mezi vaporizéry. Dnes představujeme vylepšenou verzi klasiky z Německa!

Tentokrát v našem novém seriálu přichází na řadu nový vaporizér DaVinci IQ2, který opět obohacuje současnou nabídku hned o několik inovací. Musím připomenout, že Ascent od firmy DaVinci, který jsem testovala před šesti lety, měl v kategorii kapesních vaporizérů dlouho několik prvenství.

DaVinci a jeho cesta na vrchol

Ascent měl totiž díky vysunovacímu skleněnému náustku opravdu skvělou chuť a zároveň dobře ochlazený výpar. Jako první nabídl kromě odpařování bylin i možnost vaporizace extraktů ve skleněné kádince. Bylo u něj možné kontrolovat přesné nastavení teploty i stav baterie na OLED displeji. Zároveň jste si mohli naprogramovat délku vaporizace s postupným navyšováním teploty. Později došlo u modelů IQ a Micro k další miniaturizaci a bylo umožněno také vyměňovat baterii. Sklo bylo nahrazeno odolnějším zirkonem. U všech modelů od DaVinci byla vždy důsledně oddělená cesta výparu a k dispozici zůstal také malý nástroj na pěchování, umístěný přímo v těle přístroje. Vaporizéry od DaVinci můžete nabíjet a zároveň používat, což nebývá zcela běžné.

Vypadá k světu

Vzhledem ke spokojenosti uživatelů s velikostí i tvarem prvního modelu IQ, který připomíná větší kovový zapalovač, nebylo navenek potřeba u jeho novější verze něco příliš měnit. IQ2 tak dostal jen nové originální balení a pro odlišení od prvního modelu má hliníkový povrch zabroušený. Odklápěcí dvířka se zesíleným pantem a magnetem tedy opět nalezneme na obou stranách přístroje. Pod víkem komory je hladká leštěná plocha, která se svažuje, čímž usnadňuje plnění bylin. Najdeme zde totožný silikonový úchyt pro šroubovaní zirkonové kuličky, která pak v komoře přitlačuje obsah a zároveň dobře vede teplo. Novinkou na dvířkách je průduch, překrytý zvenčí otočným ovladačem množství průtoku vzduchu. Na druhé straně vidíme po odklopení další kryt, pod kterým je uzamčena vyměnitelná baterie, a poměrně velkou zirkonovou nádobku, která může sloužit jako zásobník bylin.

Přední strana přístroje zůstala beze změn. Místo běžného displeje výrobce využívá 51 drobných LED diod, stejně jako u původního IQ. Na zadní straně najdeme vstup pro USB nabíjecí kabel v provedení mikro. Na boku jsou umístěná tři ovládací tlačítka. Na stisk reagují příjemně jemným kliknutím a zároveň se podsvítí. Zajímavostí je, že se tlačítka rozzáří i v okamžiku nádechu. Kromě světelné indikace dává přístroj zpětnou vazbu také vibracemi, a to v okamžiku nahřátí na zadanou teplotu a v čase přepnutí do pohotovostního režimu po dvou minutách nečinnosti.

Příslušenství de luxe

V pevném boxu, který se otevírá jako kniha, se kromě přístroje skrývá také jedna zásuvka a další krabička s příslušenstvím. Najdeme v nich poměrně dlouhý USB kabel i náhradní zirkonový náustek, který dobře chladí výpar. Díky němu lze k vaporizéru připojit pro ještě lepší chlazení bongy s průměrem vstupu 10 milimetrů. Pomocí knížečky se stručným návodem se rychle zorientujete a po prvním plném nabití jste okamžitě schopni přístroj používat. Pro programování přístroje už je dobré pročíst si podrobnější návod, kde je vše vysvětleno krok za krokem. Komu by nestačil tištěný návod, může na YouTube shlédnout krátká videa přímo od výrobce.

