Aktuální článek
Konopí – cenná komodita během sociální izolace

Konopí – cenná komodita během sociální izolace

  • Novinky o aktuálním vývoji a důsledcích legalizačních změn.

Zdá se, že zákonodárci dostávají rozum ve stále více zemích – slibně se rýsuje nejen léčebné a průmyslové využití třeba v Libanonu a Malawi, ale dokonce i rekreační využití a samopěstování v Chorvatsku, Mexiku či Nepálu. Snad si vezmou ponaučení z Kanady, kde se tržní model příliš nepovedl a kde splaskla bublina přehnaných očekávání.

Mezinárodní

  • Mezinárodní situace je samozřejmě poznamenána pandemií koronaviru, která v době napsání tohoto článku (21. března) zuří prakticky v celé Evropě s epicentry v Itálii a ve Španělsku. Počet nakažených i zemřelých začíná ovšem nebezpečně stoupat i v Severní Americe. Pandemie a její dopady na hospodářství budou mít nedozírné následky i pro konopný sektor v zemích, které v posledních letech legalizovaly ať už využití v léčbě, nebo vytvořily regulované trhy s konopím pro všechny dospělé. Těžké časy čekají i konopné (a všechny další) podnikatele u nás. Na druhou stranu jsou zde i záblesky naděje, že konopí a lidé, kteří s ním pracují, by z celé krize mohli vyjít silnější než kdy dříve. Podívejme se na pár těchto záblesků:
  • V době, kdy se postupně evropské a poté i americké státy začaly postupně uzavírat do karantény, proběhl nejprve 15. března v Nizozemsku „útok“ na coffeeshopy, před kterými se tvořily až několikasetmetrové fronty. Stejný obrázek jsme mohli o den později vidět i v Kanadě a postupně také v Kalifornii, Coloradu a dalších amerických státech, kde je konopí v nějaké formě legální. Všude se těsně před zavedením karanténních opatření prodávalo legální konopí v množství o stovky procent převyšující běžný prodej. Znamená to, že pro obrovské množství lidí představuje konopí jeden z cenných prostředků, jak přežít sociální odloučení a nucený pobyt doma.

Úřad pro kontrolu drog (DEA) připouští, že legalizace konopí vede ke snižování poptávky na černém trhu a tudíž i k jeho zmenšování.

  • 19. března přinesla americká média informace o tom, že v rámci uzavírání všech obchodů a dalších podniků vyjma těch „nepostradatelných“, jako jsou potraviny a lékárny, zůstanou otevřené i prodejny konopí. Je skvělé vidět, že existují i politici, kteří chápou, že nepřerušovaný přístup ke konopí je pro mnoho lidí zásadní z hlediska zdraví a kvality života. Škoda že jsou zatím jenom za oceánem.
  • Ještě před propuknutím epidemie v Evropě se mělo konat veledůležité hlasování při březnovém setkání Komise OSN pro narkotika (CND), které mělo na návrh Světové zdravotnické organizace WHO rozhodovat o reklasifikaci konopí v seznamu návykových látek. Čtvrtého března ale vyšlo najevo, že CND toto hlasování odloží. Jako oficiální důvod bylo uvedeno, že jednotlivé státy by měly mít více času na „řádné prostudování implikací“ změny v klasifikaci konopí v rámci mezinárodních úmluv o drogách.

USA

  • V druhé polovině února oznámila Národní fotbalová liga (NFL), že na základě dohody majitelů všech týmů s vedením soutěže nebude hráčům od nynějška hrozit zákaz hraní za pozitivní test na přítomnost THC. Kromě toho, že dojde k výraznému zmírnění možných postihů, bude se provádět i méně testů a bude zvýšena povolená hladina metabolitů THC z 35 na 150 nanogramů na mililitr. V neposlední řadě bude zkráceno i „testovací okno“, tedy období, kdy mohou být hráči podrobování těmto testům.
  • Na konci února zveřejnily úřady státu Colorado výroční statistiky prodejů legálního konopí v tomto státě, který jako první v Americe legalizoval i rekreační využití. Za rok 2019 dosáhly tržby z prodeje konopí k rekreaci i léčbě v přepočtu více než 40 miliard korun, což je od roku 2014, kdy byl trh s rekreačním konopím spuštěn, absolutní rekord a meziroční nárůst o obdivuhodných 13,7 procent. Stát na daních a poplatcích souvisejících s produkcí, distribucí a prodejem konopí a produktů z něj loni vybral přes sedm miliard korun. Od roku 2014 do státní kasy přiteklo dohromady v přepočtu takřka 30 miliard korun, z nichž většina putovala na výstavbu a opravu škol, klíčové infrastruktury a preventivní programy v oblasti drog nebo třeba šikany. Naprostá většina obyvatel i politických představitelů si šest let legalizace pochvaluje a těch, kdo si přejí návrat prohibice, bylo od počátku málo a každým rokem jich ubývá. Oficiální statistiky navíc konstantně ukazují, že po legalizaci nedošlo k nárůstu ani v počtu mladistvých uživatelů, ani v počtu smrtelných dopravních nehod, ani v počtu lidí s psychiatrickými problémy.
  • Na začátku března informoval internetový deník Marijuana Moment o nové zprávě Úřadu pro kontrolu drog (DEA), v níž autoři připouštějí, že legalizace konopí v některých státech vede ke snižování poptávky na černém trhu a tudíž i k jeho zmenšování. V poslední době podobné zprávy přibývají čím dál častěji – v únoru například zástupci pohraniční stráže uvedli, že legalizace konopí vytlačuje drogové kartely z trhu.

