Aktuální článek
Vytáhlo mě to z rychlíku, kde je táta strojvedoucí

Vytáhlo mě to z rychlíku, kde je táta strojvedoucí

  • Ketaminová terapie není všelék, lidem s depresí však dává naději. Reportáž z pražské psychedelické kliniky Psyon.

Pražská psychedelická klinika Psyon začala vloni v listopadu nabízet ketaminem asistovanou terapii – tedy jedinou psychedelickou terapii, která je v tuto chvíli legální a zároveň bezpečná. Jak upozorňují psychedeličtí psychoterapeuti, ketaminová terapie není všelék. Lidem s depresí však dává naději.

Chtěli jsme se Damiánem projít pražskou Stromovkou, ale vytrvale prší, a tak sedíme u mě doma nad hrnky mátového čaje. Damián, sedmadvacetiletý muž s laskavýma světlýma očima a vlasy vygelovanými nahoru, mi nejprve poděkoval za to, že jsem ho vpustila za hlavní dveře domu, pak mi poděkoval za to, že jsem ho vpustila do výtahu a dalšího poděkování se mi dostalo na prahu mého bytu. Damián je naučený děkovat za všechno.

„Úzkostnej a depresivní jsem býval odmalička. Mamka alkoholička, táta tvrdej byznysmen. Objetí se mi moc nedostávalo. Svý duševní zdraví jsem ale začal řešit teprve před dvěma rokama poté, co jsem se vyléčil ze závislosti na alkoholu a kokainu,“ otevírá Damián svůj příběh.

Zatímco objetí se Damiánovi příliš nedostávalo, upínala se k němu jakožto k jedináčkovi veškerá rodičovská očekávání. Pracuje v otcově firmě, kterou v budoucnu převezme. Zatímco od matky okoukal závislostní tendence, od otce převzal nelítostný workoholismus.

Teď je sice dva roky čistý, co se bývalých návykových démonů týče, v zájmu čistoty se však odstřihnul od většiny starých přátel a známých. Žije sám s vlčačkou a s prací. Přísnost na sebe a poddajnost vůči přáním rodičů si v sobě nese dál. „Pracuju na svým osamostatnění. Na tom, aby mi rodiče konečně nekecali do života. Abych se dokázal rozhodovat podle svýho,“ vysvětluje.

V listopadu se však v centru NEO, kde se léčil se závislostmi a kam dosud dochází na terapii, dozvěděl o ketaminem asistované terapii, kterou poskytuje pražská psychedelická klinika Psyon.

Účastníci studie popisovali, že se jim po ketaminové terapii zlepšil vztah k sobě samým, citové vazby k okolí i životní hodnoty.

Jediná legální a bezpečná psychedelická terapie

V čekárně Psyonu mě vítá spoluzakladatel kliniky, psycholog a psychoterapeut Stanislav Milotinský, mladý muž v černé bavlněné haleně, jemuž zpoza gumičky respirátoru čouhá blonďatý melír, kontrastní se zbytkem havraních vlasů.

„Můžeme tu měnit i barvy,“ hraje si nadšeně s ovladačem, který poroučí odstínu osvětlení, vycházejícímu z dřevěného loga kliniky. Nejradši má prý ale světlo bílé. Po naší pravici stojí sympatický hnědý gauč, za nímž se zelená první akvárko – ta se prý náhodně objevují v místnostech po celé klinice, neboť akvárka jsou vášeň jejich právníka.

Milotinský mě provádí celou dvoupatrovou budovou: kromě sauny či zahrádky tu mají i čtyři zdravotnické ambulance, kardiochirurgickou ordinaci a několik terapeutických pokojů. V každé místnosti dýchají rostliny, na poličkách leží nerostné kameny.

Foto: Jan Šmíd (Poskytl PSYON)

Občas toužebně zabrnká na struny možné hudby budoucnosti. „Až to půjde, rádi bychom tady poskytovali skupinové terapie s psychedelickými látkami,“ švitoří, zatímco procházíme velkou světlou místností vedle zahrádky.

