Cílem výzkumu kanadských odborníků z Toronta bylo v rámci jednoho roku zhodnotit krátkodobé a dlouhodobé účinky konopí při léčbě chronické bolesti. V úvodu abstraktu se píše: „Naše dlouhodobá prospektivní observační studie se zabývala pacienty, kteří se v období od října 2015 do března 2019 léčili na klinice specializované na podávání léčebného konopí. Celkem se výzkumu zúčastnilo 751 pacientů, kteří za pomocí konopí hledali úlevu od chronických bolestí.“
Všichni účastníci na začátku studie a následně každý měsíc vyplňovali dotazník o bolesti typu Brief Pain Inventory (BPI) a dotazníky o užívaných opiátech a nežádoucích událostech.
Výsledky ukázaly, že „konopná léčba zmírnila intenzitu bolestí už během prvního měsíce, přičemž úleva trvala po celý sledovaný rok. Respondenti také poznamenali, že po prvních třech měsících u nich došlo k výraznému zlepšení kvality jak fyzického, tak duševního zdraví. Ihned po začátku léčby došlo taktéž ke značnému zmírnění bolestí hlavy a pocitů únavy, úzkosti a nevolnosti.
Pacienti, kteří před začátkem studie užívali opioidní léky, uvedli, že výrazně omezili svou spotřebu těchto medikamentů. Na konci výzkumu také potvrdili, že u nich došlo k zásadnímu zmírnění bolestí.
Závěry studie potvrzují výsledky dřívějších prací, které hovoří ve prospěch rostlinné konopné léčby a považují ji za bezpečnou a účinnou léčebnou alternativu, která by potenciálně mohla nahradit opioidní léčiva. Sloužila by zároveň jako substituční léčba i jako prostředek, který zmírňuje symptomy a zlepšuje kvalitu života u pacientů trpících chronickými bolestmi.