IQ2, inteligent s funkcemi navíc

Stále častěji se setkáváme s možností vlastního programování délky vaporizace a různého průběhu teplot v určitém čase. U DaVinci IQ2 dostanete k dispozici čtyři přednastavené teploty, které lze měnit v aplikaci, ale zároveň i širokou škálu manuálního nastavení přímo v přístroji. Najdeme zde například možnost boostu, tedy jednorázového zvýšení teploty na maximum. To využijeme zejména v závěru vaporizace, kdy chceme mít jistotu, že se ze vzorku odpaří opravdu všechny účinné látky. Tuto funkci doporučuji využít také při akutních bolestech nebo křečích, kdy v inhalaci konopí můžeme najít velmi rychlou první pomoc.

IQ2 vám sám vypočítá, kolik účinných látek jste v každém nádechu vdechli.

Možnost regulace sání je pro terapeutické použití také velmi žádoucí. Otočný ovladač „Air Dial“ nabízí čtyři polohy, které různým způsobem ovlivní hustotu výparu a také lehkost nasávání. Dle výrobce tak můžete získat až o 40 procent méně nebo o 67 procent více vzduchu než u prvního modelu IQ.

Vaporizér, který vám to spočítá

Často se setkávám s mylným názorem, že při inhalacích pomocí vaporizéru se velmi těžko stanovuje, kolik vlastně pacient vdechne účinných látek. Znáte-li ale hodnoty těchto látek v sušině a máte představu, kolik gramů bylin vkládáte do kotlíku, není nic lehčího než si obsah vypočítat. Vaporizér
IQ2 ovšem přichází s převratnou funkcí, která vám po zadání těchto údajů sama vypočítá, kolik jste v každém nádechu vdechli. Tuto funkci je možné programovat přímo na přístroji. LED diody pak pomocí tří písmen a čísel s jedním desetinným místem zobrazují vše potřebné. Trochu se u zadávání možná zapotíte, ale jde to. Přehlednější a rychlejší způsob slibuje výrobce v aplikaci, která by zároveň měla umět vaporizér vypnout po dosažení vámi nastavené dávky účinných látek.

Aplikace na jedničku?

V mobilu ráda využívám desítky užitečných aplikací, takže jsem byla zvědavá i na tu od DaVinci. Po bezproblémovém stáhnutí došlo k poněkud zdlouhavému, ale nakonec úspěšnému spárování přístroje pomocí Bluetooth. Pak následovala výzva k povolení lokalizace přístroje. Až po jejím odsouhlasení aplikace nabídne pojmenování přístroje a umožní uživateli měnit čtyři přednastavené rozsahy teplot nahřívání.

V aplikaci najdete přehled asi dvaceti bylin a teplot, při kterých je vhodné je vaporizovat. Dále si můžete povolit nebo zakázat vibrace a aktivovat nebo zrušit takzvaný stealth mode, což je úroveň jasu diod. V aplikaci lze změnit i zobrazení teploty ve stupních Celsia na Fahrenheity a naopak, což v případě nutnosti snadno provedete i zmáčknutím všech tlačítek na přístroji. Možnost zadávání podrobných údajů u použitých bylin, délku a teplotu vaporizace nebo statistiku hodnot obsahu vdechnutých účinných látek jsem ale v aplikaci nenalezla. Pokud se vám to podaří, dejte nám vědět, ale zdá se, že výrobce zatím do aplikace tyto kalkulace nezapracoval.

Extrakty nikoli ve vedlejší roli

U IQ2 umožňuje extrakci výtažků celá sada příslušenství. K dispozici je keramická nádobka a keramický disk, na který lze dobře dávkovat i velmi malé množství. Pro tekutější varianty olejové konzistence nabízí DaVinci možnost nakápnutí na drobnou papírovou podložku, kterou položíme do komory nebo do nádobky na bylinky. Ve všech případech je doporučeno nádobku po každém použití dobře vyčistit, aby případné zbytky extraktů nezpůsobovaly změnu chuti a aby byla vždy připravená na další použití. Pokud nádobku použijete pouze na bylinky, je schopná pojmout až 0,2 gramu. Tento údaj pak využijete při zadávání hodnot pro výpočet obsahu účinných látek. Při manipulaci s nádobkou ale buďte maximálně opatrní: nejenže je poměrně křehká, ale zároveň je po použití velmi horká.