Psyon otevřel vloni v lednu a ještě donedávna nabízel pouze tradiční terapeutické služby, přičemž se výrazně zaměřoval na integraci náročných a nezpracovaných psychedelických zkušeností. V listopadu však konečně začal jako první ve střední Evropě nabízet ketaminem asistovanou psychoterapii, tedy jedinou psychedelickou psychoterapii, která je u nás v tuto chvíli legální a zároveň bezpečná.

Anestetikum, droga i naděje pro psychoterapii

Ketamin vědci objevili během pátrání po bezpečném anestetiku v roce 1962. „Zrovna včera jsem četl, že jeho bezpečnost byla popsána již více než desetitisíckrát,“ zdůrazňuje Milotinský. Skutečně, je tak bezpečný, že jej lékaři používají i k dětské anestezii. Jako anestetikum ho americká administrativa schválila v roce 1970 a hojného užívání se dočkal například ve válce ve Vietnamu.

Lékaři se však podivovali, že někteří lidé, jimž je ketamin podán jako anestetikum, se nápadně usmívají. A už během první klinické studie z roku 1966 na pacientech, kteří podstoupili chirurgický zákrok, bylo zaznamenáno, že některým z nich anestetikum způsobilo poněkud pozměněný stav vědomí. V osmdesátých letech objevili sjížděcí potenciál ketaminu milovníci večírků a z léčiva se stala i populární taneční droga známá třeba jako vitamín K či KitKat.

Vážné deprese pomáhá ketamin utišit takřka okamžitě. Je proto označován za účinný zaháněč akutních sebevražedných myšlenek.

Ketamin je co do účinků disociativním anestetikem a na rozdíl od klasických psychedelik, která působí hlavně na serotoninové receptory, účinkuje převážně (ale ne výhradně) na glutamátové receptory. Již v osmdesátých letech přitom vědci objevili, že některé látky, které působí na glutamátové receptory, mají antidepresivní účinky.

První kontrolovaná klinická studie zkoumající psychoterapeutické účinky ketaminu byla přesto provedena teprve v roce 1997, a to na alkoholicích, kteří dokončili detoxikaci. Naprostou abstinenci dodržovalo více než rok po terapii pětašedesát procent účastníků studie, a to ve srovnání s čtyřiadvaceti procenty členů kontrolní skupiny, kteří ketaminovou terapií neprošli. Účastníci studie navíc popisovali, že se jim po ketaminové terapii zlepšil vztah k sobě samým, stejně jako citové vazby k okolí či životní hodnoty.

Studie z dvacátého prvního století pak opakovaně potvrdily psychoterapeutický potenciál látky pro léčbu duševních potíží, obzvláště farmakorezistentních depresí: zpravidla pomohly přibližně polovině účastníků. Důležitou výhodu ketaminu ve srovnání s klasickými antidepresivy představuje rychlost jeho účinku. Vážné deprese pomáhá utišit takřka okamžitě a je proto označován za účinný zaháněč akutních sebevražedných myšlenek. Nadějný potenciál projevil i v léčbě závislosti na heroinu, kokainu, či alkoholu.

Americký ketaminový boom

Na rozdíl od klasických psychedelik má ketamin navíc status povoleného léčiva. Ačkoli byl schválen jako anestetikum, zdravotnická zařízení jej mohou používat mimo schválené pokyny v rámci takzvané off-label léčby. V Americe díky tomu vyrostlo s rychlostí hub po období dešťů několik stovek ketaminových klinik.

„Nápad založit ketaminovou kliniku vznikl právě v Americe, kde jsme podstupovali výcvik v psychedeliky asistované psychoterapii. Vidět na vlastní oči, kolik jich tam funguje a jak moc ta léčbě lidem pomáhá, pro nás znamenalo potvrzení, že jdeme správnou cestou,“ vypráví Milotinský.

