Aktuální článek
Vytáhlo mě to z rychlíku, kde je táta strojvedoucí

Vytáhlo mě to z rychlíku, kde je táta strojvedoucí

Profilový obrázek
  • Ketaminová terapie není všelék, lidem s depresí však dává naději. Reportáž z pražské psychedelické kliniky Psyon.

Pražská psychedelická klinika Psyon začala vloni v listopadu nabízet ketaminem asistovanou terapii – tedy jedinou psychedelickou terapii, která je v tuto chvíli legální a zároveň bezpečná. Jak upozorňují psychedeličtí psychoterapeuti, ketaminová terapie není všelék. Lidem s depresí však dává naději.

Chtěli jsme se Damiánem projít pražskou Stromovkou, ale vytrvale prší, a tak sedíme u mě doma nad hrnky mátového čaje. Damián, sedmadvacetiletý muž s laskavýma světlýma očima a vlasy vygelovanými nahoru, mi nejprve poděkoval za to, že jsem ho vpustila za hlavní dveře domu, pak mi poděkoval za to, že jsem ho vpustila do výtahu a dalšího poděkování se mi dostalo na prahu mého bytu. Damián je naučený děkovat za všechno.

„Úzkostnej a depresivní jsem býval odmalička. Mamka alkoholička, táta tvrdej byznysmen. Objetí se mi moc nedostávalo. Svý duševní zdraví jsem ale začal řešit teprve před dvěma rokama poté, co jsem se vyléčil ze závislosti na alkoholu a kokainu,“ otevírá Damián svůj příběh.

Zatímco objetí se Damiánovi příliš nedostávalo, upínala se k němu jakožto k jedináčkovi veškerá rodičovská očekávání. Pracuje v otcově firmě, kterou v budoucnu převezme. Zatímco od matky okoukal závislostní tendence, od otce převzal nelítostný workoholismus.

Teď je sice dva roky čistý, co se bývalých návykových démonů týče, v zájmu čistoty se však odstřihnul od většiny starých přátel a známých. Žije sám s vlčačkou a s prací. Přísnost na sebe a poddajnost vůči přáním rodičů si v sobě nese dál. „Pracuju na svým osamostatnění. Na tom, aby mi rodiče konečně nekecali do života. Abych se dokázal rozhodovat podle svýho,“ vysvětluje.

V listopadu se však v centru NEO, kde se léčil se závislostmi a kam dosud dochází na terapii, dozvěděl o ketaminem asistované terapii, kterou poskytuje pražská psychedelická klinika Psyon.

Účastníci studie popisovali, že se jim po ketaminové terapii zlepšil vztah k sobě samým, citové vazby k okolí i životní hodnoty.

Jediná legální a bezpečná psychedelická terapie

V čekárně Psyonu mě vítá spoluzakladatel kliniky, psycholog a psychoterapeut Stanislav Milotinský, mladý muž v černé bavlněné haleně, jemuž zpoza gumičky respirátoru čouhá blonďatý melír, kontrastní se zbytkem havraních vlasů.

„Můžeme tu měnit i barvy,“ hraje si nadšeně s ovladačem, který poroučí odstínu osvětlení, vycházejícímu z dřevěného loga kliniky. Nejradši má prý ale světlo bílé. Po naší pravici stojí sympatický hnědý gauč, za nímž se zelená první akvárko – ta se prý náhodně objevují v místnostech po celé klinice, neboť akvárka jsou vášeň jejich právníka.

Milotinský mě provádí celou dvoupatrovou budovou: kromě sauny či zahrádky tu mají i čtyři zdravotnické ambulance, kardiochirurgickou ordinaci a několik terapeutických pokojů. V každé místnosti dýchají rostliny, na poličkách leží nerostné kameny.

Foto: Jan Šmíd (Poskytl PSYON)

Občas toužebně zabrnká na struny možné hudby budoucnosti. „Až to půjde, rádi bychom tady poskytovali skupinové terapie s psychedelickými látkami,“ švitoří, zatímco procházíme velkou světlou místností vedle zahrádky.

Psyon otevřel vloni v lednu a ještě donedávna nabízel pouze tradiční terapeutické služby, přičemž se výrazně zaměřoval na integraci náročných a nezpracovaných psychedelických zkušeností. V listopadu však konečně začal jako první ve střední Evropě nabízet ketaminem asistovanou psychoterapii, tedy jedinou psychedelickou psychoterapii, která je u nás v tuto chvíli legální a zároveň bezpečná.

Anestetikum, droga i naděje pro psychoterapii

Ketamin vědci objevili během pátrání po bezpečném anestetiku v roce 1962. „Zrovna včera jsem četl, že jeho bezpečnost byla popsána již více než desetitisíckrát,“ zdůrazňuje Milotinský. Skutečně, je tak bezpečný, že jej lékaři používají i k dětské anestezii. Jako anestetikum ho americká administrativa schválila v roce 1970 a hojného užívání se dočkal například ve válce ve Vietnamu.

Lékaři se však podivovali, že někteří lidé, jimž je ketamin podán jako anestetikum, se nápadně usmívají. A už během první klinické studie z roku 1966 na pacientech, kteří podstoupili chirurgický zákrok, bylo zaznamenáno, že některým z nich anestetikum způsobilo poněkud pozměněný stav vědomí. V osmdesátých letech objevili sjížděcí potenciál ketaminu milovníci večírků a z léčiva se stala i populární taneční droga známá třeba jako vitamín K či KitKat.

Vážné deprese pomáhá ketamin utišit takřka okamžitě. Je proto označován za účinný zaháněč akutních sebevražedných myšlenek.

Ketamin je co do účinků disociativním anestetikem a na rozdíl od klasických psychedelik, která působí hlavně na serotoninové receptory, účinkuje převážně (ale ne výhradně) na glutamátové receptory. Již v osmdesátých letech přitom vědci objevili, že některé látky, které působí na glutamátové receptory, mají antidepresivní účinky.

První kontrolovaná klinická studie zkoumající psychoterapeutické účinky ketaminu byla přesto provedena teprve v roce 1997, a to na alkoholicích, kteří dokončili detoxikaci. Naprostou abstinenci dodržovalo více než rok po terapii pětašedesát procent účastníků studie, a to ve srovnání s čtyřiadvaceti procenty členů kontrolní skupiny, kteří ketaminovou terapií neprošli. Účastníci studie navíc popisovali, že se jim po ketaminové terapii zlepšil vztah k sobě samým, stejně jako citové vazby k okolí či životní hodnoty.

...

Pokračování článku najdete v Legalizace č. 64, která je právě k dostání v e-shopu Legalmarket.cz a na novinových stáncích. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!