Aktuální článek
Výhody pěstování ze semen

Výhody pěstování ze semen

Ať už pěstujete ze semen nebo z klonů, obojí má svoje výhody. Velkou roli hraje i to, v kterém koutě světa se chystáte pěstovat, a to s ohledem jak na praktické aspekty takové operace, tak i místní zákony. Nicméně se domníváme, že je lepší pěstovat ze semínek než z klonů, a tady máte šest důvodů proč.

Různé fenotypy

Fenotyp je v případě konopí soubor specifických vlastností a znaků, jako je třeba struktura rostliny během růstu, doba květu či produkce a množství trichomů. Dále to obnáší i odolnost rostliny vůči patogenům, schopnost zakořenit, terpenový profil a účinky. Při pěstování ze semene je třeba si uvědomit, zdali užíváte takzvaná regulérní nebo feminizovaná semínka, protože tato volba má také dopad na vlastnosti vámi vypěstovaného konopí.

V případě, že použijete regulérní semena, protože chcete odebírat z rostlin klony neboli řízky, je dobré si předem pojmenovat či očíslovat jednotlivé květináče, než z každé rostliny uříznete klon. Až časem se totiž ukáže, jde-li o samce nebo samici, takže díky zavedenému systému budete mít dokonalý přehled, jaké rostliny a s jakými vlastnostmi máte ve své sbírce klonů neboli matkárně. Pěstování klonů je dobré v tom, že vám umožní zachovávat u vypěstovaných rostlin shodné genetické znaky. Tato metoda se používá zejména tehdy, pokud je cílem pěstitele vyprodukovat co největší množství jedné odrůdy pro komerční účely.

Symetrické pěstování

Když pěstujeme ze semen, snažíme se o to, aby nám z nich rostly silné, husté a symetrické rostliny. Abychom toho ale dosáhli, musíme sazenice správně zaštipovat. Pokud pěstujeme od semínka a zastřihujeme už samotnou sazenici, vyroste nám symetrická rostlina, která se zároveň může pochlubit mnohem lepšími růstovými vlastnosti a zpracováváním živin.

Pěstování klonů je dobré v tom, že vám umožní zachovávat u vypěstovaných rostlin shodné genetické znaky.

Oproti tomu při pěstování z klonů nemůžeme vždy úplně ovlivnit ani strukturu, ani to, jak bude konopí nakládat s nutričními látkami. Určité techniky (například mainlining nebo fluxing) jsou totiž založeny na přísné symetrii a vyžadují rovnoměrnou distribuci živin do každé větve.

Když konopí zaštipujeme, rostlina soustředí energii do růstu nezaštipovaných částí. Dokonale symetrické struktury – kde bude světlo co nejvíc rovnoměrně dopadat na všechna květenství – dosáhneme tak, že zaštipujeme průběžně a ve správnou dobu.

Ambiciózní pěstitelé a produkce semen

Je hezké nebýt pouze hulič a umět si vypěstovat svou zeleninu sám. Pokusit se ale vytvořit svou vlastní jedinečnou odrůdu a tudíž si zasloužit přídomek „šlechtitele“ vyžaduje notnou dávku úsilí, trpělivosti a cílevědomosti. Abychom si vůbec mohli vyšlechtit vlastní odrůdu, musíme si najít čas experimentovat se semeny odrůd, které se k sobě v prvé řadě hodí. Teoreticky bychom si mohli ze samičích klonů vyrobit vlastní feminizovaná semena, ale taková procedura vyžaduje koloidní stříbro a fůru zkušeností v zahradničení.

Zato když používáme regulérní semínka, užijeme si spoustu legrace s hledáním toho pravého fenotypu. Nejvíc zajímavá je ovšem ta část, když se objeví první pohlavní znaky a my se konečně dozvíme, která rostlina je samčí a která samičí. Následně pak můžeme začít produkovat hybridy první (F1) a druhé generace (F2) a postupně začít šlechtit přesně ty vlastnosti, které si přejeme u svých kytek mít.

Využívání vlastních klonů

Pokud pěstujeme od semínka, máme možnost odebrat z rostliny vlastní klony a poté si je přidat do matkárny, což může být velmi praktické v případě, že plánujeme třeba výhradní produkci specifické léčebné odrůdy. Je to rozhodně lepší než si klony pořídit někde jinde.

Záleží však, kde žijete. Mnohde je výhodnější si zakoupit ověřené klony v místní konopné výdejně. Když například žijete v Kanadě, kvůli tamějším zákonům o konopných semenech ani nemáte na výběr.

V některých případech je pěstování ze semene také jediná zaručená cesta, jak se dostat k určitým genetikám.

Jestli ale můžete, začněte pěstovat od semene a vytvořte si vlastní klony. Nebudete si tak muset do budoucna nakupovat cizí a výrazně ušetříte.

Odrůda na míru

Počet semenných bank je dnes vyšší než kdykoli předtím a i konopných odrůd je k dostání čím dál víc. Pěstitelé si mohou vybrat z nepřeberného množství semen, ať už chtějí sativu, indiku, hybridy, vysoký obsah THC nebo CBD… Najít si tu nejlepší odrůdu na míru ušitou vašim potřebám nebylo nikdy snazší. Každá banka vám navíc bez problémů poskytne všechny potřebné informace o dostupném sortimentu. Pořídit si balení semínek a nechat si jej diskrétně dopravit až domů je mnohdy přeci jen jednodušší než se pídit po co nejspolehlivějších klonech. V některých případech je pěstování ze semene také jediná zaručená cesta, jak se dostat k určitým genetikám. Uživatelé léčebného konopí, kteří by rádi pěstovali vlastní rostliny s vysokým obsahem CBD, si díky bankám též mohou zvolit ze široké nabídky semen a výrazně si tak ulehčit život.

Feminizovaná semena

Pěstitelé feminizovaných odrůd mají obrovskou výhodu v tom, že nemusí řešit, jestli jim rostou samci nebo samice – v 99 procentech případů jim totiž vyrostou pouze samičí rostliny.

Další výhodou feminizovaných semen v případě pěstíren či zemědělských ploch je ta, že takto lze efektivněji zužitkovat celou jejich plochu. Rovněž do hydroponických systémů se tak dá umístit maximum rostlin, aniž bychom se pak museli starat o vytrhání samců.

Feminizovaná semínka jsou zkrátka spolehlivá a rostou z nich uniformní a geneticky shodné rostliny. I pěstitelé, kteří upřednostňují metodu „sea of green“ (tj. pěstování vícera menších rostlin nahusto), ocení tento druh semen, a to jak z logistických, tak časových i praktických důvodů.

Dokonale symetrické struktury dosáhneme tak, že zaštipujeme průběžně a ve správnou dobu.

Žádné svilušky

Pokud jste už někdy pěstovali konopí z klonů, ve kterých se zabydlela kolonie svilušek, tak sami moc dobře víte, jak moc vám tento škůdce může znepříjemnit život. Když nám rostliny zamoří agresivní svilušky, znamená to většinou nemalé komplikace završené ztrátou celé úrody. Z tohoto důvodu je třeba se za každou cenu vyvarovat přítomnosti škůdců. Klony však nelze vždy izolovat před možným nebezpečím. Při pěstování rovnou ze semene je však pravděpodobnost nákazy nebo přítomnosti škůdců jako sviluška zcela nulová. Jestliže pěstujeme v čistém prostředí s profesionálními parametry, tak se škůdců rozhodně nemusíme obávat.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!