Aktuální článek
Výsledky referenda na Novém Zélandu: Legalizace jen těsně neprošla

Výsledky referenda na Novém Zélandu: Legalizace jen těsně neprošla

  • Větší část novozélandských voličů vyslovila legalizaci konopí nesouhlas. Podle konečných výsledků se proti návrhu zákona o povolení a regulaci rostliny postavilo 50,7 procent voličů. Legalizace tak neprošla o zhruba 66 000 hlasů z necelých tří milionů.

Účastníci referenda při hlasování odpovídali na otázku, zdali jsou pro návrh zákona o legalizaci a regulaci konopí. V případě uzákonění by byl v zemi povolen prodej konopí v licencovaných výdejnách všem osobám starším 20 let, a to s limitem 14 gramů na den.

Co se týče samopěstování, na osobu měly připadnout maximálně dvě rostliny, avšak v jedné domácnosti by se legálně směly pěstovat pouze čtyři.

Prokonopné iniciativy to nevzdávají

Mluvčí novozélandské prokonopné iniciativy Make It Legal Sandra Murrayová se neopomněla opřít do dezinformací, které odpůrci legalizace šíří. „Od počátku jsme věděli, že referendum dopadne těsně. Svůj dopad na to má i protikonopná kampaň Say Nope to Dope (volně přeloženo jako Řekni trávě ne), která s finanční podporou ze zahraničí v naší zemi celé měsíce šířila falešné informace.“

Nová labouristická vláda dala jasně najevo, že v případě odmítavého výsledku referenda se již za legalizaci a dekriminalizaci konopí zasazovat nebude.

Murrayová novozélandskou vládu vyzvala, aby se o reformu zákonů o konopí pokusila i bez ohledu na výsledky referenda. „Vzhledem k tomu, kolik lidí svou volbou legalizaci podpořilo, by bylo nerozumné, kdyby zákonodárci nic nepodnikli,“ myslí si.

Novozélandská nadace návykových látek (NZDF) se postavila za příznivce konopí se slovy, že celostátní debata na toto téma ukázala, že si veřejnost žádá minimálně dekriminalizaci, ne-li rovnou i legalizaci. „Díky veřejné diskuzi vypluly na povrch jisté otázky, kterým naše země nyní musí čelit.  Že by se konopí mělo dekriminalizovat, stejně jako že by se na něj mělo zaměřit jak zdravotnictví, tak celá společnost, potvrdily i ti, kteří novozélandskou legalizaci otevřeně odmítají. Řadí se mezi ně kupříkladu Armáda spásy, Novozélandská zdravotnická asociace (NZMA) či hlavní představitelé většiny místních církevních organizací,“ poznamenal předseda NZDF Tuari Potiki.

Předsedkyně vlády hlasovala pro

Jacinda Ardernová, staronová premiérka a předsedkyně Labouristické strany Nového Zélandu, nakonec uvedla, že v referendu hlasovala pro. Přícházející labouristická vláda nicméně dala najevo, že v případě odmítavého výsledku referenda se již za legalizaci a dekriminalizaci konopí zasazovat nebude, což potvrdil i ministr spravedlnosti Andrew Little.

Jelikož se novozélandská premiérka o své preferenci v rámci referenda předtím nevyjádřila, stala se ze strany zastánců rostliny terčem kritiky. Mnozí z nich se totiž domnívají, že její otevřená podpora mohla ve prospěch legalizace potenciálně přihrát několik desítek tisíc klíčových hlasů.

Ardernová se pokoušela uzákonit užívání konopí pro léčebné účely, a to jak ze své vládní pozice, tak i dříve v opozici. Zároveň podporuje testování drog na festivalech v rámci harm reduction. Během druhé referendové debaty se přiznala, že sama rostlinu „kdysi dávno“ zkusila.

Protikonopná kampaň Nope to Dope šířila s finanční podporou ze zahraničí celé měsíce falešné informace.

Předseda opoziční Národní strany Judith Collinsová oproti tomu vytrvale brojí proti legalizaci konopí pro osobní využití. Svým spolustraníkům dokonce nařídila, aby v referendu hlasovali proti.

Ostrá diskuze vyústila v obvinění ze šíření dezinformací

Závěry referenda nejsou nikterak závazné. Vládnoucí labouristická strana nicméně slíbila, že nový zákon v parlamentu za předpokladu kladného výsledku podpoří.

K uspořádání přímé volby došlo na základě dohody o důvěře a rozpočtu mezi labouristy a Stranou zelených po volbách v roce 2017.

O legalizaci a dekriminalizaci konopí se novozélandští Zelení vyjadřovali již dlouhou dobu, ovšem mezi své volební sliby ji zařadili teprve v roce 2016.

Podobnému referendu by se za jiných okolností jistě dostalo té největší pozornosti, ovšem kvůli pandemii viru COVID-19, parlamentním volbám a souběžně běžícímu referendu o povolení eutanázie se otázka legalizace dostala spíše do pozadí.

Nedílnou součástí boje za konopí se staly i spory mezi Novozélandskou zdravotnickou asociací (NZMA) a jejími členy. Příčinou bylo vydání prohlášení, ve kterém se asociace proti legalizaci vymezovala a o jehož obsahu se s řadovými členy NZMA nikdo neporadil.

Zájmové skupiny na obou stranách spektra do svých kampaní investovali neskutečné množství času, energie i peněz.

Pod hlavičkou protilegalizačního lobbistického uskupení Say Nope To Dope se spojil bezpočet místních protidrogových iniciativ a náboženských organizací od konzervativních křesťanských organizací až po scientology.

Mezi příznivci uskupení byste nalezli i americkou lobbistickou skupinu Smart Approaches to Marijuana, která ale údajně Novozélanďanům žádné finance neposkytla.

Největší kampaní za legalizaci se stala iniciativa Novozélandské nadace návykových látek (NZDF) nazvaná On Our Terms, kterou podpořily i forenzní psychiatrička Hinemoa Elderová a bývalá premiérka Helen Clarková.

Jelikož novozélandská premiérka před hlasováním odmítla říct, zda v referendu podpoří legalizaci, stala se po prohře terčem kritiky zastánců konopí.

Její vlastní nadace dokonce před referendem vedla aktivní prokonopnou kampaň a nechala vyhotovit i několik předvolebních průzkumů.

Ani celebrity nepomohly

Novozélandské celebrity jako zápasník UFC Israel Adesanya, herec Sam Neill a hudebník Tiki Taane také vyjádřily legalizaci podporu.

Mezi prolegalizační iniciativy se zařadily i Make it Legal NZ, založená bývalými poslanci Strany zelených Meteria Turei a Nandor Tanczos, nebo Yes We Cannabis, již zase spustil Abe Gray, konopný aktivita a kandidát za novozélandskou stranu The Opportunities Party.

Ze současných poslanců se za legalizaci nejvíce zasadila Chloe Swarbricková ze Strany zelených.

Její překvapivé volební vítězství v okrsku Auckland Central mnozí příznivci konopí vnímali jako znamení, že by vysoká volební účast mladých voličů mohla přinést výhru i pro legalizaci, bohužel realita se ukázala být jiná.

Zdroj: Referendum results: Cannabis legalisation narrowly loses vote

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!