Někteří odborníci však varují, že ketaminový boom se v Americe poněkud utrhl ze řetězu. Na některých amerických klinikách zdravotníci pumpují infuze ketaminu do těl několika pacientů najednou. V reklamních sloganech slibují zázračnou úlevu od rozličných potíží, počínaje depresemi, úzkostmi či posttraumatickou stresovou poruchou až po migrény či chronickou bolest. „Gratulujeme k resetování vašeho života!“ píše se ve všespásném duchu třeba na webu kliniky Kalypso.

Mnozí pacienti si docházejí pro dávku ketaminu opakovaně, zatímco na bankovních účtech klinik přibývají nuly: jediná infuze ketaminu stojí okolo pěti set dolarů. Kliniky, kde se ketamin pumpuje do pacientů málem průmyslovým způsobem a tempem, zpravidla zanedbávají vyšetření, která by měla podávání ketaminu předcházet, či komunikaci s praktickým lékařem klienta.

Ilustrace: Max Loeffler

Je to sice naděje, ale je drahá

„Přehnaná očekávání se snažíme naopak snižovat. Ketamin není všelék, který lidem s duševními potížemi totálně změní život. Má však smysl a dává jim naději. Během ketaminového zážitku mohou prožít něco, co jim pomůže s depresí pracovat. Vyzkoušet si nové vzorce myšlení. Nadechnout se a odpočinout si od temné deky deprese,“ popisuje Milotinský.

Psyon na rozdíl od amerických klinik zvolil cestu klasické psychoterapie sestávající z několika sezení. V tuto chvíli nabízí ketaminem asistovanou terapii výhradně lidem s depresemi, protože nejvíce studiemi prověřený je potenciál ketaminu právě při léčbě deprese. „Chceme to dělat pomalu a poctivě a otevírat veřejnosti oči. Díky tomu budeme moct v budoucnu napomoct zakořenění jiných psychedelických léčeb,“ vysvětluje Milotinský.

Kontaktovalo je už asi osmdesát zájemců, ketaminovou terapii však podstoupilo pouhých pár jednotek. Psyon odmítá třeba zájemce, kteří trpí psychotickým onemocněním či závažnou poruchou osobnosti, stejně jako lidi s kardiovaskulárním onemocněním, epilepsií nebo zánětem jater a kojící či těhotné ženy.

„Deprese se klientům se možná po ketaminovém zážitku opět vrátí, ale často v menší míře a hlavně se mohou díky celé léčbě naučit, jak ji lépe zvládat či postupně úplně vyřešit. Proto je pro nás důležité, aby byl klient ochoten na sobě pracovat. Žádáme jej, aby před ketaminovou terapií docházel na psychoterapii a aby v ní pokračoval i po ketaminu. Terapie s námi je jen začátek cesty,“ dodává Milotinský. Hrdlo je zkrátka úzké.

Úzkým ho nicméně činí i cena. V závislosti na počtu psychoterapeutických sezení stojí ketaminová terapie 22 tisíc korun a víc. Lidé s depresemi přitom nebývají zrovna bohatí, navíc deprese jim ubírá ze schopností plného pracovního výkonu.

„Všechny nás mrzí, že je cena tak vysoká. Je to dáno psychoterapeutickou hodinovou sazbou, která se v Praze pohybuje okolo tisíce korun. A ta je zase dána tím, že nejlevnější psychoterapeutický výcvik stojí dvě stě tisíc. U psychedelické terapie jsou přitom často přítomní dva psychoterapeuti, muž a žena. Zároveň ale víme, že to může být smysluplná investice, která ve výsledku ušetří mnohem více prostředků a hlavně zásadně zvýší kvalitu života,“ vysvětluje.

Do budoucna proto Psyon hodlá spolupracovat se zdravotními pojišťovnami, což celou službu může významně zdostupnit. Zároveň sbírá od dárců peníze na to, aby mohli klientům, pro něž terapie zůstává finančně nedostupná, udělit slevu nebo jim terapii zaplatit celou.

