Aktuální článek
V Maroku se konečně schyluje k uzákonění a regulaci léčebného a technického konopí

V Maroku se konečně schyluje k uzákonění a regulaci léčebného a technického konopí

  • Po několika dřívějších neúspěšných pokusech o reformu prosadila marocká vláda návrh zákona o legalizaci léčebného konopí. Nyní se už jen čeká na hlasování parlamentu.

Zpravodajská agentura Reuters během prvního březnového víkendu uvedla, že se v severoafrickém Maroku připravuje zákon, který v zemi povolí pěstování, vývoz a domácí prodej konopí pro léčebné a průmyslové využití.

Pomoc zemědělcům?

Předpokládá se, že výnosy z konopí by mohly pomoci chudým zemědělcům v pohoří Rif.

Ačkoliv se regulace chystají až nyní, marocké konopí má dlouhou historii. Podle Organizace spojených národů (OSN) se země řadí mezi největší nezákonné pěstitele konopí na světě.

Marocká pole se stanou obrovským zdrojem nezpracovaného konopí, které se bude moci následně zpracovávat i v evropských zemích

Změna protidrogových zákonů by tedy potenciálně mohla hned na několika místech světa (samozřejmě počínaje Evropou) vyvolat dominový efekt. Nejenže by to mělo vliv na objem pašování ilegálně pěstovaného konopí a hašiše ze severního Maroka na Starý kontinent, ale legalizace pěstování a prodeje by mohla mít pozitivní vliv i na všudypřítomnou korupci a násilný černý trh.

Marocká pole se navíc stanou obrovským zdrojem nezpracovaného konopí, které se bude moci následně zpracovat i v evropských zemích, kde je pěstování stále zakázáno nebo vychází draho.

Možné pozitivní důsledky pro trh s léčebným a technickým konopím jsou tak nedozírné.

Konopí jako velmi výnosná plodina

Evropské země jedna po druhé začínají napříč dodavatelských řetězcem nastavovat oficiální ceny konopí (stačí se podívat na nedávnou portugalskou cenotvorbu léčebného konopí v místě prodeje). To znamená, že honba po vysoce kvalitním konopí v rámci cenových relací nižších než evropské nebo severoamerické mzdové náklady za hodinu práce, nabere na obrátkách. Nemluvě o tom, že ve vyspělých státech, jako je Německo, se začínají objevovat fundované laboratoře na extrakci konopných výtažků – klidně z marockého konopí.

Konopí tak podle všeho zůstane i nadále výnosnou plodinou, jež svým pěstitelům dokáže nabídnout to, co málokterá jiná; a bude toho stále víc. V konečném důsledku tak na něm budou moci legálně vydělávat snad i chudí farmáři v Maroku.

Legální pěstování konopí je sice před všemi hluboce zakořeněnými společenskými a hospodářskými problémy v zemi nezachrání, ovšem vytvoření legitimního pěstitelského trhu může představovat dobrý základ pro lepší budoucnost.

Zdroj: Morocco: The Next Country Cannabis Domino To Fall

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!