Aktuální článek
Vybíráme hydroponický systém

Vybíráme hydroponický systém

Profilový obrázek
  • O různých způsobech přímé výživy rostlin roztokem vody a hnojiv.

Pokud plánujete pořízení nového pěstebního systému a přemýšlíte přitom o hydroponii, kápli jste na správný článek. Mám hydroponii rád a během posledních dvaceti let jsem řadu systémů používal dlouhodobě. Jestliže už hydroponii praktikujete, určitě vás bude zajímat názor a zkušenosti dalšího pěstitele. Může se vám to v budoucnu hodit.

Stručně se dá hydroponie charakterizovat jako způsob přímé výživy rostlin roztokem vody a hnojiv. Pokud je v hydroponickém pěstebním systému přítomno pěstební médium, neobsahuje žádné živiny. Je pouhým prostorem, ve kterém mohou kořeny plnit svoji mechanickou funkci, tedy kotvit rostlinu na místě, a kde mohou čerpat živiny z živného roztoku. V případě běžného pěstování v zemitých substrátech jsou naproti tomu živiny převážně obsaženy ve složkách zeminy, zejména humusu a rašelině. Voda tyto látky rozpouští a umožňuje kořenům jejich vstřebání. 

Přestože rostliny jsou do určité míry schopné s pomocí enzymů čerpat ze zeminy právě ty látky, které zrovna potřebuje, nikdy nevíte úplně přesně, jaká koncentrace živin v substrátu je. Při hydroponickém pěstování můžete naopak velmi přesně určit a následně změřit, jaké živiny a v jakém poměru rostlinám dodáváte. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli způsob hydroponického pěstování, vřele vám doporučuji použít hnojiva určená právě pro konopí v hydroponii. S hnojivy pro jiné rostliny nemusíte dosáhnout očekávaných výsledků.

Pěstování v květináčích

Jedná se asi o nejdostupnější způsob hydroponického pěstování. Zeminu v květináčích jednoduše nahradíte inertním pěstebním médiem a nainstalujete vhodný automatický zavlažovací systém. Za hydroponické pěstební médium lze považovat keramzit, kamennou vlnu a její deriváty, mapito, perlit, kokosové vlákno a různé vzájemné kombinace těchto materiálů. 

Pro zavlažování se hodí kapénková závlaha, tlaková závlaha, záplavové stoly nebo plošné zalévání, při kterém je živný roztok distribuován rovnoměrně do celého okolí rostliny. Volba pěstebního média a zavlažovacího systému v tomto případě úzce souvisí s velikostí květináče. Při použití kamenné vlny a mapita se mi nejlépe osvědčily květináče o objemu tří až sedmi litrů v kombinaci s kapénkovou závlahou. Obě zmíněná média dokážou zadržet velké množství vody a větší nádoby je velmi snadné přelít. 

Kořeny v DWC systému.

Kamenná vlna

Při pěstování v takto malých květináčích je nutné zvýšit hustotu rostlin na pěstební ploše. Poměrně časté je použití pěstebních kostek z kamenné vlny položených volně na zahradnickém stole a zavlažovaných kapénkovou závlahou. Za mě je to pro kamennou vlnu ideální řešení. Použití kostek je velmi jednoduché a také máte pořád dobrý přehled o tom, jak hodně je pěstební médium vlhké. Někteří pěstitelé mají rádi systém NFT (nutrient film technique), který je kompaktní alternativou k zahradnickým stolům. Osobně jsem s tímto systémem nikdy nedosáhl takových výsledků, jaké jsem očekával. 

...

Pokračování článku najdete v Legalizace č. 63, která je právě k dostání v e-shopu Legalmarket.cz a na novinových stáncích. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!