Aktuální článek
Za málo peněz hodně muziky 18: Nichi Mlebom, Frau Zwei, Bibione

Za málo peněz hodně muziky 18: Nichi Mlebom, Frau Zwei, Bibione

  • Nic neučiní v časech absolutní diverzity všeho větší radost než přímočará, energická a rozzlobená hudba.

V tomto občasníku obskurní muziky putující éterem českých podzemních končin je protentokrát připraven mix interpretů, kteří spolu nemají nic společného – krom produkování hudby.

Nichi Mlebom

Nichi Mlebom je interpret původně z Rakouska, který našel vše, co hledal, v Brně. Nehledě na nekonečný proud producentských počinů a různých multi projektů začal po předlouhé pauze i koncertovat, a to je skvělé. Jeho muzika je vyklidněná, přiznaná lo-fi pohodička s bezprostředními texty, jednoduchými kytarovými linkami a výbornou atmosférou kolidující mezi letní cestou nočním vlakem či válením u vody. Nezapře se přiznaný vliv interpretů jako Mac Demarco, Alex Calder či Travis Bretzer (když znáte jednoho, znáte všechny), což je naprosto v pořádku, neboť Nichi dokázal tomuto chill vlivu dodat vlastní identitu, která si nadále zachovává maximální uvolněnost. Ve své písni „Easy“ doslova říká: „Netrap se, když nemůžeš nic změnit,“ z čehož se devět z deseti stoiků radostí otočilo v hrobě.

Nichi Mlebom: Hunger

Frau Zwei

Opakem Nichiho jsou pak Frau Zwei. Texty jsou nádherně znepokojivé, polomluvené, místy divně klidné, místy bouřlivé a dokonce česky. A hudba… Instrumentální podklad je jako exploze, jako elektrizující pobyt v pračce smíchaný se zvukem továrních brusek, což u kapely, která snad přijme přízvisko elektronického punku, zavání výtečným naplněním oné bouřlivé koncepce. Jejich deska Za dveřma nikdo není je totálním ujetým nášlehem agresivních beatů a noise-industriálních šumů a zběsilých textů, kdy energie prostě teče.

Frau Zwei na Bandcamp.com.

Bibione

To platí i pro poslední kapelu Bibione, leč v jiném žánru. Absolutně žádné kudrlinky, obyčejná sestava, basa, bubny, kytara a vůbec žádné cavyky. Prostě do toho řežou, jak to přijde, a funguje to náramně. V muzice Bibione lze cítit zárodečnou energii původních punkových uskupení i s jejich kmotry či hněv undergroundu.

Rozhovor s Bibione na Radio Wave.

Říkám to často, ale nic neučiní v časech absolutní diverzity všeho větší radost než přímočará, energická a rozzlobená hudba. Paradoxní je, že onu různorodost nakonec stejně milujeme. Hudbě čus!

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!