Aktuální článek
Za málo peněz hodně muziky 16: Ellie Dandelion, Favorite Obsession, God and Eve

Za málo peněz hodně muziky 16: Ellie Dandelion, Favorite Obsession, God and Eve

  • Nechte se unést romantickými tóny českých nadějných hudebníků.

Hudba přidružená k tomuto sloupku je opravdovou apoteózou obývacích pokojů, sdílených bytů a výhledů z okna…

Ellie Dandelion

Začnu tedy v pokoji, který jest důkazem, že žádný člověk není uvězněn, pokud dá prostor sám sobě. Mám na mysli mladou umělkyni Ellie Dandelion původem z Ostravy, která i v tak nehostinné době tvoří a vydala své první EP. Za mne je toto dílo hezkým příkladem, jak lze cestovat, a přitom zůstat doma. EP Vivid neopustilo během tvůrčího procesu pokoj, ale teď, když brázdí vody internetu, působí bezmála nekonečně. Intimní, rezonující v nejistotách, putující na hraně snového shoegaze popu se špetkou synthwavu, který je vítanou a nezbytnou ozdůbkou celého posmutnělého desertu. Celek pak tvoří opravdovou odyseu do velmi čiré psyché této nadané umělkyně. Atmosféry a nálady, jež lemují dílko, jsou zvládnuty elegantně a přes smuteční fluidum nabízejí i kapku naděje a radosti.

Ellie Dandelion – Vivid

Favorite Obsession

Velmi podobným tělískem je kapela Favorite Obsession. Opět je cítit závan shoegezu a dream popu, který osobně vítám vždy, neboť mozek, jenž se na tyto frekvence naladí, nemá problém je vítat od kohokoli. Kytarky střídají občasné valy s něžným vybrnkáváním, basa příjemně podkuřuje bubnům a příjemný hlas dokresluje celé nadělení. A tak zde máme silně atmosférické dílo podobné vizualizaci abstraktních výšin, které běžným okem pravděpodobně nikdy nespatříme, ale přece je tušíme, jinak bychom je pravděpodobně niterně nenazírali. Nebojím se říci, že potřebujeme sny a průvodce introspekcí dřív než kdy jindy, neboť jsme v posledních dnech prožili dost samoty, se kterou je dost obtížné se vyrovnat. Avšak nesmíme zapomínat na to, že putovat můžeme i na místě a Favorite Obsession společně s Ellie by mohli tento proces podpořit či ulehčit, a to je nevýslovné.

Favorite Obsession – Green eyes

God and Eve

A pak jsou tady God and Eve. Parta mladých virtuózních lidí, kteří milují jazz, současnou vážnou hudbu a třeba art pop. Výstup pak splňuje to, co by člověk čekal – akorát že vůbec. Mnohdy se stává, že se fúzí těchto žánrů vyloupne něco, co je pro takového hudebního atmosferika (tím myslím mne) neposlouchatelné, ale opak je pravdou. EP The Creation je nádherným vyváženým dílem, které snoubí jazzové úchylárny, trochu klasiky, rocku a chillu v krásný celek. Tento debut kapely nadchne jak hudební fajnšmekry, tak příležitostné posluchače, protože nabízí odpočinek i dobrodružství. Jednou pod vlivem letního vánku, který se jindy přeleje do vlnobití rozbouřeného ledového drinku za krkem – ale v dobrém. Hezký poslech!

God and Eve – Banging my head against a brick wall

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!