Aktuální článek
Zapomenutý rozhovor s Jackem Hererem

Zapomenutý rozhovor s Jackem Hererem

  • Ztracený a zase nalezený rozhovor s jednou z největších legend.

Když jsem se nedávno pustil do jednoho nového projektu, nečekaně jsem narazil na ztracený záznam rozhovoru s legendou konopné scény Jackem Hererem. Jack je bezesporu jednou z nejdůležitějších postav v historii hnutí za legalizaci – dost možná byl prvním opravdu globálně známým konopným aktivistou.

Jeho slavná kniha, ve které ostře kritizuje globální válku proti konopí, nazvaná Spiknutí proti konopí aneb „Císař nemá šaty“ (orig. The Emperor Wears No Clothes) se dodnes dočkala již šestnácti vydání a po celém světě se jí prodalo více než 700 000 výtisků. Tento titul se tak stal jednou z nejúspěšnějších knih vydaných vlastním nákladem.

Jack byl sice velký bojovník, ale v roce 2010, právě když celosvětové hnutí pro legalizaci, u jehož zrodu stál, začalo sklízet první úspěchy, podlehl dlouhodobým zdravotním problémům. Následující rozhovor jsem nahrál před 25 lety, ještě než jsem začal pracovat pro magazín High Times. Tehdy jsme si všichni naivně mysleli, že celý svět co nevidět zaplaví zelená vlna legalizace a Jack se stane mesiášem nové konopné éry.

S lidmi, kteří jsou lhostejní vůči nespravedlivým zákonům a nevadí jim zavírání nevinných lidí do vězení, se přátelit nehodlám.

Naše naděje však byly poněkud předčasné a konopí čekala ještě dlouhá a trnitá cesta na výsluní. V pětadevadesátém jsme ale byli odhodlaní vyběhnout na barikády s jointem v ruce – měli jsme pocit, že velká konopná revoluce musí přijít každou chvíli. A přesně v té době vznikl i následující rozhovor.

Konopí se dnes konečně začíná dařit – pomalu, ale jistě se dostává dokonce i do mainstreamu.

Myslíš tím módní průmysl v čele s Ralphem Laurenem? Slyšel jsem, že na konopí má zálusk i ten druhý týpek… jak on se to jen jmenuje?

Calvin Klein. Ralph ve svých kolekcích využívá konopí už dvanáct let a Calvin prohlásil, že první konopné modely by chtěl představit letos v září.

Jasně, Calvin Klein. Prý se do výroby konopného oblečení chce pustit fakt naplno. Osobně jsem pro – syntetických tkanin by se lidstvo mělo zbavit jednou provždy.

Vnímáš konopí především jako odpověď na ekologické otázky?

Konopí pro mě odjakživa bylo především výrazem lidské svobody. Jeho význam pro ekologii ale rozhodně není zanedbatelný – díky tomu, jak je šetrné k životnímu prostředí, by mohlo zásadně ovlivnit kvalitu našeho života. Pointa mojí knihy Spiknutí proti konopí aneb „Císař nemá šaty“ vězí v tom, že konopí je nejproduktivnější rostlinou na světě. V tom nepřeberném množství rostlin, ze kterých lze vyrábět tkaniny, konopí vyniká ve všech ohledech – je nejměkčí, nejteplejší, jeho vlákno dokáže vstřebat nejvíce vody… je to prostě ideální surovina na výrobu tkaniny. A teď si zkus vzpomenout – učili tě to ve škole?

To sotva.

Řekli ti snad, že ještě v minulém století se z konopí vyrábělo téměř vše, na co si jen vzpomeneš – neuvěřitelných 85 procent textilních produktů? Ve škole nás učili jen o lnu, jutě a bavlně. Bavlna přitom až do roku 1820 tvořila pouhou desetinu procenta textilního průmyslu. Většina lidí si dnes přesto myslí, že dřív se látky vyráběly jen z bavlny. Až v roce 1973 jsem narazil na informaci, že konopí, ze kterého se vyrábí třeba lana, i to, které tak rád pokuřuju, pochází z jedné a té samé rostliny. Napsal jsem knihu o marihuaně a ani jsem netušil, že se jedná o konopí!

Už tehdy jsi o marihuaně napsal nějakou knihu?

Jasně. Vydal jsem ji počátkem roku 1973.

Jaký měla titul?

Jmenovala se Tráva (orig. G.R.A.S.S.: Great Revolutionary American Standard System). Najdete v ní všechno od omalovánek až po rady pro začínající dealery. Je to prostě taková vtipná knížka pro fanoušky konopné kultury. Když jsem ji ale psal, tak jsem o tom, jaké má vlastně konopí využití, neměl vůbec tušení.

...

Pokračování článku najdete v Legalizace č. 60, která je právě k dostání v e-shopu Legalmarket.cz a na novinových stáncích. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!