Frankfurt nad Mohanem je proslulý v mnoha ohledech. V zahraničí se mu v odkazu na newyorský a londýnský finanční trh (a také kvůli zdejším mrakodrapům) přezdívá „Mohanhattan“.
Jiní v něm spatřují jedinečné historické město, jež leží na krásné řece, pyšní se skvělou veřejnou dopravou a nachází se půl hodiny od letiště, které je největším dopravním uzlem v Evropě. Místní životní úroveň i průměrný příjem na obyvatele se řadí mezi nejlepší v zemi. Kromě toho žije ve městě také jedna z nejpočetnějších cizineckých komunit v Německu. Ve spolkové zemi Hesensko, jejíž je Frankfurt součástí, bydlí dokonce čtvrtý největší podíl cizinců v zemi.
Město ovšem naneštěstí vyniká také v ohledech, jež zrovna příznivě nepůsobí. Frankfurtská nádražní čtvrť je po desetiletí známá jako ráj ilegálních drog. Závislí na heroinu a dnes i cracku, kteří se potulují po vykřičené části metropole, představují společenský problém, s nímž se Frankfurt nedokáže vypořádat.
Léčebné konopí má šanci se stát prostředkem, který uživatele nenavede k ilegálním a zdravotně nebezpečným tvrdým drogám, ale naopak je od nich odvrátí.
Místní samospráva se dlouhodobě snaží vyřešit tuto sociálně-zdravotní krizi, která bují doslova ve stínu nejznámějších finančních gigantů na světě. Proto by nemělo být žádným překvapením, že po téměř čtyřech letech od okamžiku, kdy v zemi došlo k uzákonění úhrady léčebného konopí na předpis ze zdravotního pojištění, se o tuto formu léčby začala zajímat i německá města.
Cílem je rekvalifikovat lékaře, aby mohli předepisovat konopí pro léčebné účely.
Není náhoda, že se Frankfurt zařadil mezi první města, která chtějí nový vzdělávací program zavést – nutně jej totiž potřebuje. Čím více pacientů neobdrží konopí legálním způsobem (tedy na předpis z nejbližší lékárny), tím více se jich bude spoléhat na černý trh.
A Němci to moc dobře vědí.
Zahájení dlouhotrvající rozpravy
Frankfurt si slibuje, že novým programem uspokojí rostoucí poptávku, a to i přestože tím vyplouvá na povrch jedna sice evidentní, přesto poněkud smutná pravda. Ve městě se lékař, jenž by předepisoval konopí, hledá jen těžko. Brání se tomu dokonce i odborníci ve fakultní nemocnici na jižním okraji Frankfurtu.
Čím více pacientů neobdrží konopí legálním způsobem (tedy na předpis z nejbližší lékárny), tím více se jich bude spoléhat na černý trh.
Vedoucí městského odboru drog Regina Ernstová doufá, že vznik programu povede k vytvoření „dlouhotrvající rozpravy“ mezi lékaři, kteří se chtějí o předepisování konopí dozvědět co nejvíce. Ernstová si spolu s kolegy uvědomuje, že problém s drogami ve městě vzrůstá, a z toho důvodu dělá vše pro to, aby ti, kdo konopí na předpis potřebují, jej také dostali.
Frankfurtští zastupitelé mají v plánu se k celé záležitosti vyjádřit na dvou videokonferencích, jež se budou konat 24. února a 17. března.
Přetrvávající společenské rozdíly
Nikdo se ovšem netají s tím, že potenciální uživatelé léčebného konopí to nemají s hledáním lékaře, který by jim jej předepsal, vůbec jednoduché. Stejně tak se nikdo na frankfurtském odboru drog, který na vzdělávací program pro lékaře dohlíží, nedomnívá, že dvě online video školení problém zcela vyřeší. Jedná se ale o slibný začátek, což platí obzvláště pro Frankfurt, kde se momentálně snaží bojovat se závislostmi na mnohem těžších drogách.
Léčebné konopí má šanci se pro německou metropoli stát prostředkem, který uživatele navzdory očekáváním nenavede k ilegálním a zdravotně nebezpečným tvrdým drogám, ale naopak je od nich odvrátí.
Je více než příhodné, že ve Frankfurtu také sídlí společnost Cansativa, která nedávno v Německu vyhrála tendr na distribuci domácího léčebného konopí.
Právě proto tato metropole představuje ideální místo, kde mohou započít vzdělávací programy o konopí, které mají v konečném důsledku značnou šanci vyřešit lokální problémy s drogami.
Co brání zapojení konopí do německé zdravotní péče?
Navzdory chystanému odbornému školení o konopí pro lékaře nicméně začlenění této léčivé byliny do zdravotnictví v Německu na rozdíl například od Kanady stále čelí nejrůznějším překážkám.
Prvním problémem je neznalost zdravotnického personálu o účincích konopí při léčbě chorob. Stejně jako jejich kanadské protějšky se i němečtí lékaři budou tématice věnovat jedině, pokud o ní uslyší také od ostatních kolegů v oboru, a nejen od pacientů.
Zdravotníci by měli pacientům naslouchat.
Najdou se ovšem i výjimky. Doktor Franjo Grotenhermen, který platí za příznivce předepisování konopí a jenž spolu s americkým lékařem Ethanem Russo založil Mezinárodní asociaci pro kanabinoidní léčbu (IACM), bojuje za léčebné konopí již po celá desetiletí. Sám poznamenává, že by zdravotníci měli pacientům naslouchat, přestože mnozí z nich budou spíše upřednostňovat užívání samotné sušiny než průmyslově vyrobených konopných léčiv. Vedle toho doktor Grotenhermen uvádí, že dokonce i proti chronickým bolestem či roztroušené skleróze se většinou předepisují menší dávky, než pacienti opravdu potřebují.
I přes tyto nesnáze je ale zřejmé, že léčebné konopí představuje cestu správným směrem, a to jak z hlediska ochrany veřejného zdraví, tak odborně medicínského.
Zdroj: Frankfurt Begins A Training Program For Cannabis Doctors