Odevzdat se a počkat

Průběhem se ketaminem asistovaná psychoterapie podobá klasické psychedelické terapii. Sezení s látkou předcházejí dvě přípravná setkání, během nichž se psychoterapeuti s klientem seznamují, budují důvěru a připravují dotyčného na zážitek.

„Vysvětlujeme jim, že je potřeba se odevzdat a počkat. Nehledat řešení, protože řešení přijde samo. Učíme je, jak v zážitku pracovat, že všechno, co se děje, je součástí zkušenosti. I když to může být bolestivé,“ popisuje Milotinský.

Damián přišel na přípravné sezení z práce a roztěkaný. Vůbec se nedokázal se zklidnit. „Úplně mě tam zblbnuli – v dobrým slova smyslu. Zavřel jsem oči, dělali jsme dechová cvičení, navrhli mi, co si můžu představovat. Úplně jsem zapomněl, kde jsem a kolik je hodin,“ vzpomíná.

Den až dva po druhém přípravném sezení následuje tříhodinové sezení s ketaminem. Terapii pak uzavírají dvě integrační sezení, na němž psychoterapeuti pomáhají klientovi zmapovat a vstřebat, kam všude ho ketaminový výlet zavedl. Tento proces integrace psychedelické zkušenosti je zásadním prvkem, který umožňuje, aby léčebný efekt ketaminového zážitku přetrval co nejdéle a měl co nejpřínosnější vliv pro klienta. Bez profesionální integrace by celá léčba postrádala velkou část efektivity. Celá terapie trvá dva až čtyři týdny.

Ketamin není všelék, který lidem s duševními potížemi totálně změní život. Má však smysl a dává jim naději.

Vcházíme do světlé místnosti s královsky obrovskou bílou postelí, lemovanou malými bílými taburety. Právě tento pokoj je dějištěm psychedelické terapie. Milotinský vysouvá jeden z taburetů a předvádí, jak pohodlně na nich lze klečet u postele. „To, abychom klientovi mohli být během účinkování ketaminu nablízku. Vzít ho třeba za ruku, když bude chtít,“ vysvětluje.

Na poličce leží obrovská sluchátka a maska na oči. Krátce nato přichází další psychedelický psychoterapeut a spoluzakladatel kliniky Filip Tylš. Uveleben za počítačem se nám s jiskřícíma očima svěřuje, že jeho kolegyně zrovna dala do kupy playlist, který je „fakt keťákovej“. „Playlisty, které klient během účinkování ketaminu poslouchá, vybíráme my. Vhodný je chill ambient. Kytarový sólo by mohlo člověka na ketaminu rozhodit,“ vysvětluje Milotinský, načež se společně již poněkolikáté burácivě rozesmějeme.

Přecházíme do druhé psychoterapeutické místnosti, v níž zem pokrývá líbezný koberec se vzorem mořských vln, na nějž je mi málem líto šlapat v botách. „Nevadí, když si sundám boty? I při terapiích radši sedím v křesle v tureckém sedu,“ zachraňuje mé svědomí Milotinský a v povídání tak pokračujeme bosi.

Foto: Jan Šmíd (Poskytl PSYON)

Najednou si zvládám ty věci pojmenovat

Ketamin je klientovi podán ústně ve formě kapaliny a účinkovat začíná mezi deseti minutami až půlhodinou. „Jako první hrála šamanská píseň. A pak mi najednou začaly trnout panty,“ popisuje Damián. Ketaminový zážitek trvá, měřeno pozemským lidským časem, asi hodinu a půl. Psychedelický čas však plyne jinak.

„Po asi čtyřiceti minutách mi terapeutka položila ruku na rameno, nadzvedla sluchátko a zašeptala mi do ucha, jestli je všechno v pořádku. V tu chvíli se mi přitom zdálo, že uběhlo sotva pár minut. A hlavně jsem měl po jejím doteku pocit, že mé ruce opláchla voda a ta mě začala celýho unášet. Bylo to fantastický,“ líčí Damián. Jako talisman si s sebou vzal sošku andělíčka z Mauricia, kterého dostal od bývalé přítelkyně.

