Aktuální článek
Velká Británie: Historický první pokus léčit novorozeně konopím

Velká Británie: Historický první pokus léčit novorozeně konopím

  • Nejmladší pacienti se v nemocnici ve městě Norwich zúčastnili celoevropského experimentu, v rámci kterého se testoval účinek kanabinoidů proti záchvatům a postižení mozku.

V březnu se v norwichské porodnici císařským řezem narodil chlapeček, který se záhy na to stal prvním novorozencem, jenž se kdy zúčastnil pokusné kanabinoidní léčby.

V budoucnosti běžná záležitost?

Podle vědců a lékařů by se díky tomuto průkopnickému výzkumu mohla časem konopná medicína využívat při péči o novorozence běžně. Obzvláště by se to mohlo týkat dětí, u nichž by hrozilo nebezpečí záchvatů či postižení mozku.

Oscar Parodi se narodil 11. března v Norwichské univerzitní nemocnici v hrabství Norfolk. Chlapec byl navzdory očekáváním po porodu ve špatném stavu, načež byl převezen na novorozeneckou jednotku intenzivní péče, kde byl po dobu tří dnů podroben hypotermické léčbě.

„Když dojde na zkoumání nových léčebných postupů, vždycky musíme počítat s vedlejšími účinky a neznámými riziky.“

Oscarova matka Chelsea Parodiová se nám svěřila: „Ihned po porodu mi nabídli, zdali bychom se nechtěli stát součástí nového výzkumu. Probrala jsem to s mými rodiči a bratrem, který se momentálně učí na záchranáře. Nebylo to pro mě jednoduché, ale chtěla jsem udělat vše pro to, abych svému synovi nějak pomohla. Oscar strávil v nemocnici celkem devět dní a byl pod neustálým lékařským dohledem.“ Parodiová dodala, že momentálně se mu „daří naprosto skvěle“.

Je léčba bezpečná?

Cílem studie je ověřit bezpečnost a účinnost konopné léčby při zmírnění mozkového postižení u dětí trpících novorozeneckou hypoxicko-ischemickou encefalopatií (HIE).

Profesor Paul Clarke,  primář norwichské porodnice, zmínil, že výzkum vyvolal na novorozenecké jednotce intenzivní péče velké nadšení. „Jednalo se o světově první nitrožilní podání konopného léku lidskému novorozenci,“ Profesor doufám, že by za pomocí této metody mohli předejít záchvatům a mozkovým postižením u dětí trpících HIE.

„Místní rodiny nás odjakživa ve výzkumech na naší klinice podporují. Mnozí se chtěli studií zúčastnit už jen proto, že by tím do budoucna mohli pomoci i jiným novorozencům,“ vysvětluje Clarke. „Do aktuálního konopného výzkumu se rodiče ženou proto, že v rámci něj můžeme jejich ratolesti napojit na pokročilejší monitory mozkové činnosti, díky čemuž máme případné záchvaty pod větší kontrolou.“

Podle vědců a lékařů by se díky tomuto průkopnickému výzkumu mohla časem konopná medicína využívat při péči o novorozence běžně.

Součástí konopné studie je ještě jedno dítě, které se v nemocnici narodilo v dubnu. Pokusní novorozenci jsou podrobeni hypotermické léčbě, při které se jejich tělesná teplota sníží na 33,5 °C a poté se jim podává buď lék, nebo placebo. Potom následuje měření přítomnosti léku v krvi.

Celoevropský experiment

Čerstvě narozené děti obdrží nitrožilně třicetinu klasické dávky. Celoročního experimentu se zúčastnily i další jednotky intenzivní péče, a to nejen ve Velké Británie, ale i v jinde v Evropě.

Všichni zúčastnění novorozenci dostanou pouze jednorázovou dávku léku, nebo placeba, a to co nejdříve během prvních dvanácti hodin od porodu.

Použitá léčebná kanabinoidní látka se v konopí běžně vyskytuje, přičemž se z rostliny extrahuje tak, aby se v podávaném přípravku stopová nevyskytoval psychoaktivní tetrahydrokanabinol (THC).

Profesor Clarke uzavírá: „Když dojde na zkoumání nových léčebných postupů, vždycky musíme počítat s vedlejšími účinky a neznámými riziky. Proto jsme se opravdu vynasnažili, aby náš pokus byl co nejbezpečnější. Z toho důvodu na začátku podáváme novorozencům co nejmenší dávku a následně jsou pod nadstandardním lékařským dohledem.“

Zdroj: British newborn first baby in world to join cannabis therapy trial

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!