Aktuální článek
Konopí – cenná komodita během sociální izolace

Konopí – cenná komodita během sociální izolace

  • Novinky o aktuálním vývoji a důsledcích legalizačních změn.

Zdá se, že zákonodárci dostávají rozum ve stále více zemích – slibně se rýsuje nejen léčebné a průmyslové využití třeba v Libanonu a Malawi, ale dokonce i rekreační využití a samopěstování v Chorvatsku, Mexiku či Nepálu. Snad si vezmou ponaučení z Kanady, kde se tržní model příliš nepovedl a kde splaskla bublina přehnaných očekávání.

Mezinárodní

  • Mezinárodní situace je samozřejmě poznamenána pandemií koronaviru, která v době napsání tohoto článku (21. března) zuří prakticky v celé Evropě s epicentry v Itálii a ve Španělsku. Počet nakažených i zemřelých začíná ovšem nebezpečně stoupat i v Severní Americe. Pandemie a její dopady na hospodářství budou mít nedozírné následky i pro konopný sektor v zemích, které v posledních letech legalizovaly ať už využití v léčbě, nebo vytvořily regulované trhy s konopím pro všechny dospělé. Těžké časy čekají i konopné (a všechny další) podnikatele u nás. Na druhou stranu jsou zde i záblesky naděje, že konopí a lidé, kteří s ním pracují, by z celé krize mohli vyjít silnější než kdy dříve. Podívejme se na pár těchto záblesků:
  • V době, kdy se postupně evropské a poté i americké státy začaly postupně uzavírat do karantény, proběhl nejprve 15. března v Nizozemsku „útok“ na coffeeshopy, před kterými se tvořily až několikasetmetrové fronty. Stejný obrázek jsme mohli o den později vidět i v Kanadě a postupně také v Kalifornii, Coloradu a dalších amerických státech, kde je konopí v nějaké formě legální. Všude se těsně před zavedením karanténních opatření prodávalo legální konopí v množství o stovky procent převyšující běžný prodej. Znamená to, že pro obrovské množství lidí představuje konopí jeden z cenných prostředků, jak přežít sociální odloučení a nucený pobyt doma.

Úřad pro kontrolu drog (DEA) připouští, že legalizace konopí vede ke snižování poptávky na černém trhu a tudíž i k jeho zmenšování.

  • 19. března přinesla americká média informace o tom, že v rámci uzavírání všech obchodů a dalších podniků vyjma těch „nepostradatelných“, jako jsou potraviny a lékárny, zůstanou otevřené i prodejny konopí. Je skvělé vidět, že existují i politici, kteří chápou, že nepřerušovaný přístup ke konopí je pro mnoho lidí zásadní z hlediska zdraví a kvality života. Škoda že jsou zatím jenom za oceánem.
  • Ještě před propuknutím epidemie v Evropě se mělo konat veledůležité hlasování při březnovém setkání Komise OSN pro narkotika (CND), které mělo na návrh Světové zdravotnické organizace WHO rozhodovat o reklasifikaci konopí v seznamu návykových látek. Čtvrtého března ale vyšlo najevo, že CND toto hlasování odloží. Jako oficiální důvod bylo uvedeno, že jednotlivé státy by měly mít více času na „řádné prostudování implikací“ změny v klasifikaci konopí v rámci mezinárodních úmluv o drogách.

USA

  • V druhé polovině února oznámila Národní fotbalová liga (NFL), že na základě dohody majitelů všech týmů s vedením soutěže nebude hráčům od nynějška hrozit zákaz hraní za pozitivní test na přítomnost THC. Kromě toho, že dojde k výraznému zmírnění možných postihů, bude se provádět i méně testů a bude zvýšena povolená hladina metabolitů THC z 35 na 150 nanogramů na mililitr. V neposlední řadě bude zkráceno i „testovací okno“, tedy období, kdy mohou být hráči podrobování těmto testům.

    ...

    Pokračování článku najdete v Legalizace č. 60, která je právě k dostání v e-shopu Legalmarket.cz a na novinových stáncích. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!