Ketaminový zážitek bývá nejčastěji připodobňován k pocitu opuštění vlastního těla.

Ketaminový zážitek bývá nejčastěji připodobňován k pocitu opuštění vlastního těla. „Vytváří bezpečný odstup od našeho prožívání a klientovým tempem uvolňuje psychické obrany, díky čemuž můžeme vplout do vlastních témat otevřeněji a lépe jim čelit. Nebo je zpracovat jinak než v běžném stavu vědomí. Může to gradovat, na ketaminu můžete zažít pocity oceánské bezbřehosti, klidu, ale i řadu transpersonálních zážitků,“ popisuje Milotinský.

Ve srovnání s tradičními psychedeliky lidem na ketaminu zpravidla v hlavě nekvete tolik rostlin a přírody a vydávají se na výpravu spíše do světů anorganických. Třeba Damiánova výprava měla velmi barevný a abstraktní háv. Co má s psychedelicky ketaminová výprava naopak společného, je schopnost posvítit na patologické vzorce našeho chování. „Najednou si zvládám ty věci pojmenovat. Uvědomuju si, že jsem tím, kdo udává tempo svýho života,“ potvrzuje Damián.

„Lidé se během psychedelické terapie dočasně uvolňují od jednotlivých vrstev vědomí i psychických problémů. Vyzkoušejí si, jaké to je, když z nich odpadne vrstva, která jim ubližuje. Zažijí sama sebe v čistější podobě. Člověk se začne chovat tak, jak potřebuje. Na povrch vylézají emoce, které si dotyčný potřebuje zažít a o kterých my psychoterapeuti třeba běžně ani nevíme. Pozorujeme to jako svědkové posvátna s respektem ke klientovu prožívání,“ usmívá se Milotinský, který za příčinu duševních obtíží považuje právě zvnitřnělé zákazy a obranné mechanismy, jimž se zpravidla naučíme v dětství.

Psychedelická terapie zkrátka funguje jako urychlovač. Stává se, že během jediného sezení umožní dostat se hluboko dovnitř člověka, kam by se běžná psychoterapie dostávala příliš dlouho. Jeden z klientů Psyonu svůj ketaminový zážitek popsal tak, že jel ve formuli a míjel depa. Každé depo představovalo jednu jeho životní obtíž, strach, bolest. Dojel do depa, prožil bolest, zprocesoval ji a pokračoval do dalšího depa.

Splněný sen

Po návratu z ketaminového sezení si Daniel šel lehnout. Probudil se, najedl se a zase spal. „Ten prospanej víkend jsem si strašně užil. Předtím jsem neuměl odpočívat. Pořád jsem si říkal: Ležíš tady na gauči, kdybys šel radši vyvenčit vlčandu!“ vypráví. Naučil se k sobě chovat laskavěji. Dopřává si drobné radosti: jde ven, zapálí v krbu oheň, poslechne si jazz a bez výčitek si odpočine.

Depresivní stavy se mu sice vrací, ale teď konečně jasněji vidí jejich příčiny. Dosud má u sebe playlist, který mu během ketaminového zážitku hrál. Tylš mu řekl, ať si okamžik po konci ketaminového sezení, kdy se probral čistý a jasný, mentálně vyfotí. Ptám se, jestli si jej vyfotil. Damiánův obličej se rozteče do zasněného úsměvu: „Zrovna teď na něj myslím.“

Damián chtěl vždycky tetování, ale rodiče na něj měli „takovej a makovej názor“. Z ketaminového sezení odešel rozhodnutý si tetovací přání splnit. Jeho vysněné tetování zahlédnu těsně před naším rozloučením. Damiánovu ruku už budou navždycky oplachovat vlny vody.

Poznámka: Damiánovo jméno bylo na jeho přání změněno.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!