Kanada

  • Na začátku března oznámila většina největších kanadských velkoproducentů konopí, že v rámci snahy „zachránit, co se dá“ propouštějí stovky zaměstnanců a zavírají skleníky a další prostory pro pěstování a zpracování konopí. Největší společnost na světě Canopy Growth Corporation propustila jen ve dvou závodech v provincii Britská Kolumbie 500 zaměstnanců a oba závody uzavřela. Podobně na tom jsou i další ještě nedávno „giganti“ jako Aurora, Tilray nebo Aphria a spousta dalších firem, jejichž tržní hodnota se po splasknutí kanadsko-americké konopné bubliny propadla, kvůli čemuž nyní bojují o holé přežití.

Americká Národní fotbalová liga radikálně zmírnila tresty za pozitivní test na přítomnost THC.

Mexiko

  • Návrh zákona na legalizaci konopí, který museli zákonodárci připravit na základě rozhodnutí Nejvyššího soudu, prošel na začátku března třemi klíčovými výbory (justičním, legislativním a zdravotním) v senátu a nyní už nestojí nic v cestě tomu, aby o něm senát a poté poslanecká sněmovna mohli hlasovat. Bude-li schválen, měl by mít každý Mexičan nad 18 let právo přechovávat konopí a pěstovat až 20 rostlin pro vlastní potřebu. Návrh zároveň počítá se vznikem regulovaného trhu.

Nepál

  • V polovině února představili vládnoucí komunističtí poslanci návrh zákona, který by legalizoval konopí v zemi. „Legalizace pomůže chudým farmářům. Vzhledem k tomu, že západní země, které tuto rostlinu zakázaly jako první, prohibici postupně ukončují, Nepál by tak měl učinit také,“ prohlásil hlavní autor, právník a poslanec Birod Khatiwada 10. února

Libanon

  • 26. února schválili libanonští zákonodárci návrh zákona z léta 2018, který legalizuje konopí pro průmyslové a léčebné využití. Kritici namítají, že je příliš restriktivní a nereálný. Například farmáři v proslaveném údolí Bekáa, kteří pěstují konopí ilegálně desítky let, by měli dostávat semena od farmaceutických společností a sklizeň by měla probíhat pod kontrolou úřadů, aby bylo zajištěno, že se část nedostane na černý trh.

Malawi

  • Na konci února schválili zákonodárci návrh zákona o legalizaci konopí pro průmyslové a medicínské účely, který byl předložen již v roce 2015 tehdejším poslancem Bonifacem Kadzamirou. Ten přijetí návrhu okomentoval následovně: „Dnešek je úžasným dnem nejen pro mě osobně, ale myslím si, že pro celou naši zemi.“ Návrh byl kritizován konzervativními a náboženskými kruhy, a to i přesto, že Malawi trpí čím dál větším suchem a konopí představuje jednu z plodin, které nejsou tak náročné na vodu.

Nizozemsko

  • 13. března oznámila primátorka Amsterdamu Femke Halsemaová, že v důsledku přeplnění města turisty chce zakázat cizincům možnost nakupovat konopí v proslulých coffeeshopech. O primátorce se ví, že konopí nemá v lásce a dlouhodobě se snaží počet obchodů prodávajících trávu co nejvíce snížit.

Švýcarsko

  • Zdravotní komise Národní rady (dolní komora švýcarského parlamentu) dala na začátku února zelenou návrhu na pilotní program legální produkce a distribuce konopí k rekreačním účelům. Do experimentu se mohou přihlásit Švýcaři starší osmnácti let, kteří už jsou uživateli konopí, přičemž musí počítat s tím, že jejich zaměstnavatelé, případně školy (jsou-li ještě studenty) budou informovány o tom, že se daná osoba účastní tohoto konopného programu.

Chorvatsko

  • 11. února představila poslankyně chorvatského parlamentu Mirela Holyová návrh na legalizaci konopí jak pro osobní potřebu (povolení pěstování až devíti rostlin na osobu), tak pro komerční účely. Vznikla by státní agentura, do které by byl zapojen i soukromý sektor a která by dohlížela na fungování regulovaného trhu s rekreačním konopím v zemi. Návrh má být projednán ve veřejné debatě a poté různými výbory na půdě parlamentu, než dojde k hlasování.
Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!