Aktuální článek
Za málo peněz hodně muziky 10: Orient, Phil Lemon, Gin & Platonic

Za málo peněz hodně muziky 10: Orient, Phil Lemon, Gin & Platonic

  • Tipy na zajímavé zjevy v české alternativní hudbě.

Temné časy si žádají temnou hudbu. Vlna zapadlého klubařství pod nouzovým osvětlením v podání pohupujícího se melancholického publika vlila některým umělcům do žil blahodárnou mízu tvořivosti. Kapela Orient je toho zářným příkladem. Posmutnělá atmosféra linoucí se jejich dílem je dechberoucí. Minimalistické beaty, naléhavé vokály a místy agresivní, leč něžný kytarový podklad společně se syntetickým soundem tvoří celek vyvolávající husí kůži. Hudba z jejich dílny je založena na něčem hlubokém, na něčem, co je nám skryto, ale můžeme to pomocí Orientu podvědomě vnímat. Jako by se nám dostalo nazření pod Májin závoj, který si s sebou nosíme. Na malý moment však můžeme sundat jednu vrstvu a nechat na sebe působit nepoznatelnou hloubku opravdového.

Hudba se tak stává médiem pro pozorování prapodivné všejednotící aury, a to platí i pro kapelu Phil Lemon. Mladé energické duo zaklíněné mezi čistou elektronikou a lehkým políbením instrumentálu uplatňuje nově nabyté nadšení pro elektronickou taneční hudbu. Kytara, pár synťáků a nekompromisní, hypnotický, do techna laděný beat, jenž vyvolává šamanský pocit svobody a reguluje srdeční tep na nutnou hodnotu bpm. Kouzlo tohoto typu hudby bylo léta situováno do mnohdy neoficiálních míst s přízviskem rave, ale teď, v roztodivných dobách, se nutně dere na povrch a vzbuzuje v mladých umělcích potřebu přispět svým Troškou do mlýna. Mladé publikum je tomu nebývale nakloněno, a proto jsou koncerty Phil Lemon opravdu elektrizujícím, téměř mystickým zážitkem, který poukazuje na sílu jednoduché hudby, jež v roztříštěné periodě lidských dějin působí jako lék či únik do vyšších sfér.

Zastávám názor, že je elektronika ve fázi mohutného vzestupu, a proto jsem se rozhodl ve zkratce představit label Gin & Platonic, který zaujímá k elektronického hudbě a de facto ke zvuku jako takovému neotřelý postoj. Produkce tohoto labelu je různorodá, přes taneční věci po čistý ambientní ventil, jenž ždíme z dostupného hardwaru maximum. Následná různorodost jejich večírků tvoří naprosto ojedinělou atmosféru kolidující mezi extází a šílenstvím k tomu přidruženému. Pokud vás již nebaví konvence a máte dostatečnou chuť objevovat nové věci, rozhodně neváhejte vstoupit do tohoto pestrobarevného světa, který vám v rámci toho, co je možné a co ne, roztáhne zorné pole o 360 stupňů a možná ještě dál. Třebaže je doba temná, stále se můžeme v našich hudebních vodách ponořit do vzrušujícího závanu zvukové svěžesti, pozorovat a při špetce odvahy experimentovat. Nechat se ovládnout a čekat, kde se vynoříme.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!