IQ2 je i není pro každého

Hledáte-li vysokou kvalitu jak materiálů, tak i zpracování, dlouhou záruku, jednoduché základní ovládání i možnost precizního nastavení, zaplatíte i v případě DaVinci IQ2 poměrně vysokou cenu. Škoda, že za špičkovou technologií a kvalitní elektronikou zatím zaostává poněkud nedokonalá aplikace. Mnou očekávaná využitelnost pro pacienty, kteří by pomocí ní mohli odesílat statistiku vaporizace v jednotlivých dnech, se zatím nekoná. Běžným uživatelům to ale vůbec nemusí vadit.
V případě IQ2 ji totiž nepotřebujete, protože vaporizér lze plnohodnotně ovládat i bez ní. Předností „dvojky“ oproti původnímu IQ je zejména volitelný průtok vzduchu, kterého dosáhnete pomocí otočného ovladače „Air Dial“, a možnost sledovat hodnoty přibližného obsahu účinných látek v každém nádechu. Zachována zůstala naprosto skvělá chuť díky dokonalému kondukčnímu nahřívání, oddělené cestě výparu a zirkonovým dílům, které dobře vedou teplo.

Charlie’s Chart 93 bodů ze 100

Srážím 1 bod za dlouhé nabíjení, 1 bod za průměrnou výdrž baterie, 1 bod za cenu nad pět tisíc, 3 body za absenci slibovaných funkcí v aplikaci a 1 bod za mírnou nadváhu.

NázevDaVinci IQ2
Hmotnost159 g
Rozměry4,5 x 9,2 x 2,5 cm
Typ baterie / napájení / výměna3500 mAh / USB mikro / typ 18650 vyměnitelná
Doba nabíjení180 minut (5V / 2A)
Regulace teploty183–197–206–217 °C / po stupních 0–221 °C
Bluetooth / aplikace / vibraceano / ano / ano
Kondukce / konvekcekondukce
Teplota nahřátí při testu194 °C
Čas nahřívání50 vteřin
Doba použití40 minut
Množství / chuť výparuhodně / silný (regulace výparu Air Dial)
Riziko spáleníne
Bylinky / extrakty / rosinano / ano / ne
Léčebné / rekreační účelyano / ano
Diskrétnost (1 nejlepší, 5 nejhorší )1
Čištění / plnění (1 nejlepší, 5 nejhorší)1, 2
Materiál kotlík / tělo / náustekkeramika, sklo / hliník / silikon, zirkon
Kvalita zpracovánívysoká: USA, Čína
Ideální množství náplně0,5 g (kotlík) nebo 0,2 g (keramická nádobka)
Dostupnost v ČRvýborná
Záruka10 let (při registraci)
Cena k 1. březnu 20206 290 Kč
Výrobcewww.davincitech.com
Distributor v ČRwww.kvalitnivaporizer.cz
0
luxusní
93100
plusy

záruka 10 let

vyměnitelná baterie

ovlivnění průtoku vzduchu

dávkování do keramické vložky 0,2 g nebo přímo do komory 0,5 g

lze vaporizovat i celé paličky bez drcení

široké nastavení teplot a jejich programování

lze nabíjet při používání

malý nástroj pro pěchování a čištění přímo uvnitř vaporizéru

Mínusy

dlouhá doba nabíjení 6 hodin s běžnou nabíječkou (1A)

bzučivý zvuk při nahřívání a udržování teploty

minimální přínos aplikace

vyšší cena

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!